Home > من و خانواده > تغییر و تحولات دوران کودکی

تغییر و تحولات دوران کودکی

زندگی انسان از بدو تولد تا انتها به دوره های نوزادی ، طفولیت ، کودکی ، نوجوانی، جوانی ،میانسالی، پیری و کهولت تقسیم می شود ، که هر دوره اقتضائات و شرایط خاص خو را طلب میکند.  به تعبیر دیگر هر دوره مقدمه دوره بعدی است و در صورتی که هر دوره با توجه و اقتضائات خود طی شود زمینه رشد و تعالی فرد را در دوره  های بعد فراهم میکند.

اما با توجه به سرعت تحولات اجتماعی و فرهنگی در جامعه به نظر می رسد دوران زندگی انسان دچار تغییرات فراوانی شده است.

در این مطلب سعی می گردد به بررسی مفهوم تفاوت دوران کودکی در جامعه سنتی و مدرن پرداخته شود.

کودکی در جامعه سنتی

  • در جامعه سنتی کودکان نه تنها براساس قد، جثه و سن که برمبنای نوع اطلاعات، پوشش، بازی ها و رفتارها قابل تفکییک و تشخیص از نوجوانان و … بودند.
  • در جامعه سنتی نوع و مدل لباس کودکان و خردسالان با بزرگسالان تفاوت زیادی داشت. اصولا ارئه مدل لباس کودکان و خردسالان با بزرگسالان به تفکیک و با توجه اقتضائات روحی و روانی آنها صورت می گرفت.
  • اطلاعات و آگاهی کودکان در جامعه سنتی معمولا محدود به مسائل همان دوران می باشد و اصولا عدم تجربه و اطلاعات کافی در حوزه مسائل جنسی به تعبیر دیگر کودکان، ورود زود هنگام در زمینه های مربوط به زندگی مثل سکس نداشتند .
  • مشغول بودن بچه به بازی های کودکانه، در واقع بین نوع بازی های کودکان وبزرگسالان تفاوت زیادی وجود داشت.

ویژگی بازی کودکان در جامعه سنتی

کودکان برای بازی نیاز به مربی، داور و تماشاچی نداشتند. تنها والدین دورادور بر بازیهای آنها نظارت میکردند. اصولا هدف بازیها، سرگرمی و لذت بردن از وقت و زمان بوده است .

کودکان قادر بودند از فضا وابزارهای موجود هرگونه که می خواستند یا می توانستند بهره بگیرند .

در عین حال از ویژگی های مهم بازی های کودکان تمرین نقش های جنسیتی بود که از این طریق نقشهای خود را در آینده تمرین می کردند، به تعبیر دیگر بازی  ها به دخترانه و پسرانه تقسیم می شدند.

تجربه

مریم، ۵۰ ساله کارمند بانک، تجربه بازی های کودکانه خود را این گونه بازگو میکند. بیشتر وقت خود را به بازی با بچه های فامیل و دوستان می گذراندیم. در بازی هایی مثل خاله بازی هرکدام نقش یکی از افراد خانواده را ایفا میکردیم مانند: مامان، بچه، خاله و در حین بازی مهمانی رفتن و پختن غذا را تمرین میکردیم .که هنوز شیرینی آن را حس میکنم .

علی ۴۵ ساله حسابدار، در این ارتباط تجربیات خود را اینگونه تعریف میکند. بیشتر بازیهای ما تحرکی مثل  فوتبال ،دست رشته، هفت سنگ، وسطی و … بود که بسیار مفرح و نشاط آور که به تقویت روحیه دسته جمعی و جسمی مان منجر می شد .

 

 

ادامه دارد …

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *