Home > پیشینه > جایگاه  زن در دوره‌ی خلافت امویان و عباسیان /۲

جایگاه  زن در دوره‌ی خلافت امویان و عباسیان /۲

کشور ایران در طول تاریخ با فراز و فرودهای فراوانی روبه ­رو بوده و دوران ­های متفاوتی را پشت سر گذاشته است که فرهنگ، سنت و باورهای مردم نیز از آن بی ­نصیب نمانده، و در هر زمان به نوعی از آن متأثر گشته است. مسأله ­ی زن نیز، همیشه تحت تأثیر این قضیه بوده و در هر زمان به گونه ­ای دستخوش این تغییرات قرار گرفته است.

بعد از آمدن اعراب[۱] به ایران و آغاز حکومت امویان، وضعیت زن ایرانی که در زمانهای گذشته خیلی وضعیت مطلوبی نداشت، باز هم تغییر چندانی نکرد. اگرچه اسلام حقیقی شأن زن را بسیار بالا برد و ارزش فراوانی برای  او قائل شد، ولی بعد از رحلت پیغمبر اکرم با‌‌توجه ‌‌به بدعت ­ها و تحریف­ های پدیدآمده، مقام زن دوباره به عصر جاهلیت بازگشت و او را به‌‌سمت پرده­ نشینی سوق داد. در دوره‌ ی خلافت امویان و عباسیان وضع زن از هر زمانی بدتر و اسف ‌بارتر شد و شأن او از هر دوره‌ ای پایین­تر آمد.

امویان با داعیه­ ی نشر اسلام شروع به فتح کشورهای هم ­جوار نمودند، اما شعارها و اهداف اسلام در سرزمین‌ های تسخیر­شده نادیده گرفته شد. آنان خود را برتر از اقوام دیگر می ­دانستند و برانگیختن حضرت محمد (ص) را مایه ­ی فخر و برتری عرب قلمداد می ­کردند. خلفاى اموى سلسله‌ ای از بدعت ­ها و انحراف ­ها را در حکومت و کشورداری به ‌‌وجود آورده بودند که مجموع آن ‌‌ها دست ­به ­دست هم داده، خشم و نفرت مردم را برانگیخت و منجر به قیام مسلمانان و انقراض آنان گردید. عوامل خشم و نفرت مردم را می ‏توان چنین خلاصه کرد:

نظام حکومت اسلامى از زمان معاویه به بعد، به رژیم استبدادى موروثى فردى مبدل گشت. درآمد دولت که ‏باید به مصرف کارهای عمومی می رسید و نیز غنیمت­ های جنگى و فیء که از آنِ مجاهدان بود، صرف حکومت شد و آنان این مال ‌‌ها را صرف تجمل و خوش­ گذرانى خود می کردند. دستگیری، زندانی کردن، شکنجه، کشتار، و گاه قتل ­عام متداول شد. دسته ‏ای عالم دنیا­طلب و دین­ فروش بر سر کار آمدند که برای خشنودی حاکمان، خشم خدا را بر خود خریدند. اینان به میل خویش ظاهر آیه ‏های قرآن و حدیث پیغمبر را تأویل کردند و بر کردار و گفتار حاکمان­ صحه ­گذاشتند.

گرایش به تجمل در زندگی، خوراک، لباس، ساختمان و لوازم خانه روز­به ­روز بیش ‌‌تر شد و کاخ ­های باشکوه در مقر حکومت و حتی در شکارگاه ­ها ساخته شد. می گساری، زن­ بارگی و خریداری کنیزکان آوازخوان متداول گشت؛ تا آن­ جا که گفتار روزانه ­ی بعضی خلیفه ‏های اموی درباره ­ی زن و خوراک و شراب بود. مساوات نژادی، که یکی از ارکان مهم نظام اسلامی بود، از میان رفت و جای خود را به تبعیض نژادی خشن به سود عرب و به زیان ملل و اقوام غیر عرب داد. در­حالی­که قرآن و سنت پیغمبر امتیازها را ملغی کرده، ملاک برتری را نزد خدا پرهیزگاری می ‏دانست، اما امویان، نژاد عرب را نژاد برتر شمردند و گفتند: چون پیغمبر اسلام از عرب برخاسته، پس عرب بر دیگر مردمان برتری دارد و در‌‌میان عرب نیز قریش از دیگران برتر است.

بعد از روی کار آمدن عباسیان باز هم اوضاع مردم جامعه و به‌ خصوص زنان تغییر محسوسی نداشت و همان عقاید متعصبانه و باورهای خرافی باعث ناراحتی مردم و خانه­ نشینی زنان می ‌شد.

اگر در این دوره دانشمندان برجسته ­ای مانند غزالی، فردوسی، نظامی، ناصرخسرو، عنصرالمعالی، ابن ­مسکویه و… قلم به‌‌دست گرفته و تصویری پست از زن ارائه می دهند شاید بتوان گفت که به‌‌ علت قرار گرفتن در این زمان و غرق بودن در این نگرش­ ها بوده است. آن‌‌ ها نیز مانند همه‌ ی مردم زمان خود از شرایط و باورهای محیطی خود الهام گرفته و آن تفکرات را به روی کاغذ آورده ­اند.

 

 


[۱]. در نگاه نویسنده، اعراب به ‌نام اسلام به گسترش قلمرو اسلام پرداختند؛ ولی سلطه ‌ی آنان بر سرزمین‌ های فتح شده، به‌معنی و برابر با سلطه ‌ی اسلام نبود.

 

 

 

در همین زمینه بخوانید: جایگاه زن در ایران باستان  http://noorati.ir/?p=3588

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *