Home > من و جامعه > پرونده مشارکت زنان ایرانی در دفاع مقدس- قسمت۶

پرونده مشارکت زنان ایرانی در دفاع مقدس- قسمت۶

 

مقدمه:

در سازمان مطالعات علوم انسانی ما، کمیسیون حقیقت­یاب تشکیل شد. ماموریت ما این بود که ظرف سه ماه، پرونده جامعی از مشارکت زنان ایرانی را در جنگ ۸ ساله تدوین کنیم. من به عنوان مدیر پروژه ده تن از بهترین محققان مسلط به زبان فارسی و دانشجویان ایران­شناسی را به کار گرفتم.

تمام منابع تحقیقی از قبیل کتاب، روزنامه و نرم افزارهای مرتبط را در اختیار گروه قرار دادم.

یکی از مهمترین منابع ما، منشور سخنان رهبر انقلاب اسلامی بود که در طول سالهای پس از جنگ درباره این موضوع با مردم مطرح کرده بودند.

 

صبح بود و من برای نظارت به کار گروه، وارد سالن تحقیق شدم. قرنطینه علمی تیم، قرار بود تا سه ماه ادامه داشته باشد. ما به عنوان یک سازمان پژوهشی مردم نهاد به دولت قول داده بودیم که در مستندترین تحقیق، یافته ­های علمی خود را در موضوع زنان ایران تقدیم کنیم. محققان من، افرادی اندیشمند و عاری از رویکردهای سیاسی بودند. این دقیقا باعث می ­شد که با ذهنی خلاق و آزاد، به دور از هر گرایش و قید و محدودیت، تنها به اکتشافات علمی و پژوهشی دل بسپارند. به عقیده من این مهمترین پیش شرط در کار علمی به شمار می ­آمد. بنابراین مطمئن بودم که یافته­های کمیته حقیقت­ یاب من، می­تواند موثقترین سند را در اختیار دولت قرار دهد.

 یکی از پژوهشگران در حال قرائت گزارش خود برای جمع بود: زنان ایرانی تا خطوط مقدم جبهه نیز نفوذ یافته ­بودند. آنها بی ­هیچ هراسی دوشادوش مردان رزمنده به مبارزه با رژیم بعث می­ شتافتند. یکی از این زنان، شهناز حاجی شاه بود که مردانه می­ جنگید. با وجود شدت درگیریها در روزهای جنگ، کسی تار مویی از او را ندید و کلامی به جز سلام نشنید. وقتی زنان رزمنده برای استراحت به عقب برمی ­گشتند، او به سرعت مشغول آماده ­کردن غذا برای رزمندگان می­ شد. بعد از اصابت ترکش و کشته شدن او، مادرش که دو پسر خود را هم از دست داده، برای آنکه پیکر شهناز به دست دشمن نیفتد، خودش برای او قبری کنده و با دست خود او را دفن می­ کند.[۱]

محققی که مسئولیت تطبیق گزارشها با گفتمان نظام حکومتی ایران را به عهده داشت، جواب داد: برای همین است که رهبر ایران با چنین صراحتی می­ گوید: حضور خانمها در همه‌ی‌ مراحل‌ انقلاب‌، حضوری‌ زنده‌ و نیرومند و قوی‌ بود و توانستند بارهای‌ سنگین‌ را تحمل‌ کنند و مصیبتهای‌ بزرگ‌ را از سر بگذرانند. در طول‌ تاریخ‌ اسلام‌، مانند زنهای‌ ما، نادر و کمیاب‌ بوده­ است‌. یقینا اگر پشتیبانی‌ و حمایت‌ بانوان‌ کشورمان‌ نمی‌بود، در دوران‌ جنگ‌ و پیش‌ از آن‌ در همه‌ی‌ مراحل‌ انقلاب‌، این‌ پیروزی ها به‌ دست‌ نمی‌آمد.[۲]

 

 


[۱] خرمشهر در جنگ طولانی، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، ص ۳۹۶.

[۲]  سخنرانی‌ در مراسم‌ بیعت‌ گروه‌ کثیری‌ از خواهران‌ شهرهای‌ مختلف‌ کشور۱۳۶۸/۰۴/۱۵

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *