Home > من و جامعه > خانواده مطلوب

خانواده مطلوب

 

آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا می دهد . در چنین نهادی است که والدین با توجه به شایستگی ها وتجربیات خود می توانند محصولات با ارزشمندی از جهات گونا گون به خصوص رشد دینی ، اخلاقی و اعتقادی بپرورانند . در حقیقت فرزند ما ، همانند نهال نورسته ای است که هر گونه اورا پرورش دهیم  همانگونه رشد وتعالی می یابد .  و یکی از مهمترین دستورات  الهی  که خداوند بزرگوار در قرآن کریم به صراحت آز آن یاد کرده است موضوع اهتمام و توجه ویژه  به تربیت دینی و اخلاقی فرزندان است .ولی اینک شاهد دو نوع سبک تربیتی والدین نسبت به فرزندان هستیم .

 

خانواده دنیوی

۱-در چنین خانوادهای  والدین  تعهد و دغدغه تربیت نداشته و ازالگوی  مشخصی برای پرورش کودکان  پیروی نمی کنند . دمکراسی مطلق روح حاکم بر آنها است و هر عضو آزاد است هر مسیری را که می‌خواهد طی کند.کلاً والدین خود را راحت کرده و امر آموزش فرزندان را از دوش خود برداشته و آن را به دیگر نهاد‌ها واگذار کردند.

۲-برخی خانواده‌ها منفعل و دیگر هیچ جوان موفقی در آنها پرورش نمی‌یابد و محصول و ثمره آنها بیشتر کودکانی هستند که نه دغدغه دین دارند و نه چشمی به سربلندی ایران.

۳- حضور اجتماعی مادر آن هم صرفاً در عرصه‌های شغلی به منظور کسب درآمد بر نقش مادری اولویت یافته و  همچنین پدر از میان همه مسئولیتهایی که در قبال خانواده داردصرفاً نان‌آوری و کسب درآمد را خوب ایفا می‌کند. مقام پدری به مسئول صندوق بانک تنزل پیدا می‌کند و دیگر نه مقتدر است و نه مدیر. پدر حقیر شده، مادر غرغر و خسته از قبول نقشها متعارض پایه‌ها و ستون این خانواده هستند. .براستی پدران و مادران غایبیین اصلی خانه محسوب می‌شوند.

۴-پدرهایی که نقش زنانه را بهتر ایفا می‌کنند و از اقتدار و مردانگی در آنها خبری نیست و مادرانی که مردانه رفتار می‌کنند و از ظرافت زنانگی آنها اثری نمانده. در حقیقت گمشده خانواده مدرن امروزی مردانگی و زنانگی است.

۵-خانواده‌ای که هیچکدام از عناصر آن صحیح عمل نمی‌کند. درهم‌ریخته و شلخته است و هیچکس از شرایط موجود راضی نیست. همه از هم طلبکارند و در پی منافع فردی خود ،از ایثار و فداکاری و مردن برای یکدیگر، خبری نیست.

۶-خانه دیگر محل تبادل عاطفه، عشق‌ورزی و صمیمیت، گفتگو و تبادل نظر، هم‌سفرگی و در کنار هم نشستن نیست. یک خوابگاه تمام عیار است. صبحها همه ایستاده و تک‌تک چیزی به‌نام صبحانه می‌خورند و هرکس برای کاری از خوابگاه خارج می‌شوند و تا تاریکی شب کسی به خوابگاه بر نمی‌گردد. شاید اگر خستگی و بیجایی نباشد، تمایل و انگیزه‌ای برای برگشت وجود ندارد.

۷-دیگر هیچ کس از اعضا برای هم وقت نداشته و حوصله یکدیگر را ندارند. والدین دوست امین فرزندان نیستند. مونس همیشگی آنها موبایل، تلگرام و فضای مجازی و دوستان اینترنتی است.

۸خانواده مدرن امروزی بیشتر درآمد خودرا صرف هزینه فرزندان، آن هم نه در جهت تدین و دینداری و تربیت که صرف لذتهای مادی از جمله لباس و مارک می‌کنند. مطمئناً ثمره این خانواده‌ها چیزی جز نازپروردگی و رفاه‌زدگی و مطالبه‌گری می‌باشد.

۹-بجای روح صمیمیت و عشق‌ورزی، خانه پر از اسباب و اثاثیه لوکس و پرطمطراق است. تمایل به سبک زندگی مسرفانه و تجمل‌گرایی در آنها موج می‌زند.

۱۰- صله رحم در این خانواده معنا ندارد. بیشترین راه تماس یا نزدیکی اقوام، نه دیدارهای چهره به چهره که از طریق تلفن، تلگرام و فضای مجازی تبادل عاطفی با اعضا خانواده گسترده وجود ندارد.

۱۱- با تصرف رفاه بیشتر خود را از فرزندآوری محروم می‌کنند. خانه‌ها بی روح و خالی از فرزند شده و دیگر صدای خنده وبازی و شیطنتهای کودکانه دیده نمیشود. در حقیقت فرزندان دیگر طعم خواهر و برادر، عمه و عمو، دایی و خاله را نمی‌چشند.    

اینها فهرستی است اجمالی از وضعیت برخی از خانواده های روزگار ما .

 

 خانواده مطلوب

اما در سویی دیگر خانواده های  را داریم که :

۱- تربیت و دینداری فرزندان دغدغه اصلی آنها و نسبت به آن اهتمام کافی و لازم دارند. آنقدر این موضوع ارزشمند است که برای او وقت می‌گذارند. این خانواده‌ها قبل از هرچیز خود عامل به دینداری هستند نه سخنران دینی. به همین دلیل بعنوان الگوی رفتاری دینی مطمئنی در دل فرزندان جا می‌گیرند.  به تعبیر دیگر قادر به بازتولید خود بوده .در حقیقت پایه و اساس تربیت فرزندان را خود به‌عهده می‌گیرند و آن رابه دیگر نهادها واگذار نمی‌کنند. تنها برای تکمیل تربیت از نهادهای دینی مثل مسجد، هیئتها و حسینیه‌ها و علما مدد می‌گیرند. و ازاین طریق آنها را بیمه  می کنند.

۲- در این خانواده برای درک بهتر مفاهیم معنوی به گفتگوهای آزاد، جذاب و شیرین می‌پردازند. در حقیقت این بحثها میان فرزندان و والدین بستر مناسبی برای نهادینه کردن مفاهیم دینی است .مسلما  این روش موجب قدرت انتخاب، امکان تعامل و ارتباط دوجانبه می‌شود.

۳- خانواده قادر است کارکردهای مختلفی از دین را به فرزندان آموزش دهند. صرفاً انجام فرائض

فردی را مد نظر نداشته. بلکه بعد سیاسی و اجتماعی دین را نیز به فرزندان منتقل می‌کنند. برای زندگی دینی در حوزه‌های شخصی و سیاسی و اجتماعی آماده می‌شوند.و دفاع از مرزهای عقیدتی و مذهبی جزیی از آموزشهای آنها محسوب می‌شود و بچه ها را برای زندگی معنوی در همه حوزه‌ها( شخصی و سیاسی و اجتماعی) آماده می‌کنند و به این شکل هویت دینی آنها را پایه‌ریزی می‌کنند و با این ویژگی شاهد هستیم ازدل این خانواده‌ها افرادی بیرون می‌آیند که منشا کارهای بزرگ در مقاطع مختلف  سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و… می‌شوند.

۴- با واگذاری تصمیم‌گیریهای کوچک به فرزندان آنها را برای قبول مسئولیتهای بزرگتر در صحنه زندگی آماده و مهیا می‌کنند. نازپروری و رفاه‌زدگی در این خانواده معنا ندارد.

۵- پدر سنبل اقتدار منطقی، تدبیر، عشق به خانواده، انصاف، امنیت بخشی و سخت‌کوشی است. مادر سنبل همدلی و همراهی، اتکا و تواضع نسبت به شوهر است و مونس و همدم امین فرزندان است.

۶- مصرف و تجمل‌گرایی در این خانواده رنگ باخته و سابقه مصرف و زیاده‌خواهی معنا ندارد. با قناعت و ساده‌زیستی برای خود آرامش درونی به ارمغان می‌آورند. ارکان چنین خانواده‌ای سکون، عشق، رحمت و اخلاق است. .

۷- روابط اعضا بر اساس عاطفه، محبت یکرنگی، صمیمیت و رفاقت متقابل و حسن ظن شکل می‌گیرد و بدون هیچ قید و شرطی نسبت به هم عشق می‌ورزند. روابط چهره به چهره، هم‌نشینی شبانه، هم‌سفرگی برای اعضا یک عادت است. در صورت بروز مشکلات برای بچه ها والدین همواره حامی و تکیه‌گاه مادی و معنوی هم هستند. دراین خانواده هیچکس تنها نیست. همه برای هم وقت می‌گذارند. مشکل یکی مشکل همه اعضا محسوب می‌شود.

 

نتیجه : واضح و روشن است که جامعه نسبت به خانواده نوع دوم نیاز مبرم دارد . به این دلیل که خروجی این کانون افرادی هستند که انقلاب اسلامی را همراهی کردند ، دفاع مقدس را با شجاعت و دلاوری پیش بردند و اینک مدافع ناموس شیعه هستند

  ما چقدر دلتنگ پدران مقتدر ، دلسوز و مهربان هستیم . امروز برای حل بسیاری ازمشکلات فرهنگی  ،اجتماعی ،  سیاسی واقتصادی نیازمند خانواده های این چنینی هستیم و چقدر دلمان برای دختران عفیفه که علاوه بر نقش مادری ، مسوولیت های اجتماعی را با ظرافت زنانه خود لطیف و خوشایند می کردند ، لک می زند .

 

 

 

Check Also

وقت گذاشتن های عاشقانه با خانواده

خسته که از سرکار می آد وقتی چشمش به چشای من می افته، متوجه انتظار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *