Home > من و تهدیدها > پاساژ گردی – ۱

پاساژ گردی – ۱

 فراغت به بخشی از «زمان آزاد» یا «فعالیت‌‌های دلخواه» اطلاق می‌شود که اجباری در انجام دادن آن وجود ندارد. براساس این تعریف، زمانی که  افراد مشغول خوردن، خوابیدن و استحمام هستند و … زمان فراغت محسوب نمی‌شود و معمولاً در مواقعی که تمایل به انجام فعالیت‌های فرح‌بخش و نشاط‌آور بیشتر می‌شود می‌توان آن ایام را مهمترین و دلپذیرترین اوقات زندگی بشر دانست.

در طول یک دهه اخیر شاهد تحولات چشم گیری در شیوه گذران این اوقات مخصوصا در میان جوانان هستیم. برخی از این تغییرات را می‌توان در جامعه ایران ملاحظه کرد که شکل جدیدی به خود گرفته است. در گذشته افراد بیشترین وقت فراغت خود را درون خانه و بین اعضای خانواده و فامیل می‌گذراندند، اما با افزایش فرد گرایی و تغییر سبک زندگی تدریجاً افراد این زمان را خارج از خانه و در جامعه به طور رسمی می‌گذرانند.

امروزه مراکز خرید در کلان شهرها به خصوص در تهران به عنوان یکی از فضاهای عمومی زندگی مدرن نمایانگر شکل جدیدی از شیوه‌گذران اوقات فراغت می‌باشند. در واقع پاساژها به مرکزی فراغتی و تفریحی تبدیل شده است.

  پدیده پاساژگردی در کلان‌شهرتهران درطول یک دهه اخیر روند رو به افزایشی داشته به طوریکه جوانان وحتی زنان و مردان میانسال و پیر هم زمان زیادی از اوقات فراغت خود را بدون هیچ هدف و برنامه ای در این مراکز می‌گذرانند.

در واقع پاساژ علاوه بر کارکرد تجاری(مصرف و خرید ) دارای کارکردهای پنهانی نیز می باشد که شامل تفریح و خوشگذرانی،  پرسه زدن، ارتباط برقرار کردن با جنس مخالف، دیدار با دوستان، الگوبرداری و … است.

ادامه دارد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *