Home > من و خانواده > من و میوه دلم > کمک به مسئولیت پذیری فرزند دلبندمان-۲

کمک به مسئولیت پذیری فرزند دلبندمان-۲

شاید شما والدین بارها و بارها این اشتباه را تکرار کرده باشید که دائما به فرزندتان تکالیفش یا کارهای دیگرش را یادآور می شوید اما این یادآوری های مکرر، فرزندتان را فردی متکی به شما بار می خواهد آورد.
وقتی مداوم به فرزندمان کارهایش را گوش زد میکنیم او آنها را به تاخیر می اندازد زیرا می داند کسانی هستند که انجام دادن تکالیفش را به او یاد آوری کنند و تا آخرین لحظه انجام تکالیفش را به عقب می اندازد.گاهی ما پدر و مادر از سردلسوزی به فرزندمان کمک میکنیم تا زودتر تکالیفش تموم شود
آیت الله حائری شیرازی رحمت الله علیه در این باره میگویند:
"والدینی که تکالیف بچه هایشان را انجام میدهند گرچه به آنها کمک شده، اما یاری ناقص بوده است. 
این بچه ها با اینکه مورد دلسوزی قرار گرفته اند ضعیف بار می آیند. کسی که تربیتش به تربیت خدا شبیه تر باشد انرژی بچه ها را بهتر آزاد می کند."

چند راه حل: به جای تکرار و یادآوری، غیرمستقیم به فر ندمان یادآوری کنیم.
مثلا اگر می خواهی با کامپیوترت بازی کنی اول باید تکالیفت را انجام داده باشی.اگر چندین بار این روش را تکرار کنیم برای فرزندمان به شکل عادت در می آید و دیگر نیاز به یاد آوری نیست.

برای بیدارشدن فرزندمان ساعت زنگ دار بگذاریم.
این کار حس مسئولیت پذری را در او ارتقا میدهد. اگر با ساعت هم از خواب بیدار نشد کاری به کارش نداشته باشیم تا خواب بماند و با عواقب کارش روبه رو شود. در این حالت فرزندمان از مدرسه جا ماند…خب اگر ما سرکار بودیم و از ما درخواست کرد تا او را به مدرسه اش برسانیم نباید به سراغش برویم و او را به مدرسه برسانیم، باید خودش به مدرسه برود تا مسئولیت کارش را بپذیرد و متوجه شود بی مسئولیتی چه نتایجی دارد.
البته به این معنی نیست که نسبت به فرزندمان بی تفاوت باشیم ولی لازم است فرزندمان گاهی در شرایط سخت قرار بگیرد تا یاد بگیرد چطور از خودش مراقبت کند و وقتی اشتباه کارش را پذیرفت ،تکرار کردن آن برایش سخت خواهد بود.

بعضی از کارهای بیرون خانه (مخصوصا فرزند پسر) را به او بسپاریم تا مسئولیت پذیری در اجتماع را نیز بیاموزد.از دادن کارهای زیاد و پرمسئولیت که انجام دادن آن برایش سخت است دوری کنیم زیرا او خسته و دلزده میشود.همه چی کم کم و به تدریج پیش رود.

وقتی خرید می رویم به او مقداری پول بدهیم و خریدهای کوچک را به او بسپاریم اجازه دهیم گاهی فرزندمان هزینه ی خرید را برعهده بگیرد.
این کار باعث درک پذیرش پول و احساس مسئولیت می شود.

یک پیشنهاد طلایی:
استاد تراشیون این روزها را که نزدیک به سال جدید است فرصت مناسبی میداند تا درس مسئولیت پذیری را به فرزندانمان یاد بدهیم.
در این روزها کارهایی از جمله مهیا کردن خانه برای ورود و پذیرایی از مهمان ها و … وجود دارد. پدر و مادر میتوانند مسولیت هایی از پیش تعیین شده برای فرزندان ترسیم کنند.
استاد تراشیون به اولین بخش از مسئولیت پذیری کودکان اشاره میکند که اگر پدر و مادر بخواهند به فرزندان مسئولیتی را بدهند باید به نکات زیر توجه کنند:

 

اولین و مهمترین شاخصه:
مسئولیت هایی را به فرزندان بسپارند که مورد علاقه ی خود آنها باشد.
گاهی اوقات پدر و مادر چندین کار که در حد توان فرزندان است را ترسیم میکنند. اگر فرزندان سواد خواندن دارند کارها را  یادداشت کنند که این کارها باید در خانه در این ایام انجام شوند و به فرزندتان بگویید تو به انتخاب خودت میتوانی یک یا دو کار را انتخاب کنی.
اگر مورد علاقه ی فرزندشان باشد بهتر به آن مسئولیت پاسخ می‌ دهد.
پس مسئولیت را به اختیار آنها قرار بدهند ولی در یک محدوده ی مشخص که والدین تعیین کرده اند.

دومین شاخصه:
وقتی پدر و مادد مسئولیتی را به فرزندشان می دهند باید از عواملی مانند سرزنش کردن، توبیخ کردن، ایرادهای زیاد گرفتن و امرو نهی های متعدد بپرهیزند ؛چون مسئولیت را برای فرزندانشان ناخوشایند می کنند.
در نقطه مقابل هر چه والدین بتوانند از ابزار عاطفی استفاده کنند، تشویق های کلامی داشته باشند و ایملن داشته باشند که فرزندشان مسئولیتش را به خوبی انجام میدهد از این رو اگر مثبت ببینند و ابراز بکنند قطعاً مسئولیت در فرزندشان  بهتر تقویت می شود.
وقتی آنها مسئولیتی را به فرزندشان سپرده اند ذهن و فکرشان نسبت به مسئولیتی که به فرزند سپرده اند ذهنیتی خوب و خوشایند باشد منجر می شود که در آینده وقتی پدر و مادر به فرزندشان مسئولیتی را واسپاری کنند به آن مسئولیت بیشتر اهمیت بدهند و بهتر مسئولیت را انجام دهند.
پس قطعا این کار میتواند در ماندگاری ویژگی خوب در فرزندشان بسیار موثر باشد.

توجه: پدر و مادر اگر بخواهند مسئولیت پذیری را در فرزندشان نهادینه کنند بایستی توان آنها را در واسپاری مسئولیت‌ها در نظر بگیرند یعنی هیچ وقت بیش از توان فرزندان از آنها مسئولیتی را نخواهند زیرا قطعاً منجر می شود فرزند به دلیل اینکه در حد توان و عهده دار این کار نباشد نگاهش به بحث کارهایی که باید انجام بدهد و مسئولیت‌های که باید بپذیرد نگاه منفی شود و در نتیجه منجر می شود در آینده وقتی پدر و مادر مسولیت هایی در حد توانشان به آنها بسپارند را نپذیرند و زیر بار این مسئولیت پذیری نروند.
 

سومین شاخصه
گاهی اوقات برخی از مسئولیت‌هایی که به فرزند سپرده می شود سعی کنند در محیط های جمعی باشد.
 زیرا فرزندان دوست دارند مورد توجه قرار بگیرند و این توجه ها منجر به تقویت روحیه ی مسولیت پدیری در آنها می شود.
وقتی ظرف میوه ای را در جمع تعارف میکنند منجر به آن می شود دیگران از او تشکر کنند و افرین و بارک الله بگویند و این به تقویت رفتار مسئولیت پذیری در فرزندان کمک می‌کند.
اما اگر گاهی اوقات پدر و مادر مسئولیت هایی به فرزند بسپارند که همیشه در بین خودشان و اعضای خانواده باشد مثلا تنهایی در اتاقش برود و کاری را بکند، شاید دیگر انگیزه های درونی او فعال نشود .
پس وقتی به فرزند در جمع مسئولیتی را میسپاریم انگیزش آنها نسبت به مسولیت افزایش  پیدا میکند.

و آخرین نکته اینکه اشتباه فرزندمان را به گردن کسی نیندازیم زیرا با این کار به او میفهمانیم مسئولیت کارش را به عهده نگیرد و در آینده در برخورد با مشکلات و مسائل خود را مقصر نداند و گردن دیگران بیندازد.

*و در آخر بسیار مراقب باشیم تا خودمان الگوی مناسبی برای فرزندمان باشیم*

 

 

Check Also

کمک به مسئولیت پذیری فرزند دلبندمان-۱

ضمیر ناخودآگاه کودک مانند مومی است نرم که هر مهری روی آن بزنیم حک می شود و تا آخر عمر همراه فرزندمان خواهد ماند، و سخت اصلاح خواهد شد...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *