Home > من و خانواده >  چگونه خانواده بانشاطی داشته باشیم؟ – ۱

 چگونه خانواده بانشاطی داشته باشیم؟ – ۱

خانواده برای بقا و پویایی و سرزندگی نیازمند ارتقاء کیفیت زندگی است . در حقیقت شادی و نشاط در خانواده از عوامل ارتقاء کیفیت زندگی محسوب می شود .

پس اگر احساس می کنید خانواده تان به اندازه کافی شاد نیست و روابط عاطفی و صمیمانه در خانواده تان کمرنگ شده است به شما پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید تا شیوه های شاد زیستن در کنار خانواده را بیاموزید.

۱- تقویت روابط خانوادگی :

بر قراری ارتباط با اعضای خانواده و صله رحم از یک سو یکی از نیازهای افراد و مانعی برای بروز بسیاری از آسیب ها و از سوی دیگر یکی از عوامل انبساط خاطر و افزایش شادی و نشاط در افراد به حساب می آید.

اما باید اذعان داشت که این ارتباطات در شرایط فعلی جامعه به دلیل تغییر و تحولات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی  مثل هسته ای شدن ساختار خانواده، رواج فرد گرایی، مشکلات اقتصادی، تجمل گرایی و … کم رنگ شده و به عنوان یکی از مهمترین آسیب های خانوادگی به شمار می ورد. لذا یکی از   فاکتورهای احیاء خانواده، تقویت ارتباطات خانوادگی و اتصال های مجدد  با شیوه ای خلاق و آرامش بخش است .

در حقیقت هرچه این  ارتباطات  سطحی تر شود افراد احساس آرامش کمتری تجربه می کنند.

در زیر به چند راهکار  ساده و کاربردی در جهت تقویت روابط خانوادگی اشاره می شود :

برگزاری مهمانی های خانوادگی ساده و صمیمی و به دور از تجملات و اسراف

” پذیرایی ساده ومحترمانه”

ترتیب دادن پیک نیک های خانوادگی :

بهتر است تعطیلات آخر هفته ای پر ماجرا و شادی آوری را همراه با استراحت داشته باشید . می توانید غذای ساده ای آماده کرده و همراه خانواده و اقوام به پارک، کوه و … بروید با این کار هم خستگی طول هفته شما  برطرف می شود و هم شادی و طراوت و امید را به فرزندان و همسرتان هدیه می دهید .

عدم استفاده از موبایل و حضور در شبکه های اجتماعی در جمع های  خانوادگی:

شبکه‌های اجتماعی تغییرات بنیادین در سبک زندگی و فرهنگ جوامع ایجاد کرده است  و توانسته‌اند بر الگوی روابط خانوادگی افراد تاثیر بگذارند، به طوریکه  کاربران شبکه‌های اجتماعی کمتر به دیدار دوستان و بستگان خود می‌روند و به جای آن با گذاشتن پیام با آنها ارتباط برقرار می‌کنند، همچنین هنگامی که در کنار اعضای خانواده خود هستند کارها و فعالیت‌‌های شخصی خود را در شبکه‌های اجتماعی پیگیری می‌کنند.  پس سعی کنید در مهمانی ها موبایل ها را جمع کنید و به جای آن به گپ و گفتگو بپردازید و از کنار هم بودن لذت ببرید.

ادامه دارد …

 

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *