Home > من و جامعه > شکاف نسلی/ قسمت چهارم

شکاف نسلی/ قسمت چهارم

در قسمت های قبل به این پرداختیم که ایران جزو کشورهایی به حساب می آید که در مرحله گذار از جامعه سنتی به سمت جامعه مدرن است و در جوامعی که بین سنت و مدرنیته در ستیزند و هنوز راه اصلی خود را پیدا نکرده اند همیشه مشکلاتی به وجود می آید که گاهی از حد مشکل فراتر می رود و به بحران تبدیل می شود. همچنین در مورد دیدگاه های موجود در این مورد صحبت کردیم و بعد از جمع­بندی این دیدگاهها به این نتیجه رسیدیم که در ایران هنوز بحران شکاف نسلی به وجود نیامده، اما خطر بروز این مسئله مهم بسیار زیاد است و اگر تدبیر لازم اندیشیده نشود در آینده ای نه چندان دور با این بحران روبرو خواهیم شد.

یکی از نکات مهم در بحث ما این است؛ زمانی که حرف از شکاف و گسست نسلی به میان می آید بیشتر نگاه ها به سمت جوانان می چرخد و آنان مقصر اصلی این شکاف معرفی می شوند و همانطور که در متون گذشتگان نیز می خوانیم جوانان هنجارشکنانی معرفی می شوند که در ساختارها و قوانین جا نمی گیرند و در مقابل سنتها و آداب و رسوم گذشتگان و بزرگانشان جبهه گیری می کنند.

یکی از نکات قابل توجه این است که هر گاه پدربزرگترها و مادربزرگترها و یا پدران و مادران از خاطرات دوران نوجوانی و جوانی خودشان تعریف می کنند همیشه هم از شرینی ها و مهر و محبت و صفای آن دوران می گویند و هم از رسم و رسومات اشتباه جبرگرایانه ای که زندگی برخی را نابود می کرد و یا آن دوران را در کام آنان تلخ می نمود. یکی از مواردی که توجه هر انسانی را به خود می طلبد حرف شنوی بی چون و چرا و یا سکوت در برابر خواسته هایی بود که در دوران گذشته از جوانان طلب می شد و یا به آنان تحمیل می شد و آنان باید برخلاف خواسته خودشان به آن عمل می کردند و همیشه گره ای بغض آلود در سینه آنان نسبت به آن موضوع سنگینی می کرد.

برخی از بزرگترها با اینکه خودشان زخم چنین رسم و رسومات بی پایه و اساس و سکوتها و مطالبه نکردنها  را به تن دارند اما آن را با موضوع ادب و احترام اشتباه می گیرند و همچنان همان انتظار را از فرزندان و جوانان این دوره دارند، همانطور که پدران و مادرانشان از آنان انتظار داشتند. البته بحث ادب و احترام به بزرگترها همیشه در مرام ایرانیان بوده که باید سینه به سینه به آیندگان منتقل شود، اما نباید سکوت در برابر خواسته های نا بجا و همینطور مطالبه نکردن حقوق حقه را با آن اشتباه گرفت.

اگر به تاریخ چند دهه قبلِ کشورمان نگاهی بیندازیم می بینیم که جوانان کشورمان با به راه انداختن حرکتهایی باعث تحولات بزرگی در کشور شدند. همان زمان که امام (ره) فرمودند سربازان من اکنون در گهواره هستند پیش بینی آن را می کردند که جوانان کشور با بیداری و هشیاری مقابل ظلم بایستند و عدالت و رفع تبعیض و اسلامی بودن را مطالبه کنند. هر چند که در آن تاریخ هم جوانان را افرادی ساختارشکن و جویای هیجان می دانستند اما آنان با تبعیت از الگوها و بزرگانی باتجربه توانستند حقوق حقه خود را مطالبه و آن را بستاندد و همانطور که اشاره کردیم تجربه و پختگی بزرگان در این حرکت باعث شد که آنان راه خود را به درستی پیدا کنند و بر آن اسرار بورزند، هر چند که شاید در سالهای بعد بر اثر کم کاریها و حوادثی ناخوشایند و عدم مسئولیت پذیری برخی از مسئولین آن اهداف مقدس به درستی دنبال نشد.

و یا در دوران هشت سال دفاع مقدس برخی از جوانان کشور بودند که با شجاعت و از خود گذشتگی در مقابل دشمن ایستادند و نگذاشتند که یک وجب از خاک ما به دست بیگانگان بیفتد.

جوانان همیشه هنجارشکن و قانون گریز نیستند بلکه بسیاری از اوقات بزرگترها به دلیل توقعات نابجا و یا خواسته های بی پایه و اساس باعث جبهه گیری آنان می شوند و همین دلیلی برای پافشاری آنان بر خواسته های غیرمنطقیشان می شود. عدم مشارکت جوانان در تصمیم گیریهای کلان کشوری باعث می شود که نظرات و خواسته های آنان دیده نشود و فاصله آنان با مسئولین و حکومت هر روز بیشتر از قبل شود.

عدم برنامه ریزی درست در نظام آموزشی و پرورشی باعث می شود که آنطور که شایسته است بر روی هویت و خودشناسی آنان کار نشود و از خودبیگانگی در آنان رشد و بروز کند و در برابر برخی از قانونها و ارزشها ایستادگی کنند.

پس جوانان به خودی خود هنجارشکن و ارزش گریز نمی شوند بلکه با عملکرد اشتباه و یا غیر منطقی بزرگترها و یا مسئولین مملکتی گاهی برخوردهای نامناسب و رفتارهای عجیب و غریبی از خود نشان می دهند.

 

در همین زمینه بخوانید:

http://noorati.ir/?p=2375 شکاف نسلی/ قسمت اول

http://noorati.ir/?p=2390 شکاف نسلی/قسمت دوم

http://noorati.ir/?p=2411 شکاف نسلی/قسمت سوم

 

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *