Home > پیشینه > جایگاه زن در کلام  اندیشمندان متقدم/۳

جایگاه زن در کلام  اندیشمندان متقدم/۳

 زن در اندیشه‌‌ ی غزالی

 ابوحامد محمد غزالی (۴۵۰تا ۵۰۵ق) یکی از فیسوفان و زاهدانی است که نسبت به فلاسفه و صاحب ­نظران هم عصر خود مطالب بسیار و متنوعی در‌‌مورد زن دارد که به تعدادی از آن‌‌ها اشاره می ­کنیم.

نزد غزالی زایندگی از مهم­ ترین صفات زن شمرده می ­شود و او برای بیان قدر و ارزش این صفت، به این سخن استناد می­ کند که «حصیری در گوشه ­ی خانه افکنده باشد بهتر است از زنی عقیم». (غزالی،۱۳۷۱، ۱:۲۳۹)

غزالی در این نوشته، شایستگی ­ها و توانایی­ های زن را نادیده گرفته و تمام ارزش زن را به فرزندآوری او اختصاص داده است. او حدیثی را در جهت تأیید صحبت خود آورده که باید در‌‌مورد صحت و سقم آن بیش ‌‌تر جست­ وجو شود، زیرا با احادیث و روایاتی که در‌‌رابطه ‌‌با تکریم زن وجود دارد متناقض است.

غزالی یکی دیگر از وظایف و کارایی زن را آرامش روح و آسایش خاطری می­ داند که به همسرش می ­دهد تا در سایه­ ی آن مرد بتواند به طاعت و عبادت بپردازد. زیرا مواظبت بر عبادت ملال ­آور است و مرد نیاز به فراغت دارد، که این کار را وظیفه ­ی زن می ‌داند.

غزالی به گونه­ ای از وظایف زن سخن گفته که گویی عبادت کردن برای زنان نیست و فقط مردان می دانند که باید عبادت کنند و از نظر روحی خود را ارتقا دهند و زنان همیشه باید برای رفع خستگی مردان، در خدمت آنان باشند. در‌‌صورتی‌‌که در آیات قرآن هر‌‌جا سخن از تقوا و عمل صالح به­ میان آمده به ‌‌صورت عام و برای زنان و مردان بوده و به هر دو سفارش شده که عمل صالح انجام دهند و تقوا پیشه کنند.

یکی دیگر از موضوعات قابل توجهی که غزالی در‌‌مورد زن بیان کرده، این است که زن باید به خانه ­داری و مراقبت از فرزندان بپردازد و کارهای منزل را اعم از شست­وشو و پخت و پز و…. را انجام دهد تا مرد بتواند با آسودگی خیال به کسب علم و دانش و انجام عبادات بپردازد و وقتش برای انجام کارهای منزل هدر نرود.

این سخن غزالی شباهت زیادی به سخن بودیسم و پیروان آن آیین دارد که معتقدند زن باید در خدمت مرد باشد تا مرد بتواند به عباداتش بپردازد و زن باید او را در این راه همراهی نماید.

غزالی درباره‌ی اطاعت بی چون ­و­چرا و کامل زن از مرد سخنانی گفته که جای تأمل فراوان دارد. وی معتقد است که زن باید به‌‌ طور کامل به اوامر مرد گوش فرا دهد. او حتی احتمال خطا کاری مردان و درست‌‌ کاری زنان را نیز نادیده گرفته است.

غزالی در کتاب «کیمیای سعادت» خود، آن­جا که فواید نکاح را برمی­شمرد، چنین می­نویسد: «فایده ­ی چهارم نکاح آن بود که زن تیمار خانه بدارد و کار رُفتن و پختن و شستن کفایت کند که اگر مرد بدین مشغول شود، از علم و عمل عبادت باز ماند و بدین­سبب زن یار بود در راه دین». (غزالی۱۳۷۱، ۱:۲۴۱) درباره­ی این سخن غزالی در‌‌مورد زن می توان چنین گفت که غزالی زن را ابزاری برای رسیدن مرد به کمالات بیش‌‌ تر و عبادات­‌ بهتر، می ­داند. او معتقد است که زن در این زمینه یار و کمک مرد است، او هیچ اشاره­ ای به کسب علم و عبادت خود زن نمی ‌نماید.

«غزالی خوی و طبع زنان را بر ده گونه تقسیم کرده است.: «یک دسته چون خوک است؛ پرخور و حریص به دنیا و بی­ مبالات به دین و عقبی، خوی دسته دیگر چون سگ است؛ به روی دیگران (شوهر) می ­پرد و دشنام می ­دهد، خوی دیگری چون بوزینگان است؛ علاقه ‌‌مند به زیور و زینت و لباس­ های رنگارنگ، خوی دیگری چون استر است؛ چموش و خودرأی و ستیزه­ کار، خوی دیگری چون کژدم است؛ سخن ­چین و با­نیش و عداوت­ برانگیز، خوی دیگری چون موش است؛ دزد و مال ­جمع­ کن، خوی دیگری چون کبوتر است؛ سرگردان و ناآرام، خوی دسته دیگر چون روباه است؛ حیله ­گر و دغل و دورو، و اما خوی آخرین دسته شبیه گوسفند است و این همان خوی مورد پسند غزالی است. هر جزء گوسفند منفعتی دارد و در کل سراپا خیر و برکت است، زن گوسفندخو نیز همین صفت را دارد و بر شوهر و فرزندان و اهل و همسایگان، مشفق و مطیع خداوند است». (رحیم­ پور،۱۳۹۱، ۸۸)[۱]

غزالی این موضوع را در نظر نگرفته که از نظر روان‌‌شناسی انسان ‌‌ها هر کدام شخصیت و مشخصات رفتاری خاصی دارند و همه با هم متفاوتند ولی تشبیه کردن انسان‌‌ها به حیوان درست نیست؛ زیرا انسان‌‌ها اشرف مخلوقات هستند و می ‌توانند به نقطه ­ای صعود ­کنند که حتی فرشتگان هم از دست ‌‌یابی به آن ناتوانند. غزالی با نگاه زن ­ستیزانه­ ی خود تمام خصوصیات زشت حیوانات را به زنان نسبت داده و از این غافل بوده که گاهی بعضی از مردان نیز تا جایی پست و فرومایه می ­شوند که انسان ‌‌ها از وجود آنان در رنج و عذاب می ­افتند. (ر.ک رحیم ­پور،۱۳۹۱، ۷۱ تا ۱۰۰)

سخنان و نظریات غزالی درباره ­ی زن بسیار فراوان و متنوع است و مجالی نیست که در این تحقیق به شکلی گسترده به آن پرداخته شود.

در نوشته ­های غزالی افکار و سخنان عمربن خطاب نمایان است، که این خود نشان ­دهنده‌ ی تأثیر افکار خلیفه‌ ی‌ دوم بر دیدگاه اوست. و هم‌‌ چنین از بعضی روایت­ ها می ­توان چنین نتیجه گرفت که بعضی از تعصب ­گری­ ها که درباره ­ی زنان اِعمال می ­شده، در زمان خود پیغمبر نبوده و بعدها به­وجود آمده است. غزالی در کیمیای سعادت چنین نوشته است: «در روزگار رسول­ا… زنان را دستوری بود تا پوشیده به جماعت شدندی به مسجد در صف بازپسین، اما در روزگار صحابه، منع کردند». (غزالی،۱۳۷۱، ۱:۲۵۰)

یکی از گفته ­های خلیفه­ ی دوم در‌‌مورد زن چنین است: «خالفوا النساء فان فی خلافهن برکه… .» و یا گفته­ اند: «شاوروهن و خالفوهن». (رحیم‌ پور،۱۳۹۱، ۹۶)[۲] یعنی: "با زنان مخالفت کنید زیرا­ که مخالفت با ایشان موجب برکت است" و "با زنان مشورت کنید و برخلاف رأی آنان عمل کنید".

عمربن خطاب در جای دیگری در‌‌مورد زن چنین گفته: «زنان را جامه‌ ی نیکو مکنید که تا در خانه بنشینند. که تا جامه‌‌ ی نیکو دارند آرزوی بیرون شدنشان پدید آید». (غزالی،۱۳۷۱، ۱:۲۵۰) او در جایی دیگر در کتاب خود در‌‌مورد زن چنین می­نویسد: «زن همچون استخوان پهلوست، اگر بخواهی که راستش کنی بشکند». (غزالی،۱۳۷۱، ۱:۲۵۰)

غزالی هم­ چنین در جایی دیگر گفته است که عمربن خطاب خلیفه‌ ی دوم درباره‌ ی زنان می­ گوید: «زنان خود را کهنه ­پوش نگه دارید تا ناچار شوند در خانه بمانند، چرا‌‌ که با داشتن هیأت بد و ظاهر بد و زشت، هرگز میل بیرون رفتن نخواهند کرد». (رحیم ‌پور، ۱۳۹۱، ۹۳)[۳]

در جای دیگری از نوشته­ های غزالی چنین آمده است که: «عمر رضی­ا… عنه گوید: "با زنان حدیث عشق مگویید تا دل ایشان تباه نشود که زنان همچو گوشتند بر صحرا افکنده، نگاه­ دارنده­ ی ایشان خداست"». (رحیم‌ پور،۱۳۹۱، ۲۸)[۴]

غزالی در‌‌مورد چگونگی رفتار عمر با همسرش چنین می­ نویسد: «چون همسرش در ‌‌برابر سخنی به او پاسخ برگرداند و سکوت ننمود، عمر بر وی بانگ زد که تو جز لعبتی (اسباب­ بازی، عروسک) نیستی در گوشه ­ی خانه، اگر ما را به تو حاجتی باشد آن را باشیم و الا، چنان‌‌ که هستی می­ باش». (رحیم ­پور،۱۳۹۱، ۹۷)[۵]

دکتر شریعتی در مقاله­ای با عنوان «زن در چشم و دل محمد» چنین آورده است: « سخنی که از زبان عمر نقل شده است انقلاب ریشه ­داری را که در حقوق اجتماعی زن و به ‌‌خصوص روابط زن و مرد در زمان پیغمبر پدید آمده بوده است به‌‌ روشنی نشان می ­دهد، وی می ­گوید: به خدا سوگند که ما در جاهلیت زنان را در هیچ امری به‌‌حساب نمی ‌آوردیم تا خدا آیاتی نازل ساخت و برای آن ­ها نصیبی مقرر داشت. وقتی من در کاری مشورت می ‌کردم زنم گفت چنین و چنان کن، گفتم کار من به تو چه ربطی دارد؟ گفت عجبا که تو نمی ­خواهی کسی در کارت دخالت کند ولی دختر تو با رسول خدا مناقشه می­ کند و کار را به‌‌جایی می­ رساند که تمام روز را در قهر و خشم به‌‌سر می­برد». (شریعتی، ۱۳۸۴، ۵۵ تا ۵۶)

زن در اندیشه­ی خواجه نصیرالدین طوسی

محمدبن حسن جهرودی طوسی مشهور به خواجه نصیر­الدین طوسی (۵۹۸ تا ۶۲۷ ق) در‌‌مورد تدبیر مرد چنین می­گوید: تدبیر مرد در زندگی باید به­گونه­ای باشد که زنان را چنان در خانه سرگرم رتق و فتق امور منزل و کارهای فرزندان نماید که تمام فکر و ذهنشان مشغول امور منزل شود و فرصتی برای فکر کردن در‌‌ مورد مسائل غیر ضروری خارج از خانه پیدا نکنند، زیرا اگر فرصت پیدا بکنند به فکر آراستن خود و رفتن به تفرجگاه ­ها می ­افتند و به مردان دیگر نظر می­ اندازند و آنان را با شوهران خود مقایسه می ­کنند و شوهرانشان در نظرشان حقیر می ­شوند.

خواجه نصیر در جای دیگری چنین عنوان می­ کند که مرد باید چنان باابهت و پرهیبت با زنش رفتار کند که او هیچ امیدی به نافرمانی از او در دلش نیفتد و راهی برای تحقق خواسته ­های خودش پیدا نکند؛ زیرا خواسته­ های او به یک یا دو خواسته منتهی نمی ­شود و به‌‌ سمتی پیش می ‌رود که افسار زندگی را در دست می ‌گیرد و این بدترین حالت و بدترین رخداد در زندگی مشترک است.

یکی از تفکرات خواجه نصیر که بسیار چالش ­برانگیز است و البته با تفکرات بسیاری از صاحب ‌‌نظران هم‌‌ عصر خودش شباهت دارد، در‌‌مورد تعلیم و تربیت دختران است. خواجه نصیر معتقد است که والدین باید آموزش‌ های لازم و مورد نیاز را به فرزندان خود بیاموزند و این آموزش‌ ها از آغاز تولد شروع شود و تا سن ازدواج ادامه پیدا کند. او در آخر سخنش به این مسأله تأکید می­کند که مراد از آموزش فرزندان، آموزش پسران است و نه دختران، و به دختران باید خانه ­نشینی و حجاب و وقار را آموخت. خواجه نصیر اعتقادی به آموزش دختران ندارد و صراحتاً آموزش را برای دختران منع می­ کند. (ر.ک رحیم­ پور،۱۳۹۱، ۷۱ تا۱۰۰)[۶]

 زن در اندیشه ‌ی ابوالمعالی

محمدبن نعمت‌ بن عبیدا… ملقب به ابوالمعالی (۴۱۲ تا ۴۸۸ق) نیز نویسنده ­ی هم­ عصر غزالی است و مانند او تفکرات ضد زن و زن ­ستیزانه دارد. ایشان در کتاب «قابوس ‌نامه» درباره‌ ی تولد دختر می ­­گوید که: اگر صاحب فرزند پسری شدی شاد باش ولی اگر فرزند تو دختر بود بکوش تا هر‌‌چه زودتر او را به خانه­ ی شوهر بفرستی و در گردن دیگری بنهی و خودت از غم رها شوی، زیرا دختر اسیر پدر و مادر و موجودی بیچاره است. اما پسر می ­تواند کار و پیشه ­ای داشته باشد و زندگی خود را بگذراند.

ابوالمعالی نیز مانند بعضی از اندیشمندان مسلمان هم ­عصر خویش مخالف تعلیم و تربیت دختران و معتقد است که برای محافظت پسران از آسیب ­ها و کشمکش ­های زمانه باید به آنان آموزش ­هایی نظیر تیراندازی، شکار، اسب ­سواری و هر آموزشی که لازم است آموخت و این میراث پدر برای فرزند خویش است. اما آموزش دختران باید در حد آموختن فرایض و احکام باشد و بیش‌‌ تر از آن نباید به او چیزی آموخت زیرا آفت بزرگی می ­شود. (ر.ک رحیم پور،۱۳۹۱، ۷۵)[۷]

«صاحب قابوس ­نامه بر آن است که نباید به مال و ثروت زن یا زیبایی و موقعیت اجتماعی برتر او اهمیت داد، زیرا این برتری­ ها باعث می ­شود مرد تحت سیطره­ ی زن قرار گیرد». (رحیم­ پور،۱۳۹۱، ۸۱)[۸]

در نوشته­ های برخی از بزرگان و اندیشمندان، نکوهش زن تا جایی پیش می ­رود که گویی تمام گناهان و خطاهای انسان­ ها در زمین به گردن زن است و زن مسبب اصلی بدبختی بشر می ­باشد، و این گفته ­ها شباهت زیادی به گفته های تورات تحریف ­شده و هم ‌چنین پندهای پولس دارد. در دوران جاهلیت و بعد از آن، در صدر اسلام یکی از بزرگ ‌‌ترین خطراتی که افکار مسلمانان را تهدید می ‌کرد نفوذ اسراییلیات در متون و گاهی در اشعار بود که سینه ‌به ‌سینه از قول بزرگان نقل می ­شد و در کلام و نوشته ‌های اندیشمندان جای می ­گرفت.[۹]

 


[۱]. به نقل از ابوحامد امام محمد غزالی، نصیحه ­الملوک و حواشی و تعلیقات جلال ­الدین همایی، تهران، بابک، ۱۳۷۱، ص۲۷۳-۲۷۵٫  

[۲]. به نقل از امام محمد غزالی، ۱۳۷۱، همان، ص ۹۳٫

[۳]. به نقل ازامام محمد غزالی،۱۳۷۱، همان، ص ۹۷٫  

[۴]. به نقل از امام محمد غزالی، ۱۳۷۱، همان، ص ۲۸۶٫

[۵]. به نقل از امام محمد غزالی، ۱۳۷۱، همان، ص ۹۵٫

[۶] . به نقل از طوسی، خواجه نصیرالدین، اخلاق ناصری، تصحیح مجتبی مینوی و علی ­رضا حیدری، تهران، خوارزمی، ۱۳۶۰٫

[۷]. به نقل از عنصرالمعالی، قابوس ­نامه، تهران، طهوری، ۱۳۴۳، ص ۷۶٫

[۸]. به نقل از دوفوشه کور، اخلاقیات، ترجمه امیر معزی، تهران، نشر دانشگاهی، ۱۳۷۷، ص ۲۵۱٫

[۹]. در کتاب «اسرائیلیات وتأثیر آن برداستان­های انبیاء در تفاسیر قرآن» چنین آمده است "نصوصی در دست است که نشان می ‌دهد اهل کتاب با بهره­ گیری از آگاهی­های پیشین و نفوذ فرهنگی خود که از دوره ‌ی جاهلیت به ارث رسیده بود، برای به­دست آوردن موقعیت مناسب در جامعه ‌ی جدید، تلاش زیادی کردند. متون دینی آنان مشترکات فراوانی با دین اسلام داشت وآنان توانستند با بهره­ گیری از همین زمینه، مدعی داشتن آگاهی ­هایی در زمینه ­ی تفسیر قرآن شوند".

یکی از نویسندگان مصری درخصوص اثر سوء داستان ­های خرافی اهل کتاب پس ازظهور اسلام می ‌نویسد:

"بسیاری از داستان­های تورات وخرافات و اساطیر گوناگون -پیش از اسلام- از ناحیه ‌ی یهود و نصارا درمیان مشرکان ساده ‌اندیش و سایرین شیوع یافته بود. هنگامی‌ که اسلام ظهور کرد با خرافات و اساطیری مواجه شد که در گذشته میان اعراب رسوخ پیدا کرده بود و نزد آن­ها به­عنوان حقایقی مسلّم به ­شمار می‌ رفت. آن ­چنان­که کسی را یاری نقد و نظر یا انتقاد کردن بر آن خرافات نبود. به همین جهت، اسلام در تصحیح این عقاید خرافی یا طرد پاره ­ای از آن­ها با دشواری بسیاری مواجه بود.

اما مشکل به همین ­جا ختم نمی ‌شود و چیزی که باعث گسترش بیشتر این خرافات و اسرائیلیات شد، اسلام آوردن ظاهری و سطحی تعدادی از علمای یهودی بود که با مسلمان نشان دادن خود و حتی صحابه ­ی پیامبر دانستن خود براحتی توانستند بسیاری از عقاید خرافی خود را درقالب روایات واحادیثی بیان کنند و اسلام را آلوده نمایند و بسیاری از مسلمانان این افراد را هم ­ردیف و هم ­شأن اصحاب رسول خدا می ‌دانستند و ارج و قرب خاصی برایشان قائل بودند بدون اینکه از نیات شومشان خبری داشته باشند. (محمدقاسمی، حمید، اسراییلیات و تأثیر آن بر داستان­های انبیاء در تفاسیر قرآن، تهران، نشر سروش ۱۳۸۰، چاپ اول)

 

منابع:

شریعتی، محمدعلی، «زن در چشم و دل محمد»، مجموعه مقالات اسلام و فمینیسم؛ نگاه تاریخی، تهران، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی ایران، سال بیستم، بهار ۱۳۸۴، شماره­ی ۷۵٫

رحیم­پور، فروغ، «نقدی بر جایگاه زن در اندیشه­ی غزالی»، پژوهش­نامه­ی زنان، بهار و تابستان ۱۳۹۱، شماره‌ی ۵،

صفحه­ی ۷۱ تا ۱۰۰

غزالی، امام محمد، «کیمیای سعادت»، تصحیح احمد آرام، جلد اول، تهران، ناشران، ۱۳۷۱، چاپ دوم.۲۵٫ فریدان، بتی، «رازوری زنانه»، ترجمه­ی گروه مترجمان، تهران، نشر نگاه معاصر، ۱۳۹۲، چاپ اول.

ر.ک کاوند، نرگس، «جایگاه اجتماعی زن در گفتمان آیت الله خامنه­ای و مقایسه­ی آن با دیدگاه­های فمینیستی»، تهران، سرمستان، ۱۳۹۵، چاپ اول

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *