Home > پیشینه > جایگاه زن در دوره ‌ی صفویه/۴

جایگاه زن در دوره ‌ی صفویه/۴

دوره ­ی صفویه، دوره ­ی مهمی برای تاریخ مردم ایران است؛ زیرا در این تاریخ، هویت ملی شیعی ایرانیان شکل گرفت و شالوده ‌ی بنیان ­های فکری و اجتماعی ادوار بعدی تاریخ ایران گذاشته شد. در این فرآیند نقش زنان بسیار مهم و اساسی بود. دوره ­ی صفویه به ‌‌رغم جایگاه مهمی که در تاریخ ایران دوره ­ی اسلامی دارد، اما نگاه سطحی این دولت به دین، و گرایش برخی علما به اخبار و احادیث غیر صحیح و حاکمیت فضای اخبارگری، بر اوضاع و احوال جامعه و به‌ ‌خصوص اوضاع آموزشی زنان سایه افکنده بود و آنان را به ‌‌سمت خانه ­نشینی و روی ­آوری به خرافات و باورهای نادرست سوق داده بود. (ر.ک جعفری،۱۳۹۰، ۱۵۹) 

در دوره­ ی صفویه زنان عموماً زیر سلطه ­ی مردان بودند و از موقعیت و امتیازات خاصی برخوردار نبودند و گاهی اتفاق می­ افتاد که برخی از آنان به ­دلیل انتساب به مردان بزرگ یا زیبایی و معشوقه واقع شدن، از قدرت خاصی برخوردار می ­شدند و با شرکت در تصمیم ­گیری ­های مملکتی، در سرنوشت مردم مؤثر واقع می ­شدند.

در نظام قشربندی عهد صفویه، موقعیت زنان در اکثر موارد بر‌‌اساس موقعیت اجتماعی مردان تعیین می ­شد و تقریباً همگی آنان زیر سلطه ­ی مردان بودند. زنان اغلب از زیبایی یا هوش خود یا موهبت دیگری استفاده می ‌کردند تا در نظر همسر خود دلربا جلوه کنند و از‌‌این ‌‌رو هرگز نمی­ توانستند عنوان یا شخصیت و موقعیت اجتماعی مناسبی برای خود دست و پا کنند.

اگرچه شرایط زندگی، ارتباطات اجتماعی، ازدواج و طلاق و میزان قدرت و استقلال زنان در طبقات و اقشار مختلف جامعه کاملاً متفاوت بود، در­مجموع تصمیم­ گیری اساسی درباره ­ی هر‌‌یک از این موارد به ‌‌عهده ­ی مردان بود و زنان خود به‌‌ علت محدودیت ‌های فرهنگی و شرعی، قدرت چندانی در این زمینه نداشتند.

طبق مطالعه ­ی فری‌ ‌یر، در ایران عهد صفویه، زنان به شش طبقه تقسیم می­ شدند: زنان ازدواج کرده­ ی متعلق به طبقه­ ی مرفه جامعه، زنانی که کارهای هنری و صنایع دستی و فعالیت ­های صنعتی سازمان ­یافته در شهرها انجام می دادند، زنان بخش روستایی که به شکل محلی در جامعه‌ ی قومی و قبیله­ ای زندگی می­ کردند و کار اصلی آن‌ ‌ها کشاورزی بود، زنانی که ازدواج موقت داشتند، کنیزکان و روسپی ­ها. (ر.ک قلی ‌زاده،۱۳۸۳، ۷۷ تا ۸۸)

«زنان در دوره ­ی صفوی به­دلیل تعصب مذهبی و حفظ غیرت و ناموس مردان یا حسادت آن ‌‌ها سخت محدود و از ارتباطات و فعالیت‌ های اجتماعی محروم بودند، مردان به ­ویژه مردان حاکم و قدرتمند از آزادی بی ­رویّه در برقراری ارتباط با زنان برخوردار بودند و می‌ توانستند هم­ زمان زنان متعددی اختیار کنند. اغلب دختران و زنان زیبا از تجاوز شاهان، امرا و بزرگان مملکت در امان نبودند. مباشران وقتی در نقطه ­ای از کشور زنی را در کمال زیبایی می ­یافتند، او را برای حرم‌‌ سرا مطالبه می ­کردند و این تقاضا به ‌‌هیچ ‌‌وجه رد نمی­شد.

اغلب رعایا احساس خوش ‌‌بختی می­ کردند که دختری و یا زنی از بستگانشان مطبوع شاه و وزرا و امرا باشد و با تقدیم او به قدرتمندان و کسب موقعیت اجتماعی و اقتصادی، بتوانند بقیه ­ی عمرشان را آسوده زندگی کنند و در امنیت باشند». (قلی ­زاده،۱۳۸۳، ۸۱)

 

 

منابع

قلی­ زاده، آذر، «نگاهی جامعه ­شناختی به موقعیت زنان در عصر صفوی»، نشریه ­ی زن در توسعه و سیاست، ۱۳۸۳، شماره­ ی ۹، صفحه ­ی ۷۷ تا ۸۸٫

جعفری، علی­اکبر، «بررسی نگرش زنان شیعه­ی عصر صفویه به خرافات و باورهای نادرست»، نشریه­ی مباحث بانوان شیعه، بهار و تابستان ۱۳۹۰، شماره ی ۲۶، صفحه­ی ۱۳۳ تا ۱۶۲

ر.ک کاوند، نرگس، «جایگاه اجتماعی زن در گفتمان آیت الله خامنه­ ای و مقایسه ­ی آن با دیدگاه ­های فمینیستی»، تهران، سرمستان، ۱۳۹۵، چاپ اول

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *