Home > پیشینه > جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

انقلاب اسلامی به رهبری امام ‌خمینی (ره) تحولی اساسی در وضعیت زنان جامعه ­ی ایران به ‌‌وجود آورد و به جایگاه و منزلت واقعی آنان اعتلا بخشید و دامنه ­ی مشارکت آنان در اجتماع را گسترش داد. مشارکتی که در هیچ دوره ای ­از تاریخ ­چنین­ پررنگ ­و واضح­ نبوده ­است.

دوره‌ ی پهلوی اول و دوم را باید بیش از همه، دوره ­ی سلطه­ ی فرهنگ بیگانه به ‌‌حساب آورد. اگرچه در ظاهر آزادی­ هایی نیز به زن ایرانی داده شد، اما در این دوره بیش از همه بر نقش  زیبایی و افسونگری زن ایرانی تأکید شد و تلاش شد تا زن ایرانی مدلی از زن اروپایی و غربی باشد و تمام مشخصات یک زن غربی را داشته باشد.  با‌‌ این ‌‌همه، زنان ایرانی در برابر موج انقلاب اسلامی و تفکرات رهبری آن نایستادند و پیشاپیش صفوف انقلابیون و معترضان به وضع موجود حرکت کردند تا حقوق  از­دست ­رفته ‌ی خود را با دستان خود به ‌‌دست آورند و با پیروی از الگوهای دینی و زنان مسلمان واقعی، توانستند الگو و اندیشه­ ای تازه­ ­را به ­جهانیان معرفی ­کنند.

حکومت پهلوی تلاش کرد، نقش و جایگاه زنان را با استفاده از الگوهای غربی که با جامعه ‌ی اسلامی ایران چندان هم‌‌ خوانی نداشت، مورد توجه قرار دهد. با این‌ ‌که در این دوره برخی آزادی­ ها و امتیازات اجتماعی برای زنان ایجاد شد، اما اشتباهات فراوان حکومت پهلوی، به‌‌ ویژه خطای بزرگ و تاریخی رضا خان در مسأله­ ی کشف حجاب، علناً حکومت را در مقابل مردم قرار داد و موجب شد که حکومت پهلوی نتواند کمکی به احیای نقش و جایگاه واقعی زن در جامعه‌ی ایران بکند.

در واقع سلسله­ ی پهلوی در مسأله ­ی زنان، در ظواهر امر متوقف ماند؛ در این دوره به ‌‌جز در تهران، در دیگر مناطق کشور تغییری اساسی در وضع زنان ایرانی پیدا نشد. حتی در تهران نیز زنان بیش از آن ‌‌که در مسیر رشد و تکامل واقعی و رسیدن به جایگاه­ های مهم سیاسی، مدیریتی، هنری، اقتصادی و اجتماعی قرار گیرند، به مصرف­کنندگان مدهای غربی و مقلدان بی چون­و­چرای رفتار زنان اروپایی تبدیل شدند. و بدتر از همه این ‌‌که متأسفانه در این دوره، سهم برخی از زنان از آزادی، تنها راه یافتن به بارها و کاباره­ها و مراکز فساد شد.

به‌‌دنبال انقلاب مردمی در بهمن ۱۳۵۷ و با روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی، مجموعه­ ای از تغییر و تحولات اساسی در تمام سطوح نظام اجتماعی کشور پدید آمد. این تغییر و تحولات شامل حال زنان نیز شد. آنان که خود در وقوع انقلاب نقش پررنگی داشتند، پس از استقرار جمهوری اسلامی با مجموعه ­ای از بایدها و نبایدهای تازه روبه ‌رو شدند که از ابتدای انقلاب تا امروز مورد توجه و بحث و بررسی­ فراوانی در داخل و خارج از کشور قرار گرفته و موافقان و مخالفان فراوانی پیدا کرده است.

صرف نظر از موافقت یا مخالفت با نظام اسلامی و بررسی و قضاوت در‌‌مورد جزئیات قوانین جمهوری اسلامی ایران درباره‌ ی زنان و چگونگی اجرای آن‌‌ ها، و صرف نظر از تأکید دولتی بر حفظ حجاب زنان، مشاهده­ ی وضع کنونی بانوان ایرانی –از تحصیل گرفته تا اشتغال و مشارکت‌ های اجتماعی دیگر- ما را به این نتیجه می ­رساند که در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است. امروز زنان ایرانی به ‌‌راحتی از حقوقی مانند حق رأی در انتخابات، داشتن شغل دولتی و حتی به‌‌ دست گرفتن برخی پست ­ها و مناصب مدیریتی برخوردارند. این در حالی است که در برخی از کشورهای اسلامی هنوز زنان به برخی از پیش پاافتاده ‌ترین حقوق خود نرسیده­اند.

 

Check Also

جایگاه زن در دوره ‌ی پهلوی/۶

او حتی روزنامه­ ها و مجلات مربوط به زنان را تعطیل کرد. دیگر از انجمن­ های مربوط به زنان که در زمان مشروطه به­ وجود آمده بودند خبری نبود. آزادی ­خواهان و مخالفان سیاست­ های رضا خان سرکوب و بعضاً تبعید می ­شدند که از‌‌جمله آن ­ها بعضی از گردانندگان نشریات و مجلات زنان بودند...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *