Home > پیشینه > جایگاه زن در دوره ‌ی پهلوی/۶

جایگاه زن در دوره ‌ی پهلوی/۶

دوره ­ی پهلوی اول، دور­ه ­ی ایجاد ملت- دولت مدرن بر‌‌اساس آموزه ‌های ناسیونالیستی ­ای بود که در دوران مشروطه شکل گرفت. با این تفاوت که در دوره ­ی قاجار، مشروطه به‌‌ خاطر ظلم و ستم موجود و برای تغییر در عملکرد دولت شکل گرفت، در‌‌صورتی‌‌ که در دوران پهلوی اول تحولاتی که به ‌‌وجود آمد بیش ‌‌تر به ‌‌منظور ایجاد دولت و ملت مدرن بود نه برای اصلاح دولت. دوران پهلوی اول دورانی بود که تحولات فراوانی ایجاد کرد. تحولاتی از قبیل تغییر لباس، کشف حجاب، اسکان عشایر، ایجاد سجل و شناس‌‌نامه، تأسیس راه آهن و….

دوران رضا شاه دورانی استبدادی بود و تمام تغییرات به ‌‌منظور به ‌‌وجود آمدن دولت- ملت مدرن به ‌‌وجود می ‌آمد که زیر لوای شعار شهروند- سرباز اتفاق می ­افتاد. در‌‌مورد زنان نیز قضیه مربوط به احقاق حقوق زنان نبود بلکه برای ایجاد کشوری مدرن با شهروندانی بود که مانند سربازان مطیع، کارآمد و منظم باشند. (ر.ک صادقی، ۱۳۸۴، ۴۲ تا۶۰)

رضا شاه بعد از دیداری که با آتاترک داشت تصمیم خود را مبنی بر انجام تغییراتی در کشور گرفت و احساس کرد برای رسیدن به کشوری مدرن باید او نیز چنین تحولاتی را به‌‌ وجود بیاورد. رضا شاه تمام سیاست­ ها و تغییراتی را که قرار بود در کشور به‌ ‌وجود بیاورد با جبر و استبداد اعمال کرد. زنان بسیاری به ‌‌دلیل فشار و جبری که او برای مسأله ­ی کشف حجاب در جامعه به‌ ‌وجود آورده بود خانه ­نشین و منزوی شدند و حتی برای برآوردن نیازهای ضروریشان نیز نمی­ توانستند از خانه خارج شوند چه برسد برای تحصیل و یا مشارکت در امور دیگر. و چه بسیار از مردانی که از کار بیکار شدند، زیرا نمی ­توانستند در مجامع عمومی در کنار زنانشان بدون حجاب ظاهر شوند. (ر.ک صادقی،۱۳۸۴، ۴۲ تا۶۰)

رضا شاه با حکومت استبدادی که در مملکت اعمال می­ کرد و با تحولاتی که به ‌‌وجود آورد باعث شد که نظرات زیادی در‌‌مورد او و نوع حکومت­ داریش به‌‌ وجود آید. موافقان عملکرد او معتقد بودند که مردم از سال ‌‌ها قبل منتظر آمدن مردی قوی بودند و جبری که او اعمال می­ کرد منطبق با شرایط فرهنگی آن دوران بود و تحولاتی که به‌‌ وجود آورد باعث پیشرفت ایران و مسبب این شد که در آینده، ایران به‌‌سمت تمدن پیشروی داشته باشد. اما مخالفان سیاست ها و حتی شخصیت فردی رضا شاه معتقد بودند که به ­کارگیری زور و فشار و ارعاب و تهدید، آزادسازی زنان را هدف نگرفته بود؛ بلکه تحمیل قهرآمیز بی ­حجابی و به ­ویژه تعمد دولت در اختلاط بی ­حد و حصر زنان و مردان در جامعه باعث شده بود که در جامعه شکاف عمیقی به­ وجود آید که در‌‌این ‌‌میان به خانواده ­های قشر سنتی و طبقه ‌ی مذهبی لطمات جبران ­ناپذیری در زمینه ‌های مختلف تحصیل و تربیت و حتی بهداشت فردی و… وارد شود. (ر.ک صادقی،۱۳۸۴، ۴۲ تا۶۰)

این گروه هم­ چنین اعتقاد داشتند، از آن ‌‌جا که سیاست‌ های رضا خان تقلیدی و کورکورانه و بدون هیچ تحقیق علمی و جامعه ‌شناسانه انجام گرفت بسیار یک­ سویه اتفاق افتاد، زیرا سیاست ­های افراط­ گرایانه ‌ی او فقط حجاب را از سر زنان برداشت، بدون این‌‌ که حقوق از بین­ رفته ­ی آنان را به ایشان برگرداند و در‌‌پی احقاق حقوق آنان باشد.

او حتی روزنامه­ ها و مجلات مربوط به زنان را تعطیل کرد. دیگر از انجمن­ های مربوط به زنان که در زمان مشروطه به­ وجود آمده بودند خبری نبود. آزادی ­خواهان و مخالفان سیاست­ های رضا خان سرکوب و بعضاً تبعید می ­شدند که از‌‌جمله آن ­ها بعضی از گردانندگان نشریات و مجلات زنان بودند. (ر.ک صادقی،۱۳۸۴، ۴۲ تا۶۰)

یکی دیگر از انتقادهایی که به سیاست­ های رضا خان گرفته می‌ شود این است که او به تبعیت از غرب بر آن شد تا نظام سرمایه ­داری را در ایران راه بیندازد، بدون این ‌‌که متوجه باشد که زمینه ­های مناسبی در مملکت برای این نظام وجود ندارد. او بر این اساس، استخدام زنان را در کارخانه ­ها و کارگاه ­ها و مراکز دیگر آغاز کرد و مسأله­ ی قابل توجه در این‌‌ جا این است، که کار و زحمت برابر با مردان، و دستمزد نصف آنان، گویای این است که رضا شاه در‌‌پی احقاق حقوق زنان نبود بلکه در‌ ‌پی کشوری ارتش‌مآبانه بود که همه ­ی مردمش منظم، مطیع و کارآمد باشند.

بعضی بر این باورند که کشف حجاب در دوران رضا شاه اقتباس از غرب نبود، بلکه بازگشت به ایران پیش از اسلام بود. این گروه شدیداً به این اعتقاد دارند که زنان ایرانی پیش از اسلام بدون حجاب در جامعه فعالیت داشته­ اند؛ درحالی­که آثار کتب تاریخی همیشه زنان ایرانی را زنانی عفیف و پوشیده نشان داده‌ اند. (ر.ک صادقی،۱۳۸۴، ۴۲ تا۶۰)

در این دوره نیز با وجود تمام ادعاهای موجود، باز هم برای زنان ایران کاری که آن ‌‌ها را به حقوقشان برساند، انجام نشد.

در دوره­ ی محمدرضا شاه در وضع اجتماعی زنان دگرگونی ‌هایی پدید آمد و امکان ورود آنان به سطوح بالای تحصیلی و اشتغال بیش ‌تر شد. شماری سازمان و حزب ویژه­ ی زنان به ‌‌وجود آمد، که مهم ‌‌ترین هدف خود را دست‌‌ یابی به حق رأی و اصلاحات قانونی در ساختار حقوقی کشور به سود برابری جنسیتی می‌خواندند. رعایت حجاب برای بانوان آزاد شد و لغو قانون منع حجاب، با پی ‌‌گیری علما و مراجع تقلید تحقق یافت؛ اما در عمل، سیاست ­های فرهنگی و اجتماعی حکومت محمدرضا پهلوی به­ گونه­ای بود که حجاب مانعی برای پیشرفت اجتماعی به‌ شمار می‌رفت.

در سال ۱۳۴۵ش «سازمان زنان ایران» تشکیل شد و با تصویب «قانون حمایت خانواده» در سال ۱۳۴۶ش و با اصلاحاتی در قانون ۱۳۵۳، تعدد زوجات محدود، و به زنان حق درخواست طلاق داده شد. با­ این­ همه، خط‌‌ مشی حکومت پهلوی درباره­ ی زنان در واقع معطوف به نشان دادن تصویری تبلیغی از زن ایرانی مدرن بود. بنابراین، نه ‌‌تنها دگرگونی شگرفی در وضع زنان ایجاد نکرد، بلکه به­ سبب همگام نبودن با نیازها و واقعیات جامعه ­ی ایران در آن عصر و ناسازگاری با باورهای فرهنگی ـ مذهبی زنان ایرانی، نتوانست از حمایت اکثریت آنان برخوردار شود. (ر.ک صادقی،۱۳۸۴، ۴۲ تا۶۰)

 

 

منابع

صادقی، فاطمه، «جنسیت، ناسیونالیسم و تجدد در ایران»، (دوره­ی پهلوی اول)، تهران، نشر قصیده­ سرا، ۱۳۸۴، چاپ اول.

ر.ک کاوند، نرگس، «جایگاه اجتماعی زن در گفتمان آیت الله خامنه­ ای و مقایسه­ ی آن با دیدگاه­ های فمینیستی»، تهران، سرمستان، ۱۳۹۵، چاپ اول

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *