Home > من و جامعه > پرونده مشارکت زنان ایرانی در دفاع مقدس-قسمت ۸

پرونده مشارکت زنان ایرانی در دفاع مقدس-قسمت ۸

مقدمه:

در سازمان مطالعات علوم انسانی ما، کمیسیون حقیقت­یاب تشکیل شد. ماموریت ما این بود که ظرف سه ماه، پرونده جامعی از مشارکت زنان ایرانی را در جنگ ۸ ساله تدوین کنیم. من به عنوان مدیر پروژه ده تن از بهترین محققان مسلط به زبان فارسی و دانشجویان ایران­شناسی را به کار گرفتم.

تمام منابع تحقیقی از قبیل کتاب، روزنامه و نرم افزارهای مرتبط را در اختیار گروه قرار دادم.

یکی از مهمترین منابع ما، منشور سخنان رهبر انقلاب اسلامی بود که در طول سالهای پس از جنگ درباره این موضوع با مردم مطرح کرده بودند.

یکی از محققان روزنامه ای را باز کرده بود و درحالیکه به آمار تکان­دهنده ­ای از تجاوز به زنان در ارتش امریکا اشاره می­ کرد، رو به جمع گفت: زنان ایرانی با آن همه تعصب و رعایت حجاب، چگونه جرات کردند وارد میدان جنگی شوند که دشمنانشان هیچ گونه ابایی از هتک حرمت آنان نداشتند؟

روزنامه را از دستش گرفتم و به خطوط آن خیره شدم. حق با او بود. در روزنامه، دولت امریکا و وزارت دفاع زیر سوال رفته بود. وضعیت بغرنج دختران سرباز در ارتش امریکا، حقیقتا جای تامل داشت. قبل از آنکه به این موضوع فکر کنم، یکی از خانمهای محقق گفت: رییس! لطفا اجازه بدهید موضوعات متفرقه، ما را از میان مکاشفات علمی بیرون نکشاند و رشته افکارمان را از هم ندرد. برای همین دستور بدهید بحث ارتش امریکا به میان نیاید.

حق با او بود و من مجبور بودم در تایید خواسته­ اش بگویم: لطفا فقط در موضوع جنگ ایران و نقش زنان گزارش ارائه دهید.

محققی که روزنامه ­اش را به من داده بود، جواب داد: رییس!‌ من هم همین قصد را داشتم. می­خواستم در ادامه استنادم به وضعیت زنان امریکایی در ارتش، بگویم که در جنگ ایران، زمانی که هر لحظه امکان داشت شهر آبادان سقوط کند، هر­چقدر مردان رزمنده به زنان اصرار کردند که شهر را ترک کنید، آنها نپذیرفتند و گفتند که تا آخرین لحظه در برابر دشمن خواهند ایستاد. تنها مسئله ­ای که نگرانی ایجاد می­ کرد، مسئله تجاوز به آنان بود. برای همین آنها بین خود و مردان پاسدار پیمانی بستند که نامش پیمان خون بود. قرار بر این شد که زنها بمانند، اما هروقت آبادان اشغال شد و زنان در خطر هتک حرمت قرار گرفتند، مردان رزمنده همه آنها را بکشند.[۱]

همه متفکرانه سر در سکوت فرو بردند. تا آنکه یکی از آنها با کلماتی از رهبر ایران که از روی جزوه ای بازخوانی می ­کرد، گفت: آن چیزى که در کشور ایران واقع شد و بلاشک در همه‌ ادوار تاریخ این کشور- تا آن‌جا که ما خوانده‌ایم و دیده‌ایم- سابقه‌اى ندارد، ایستادگى و فداکارى عمومى و یکپارچه‌ مردم در راه خدا بود که در مقابل تجاوز و نامردمى دشمنان صورت گرفت.[۲]

 


[۱]  سیدامیر معصومی، زنان جنگ، دفتر سیاسی سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، ۱۳۷۴، ص۸۲.

[۲]  سخنرانى در جمع خانواده‌هاى شهدا و ایثارگران استان قم، در خجسته سالروز میلاد حضرت مهدى(عج)۱۳۷۰/۱۱/۳۰

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *