Home > من و جامعه > پرونده مشارکت زنان ایرانی در دفاع مقدس- قسمت۵

پرونده مشارکت زنان ایرانی در دفاع مقدس- قسمت۵

مقدمه:

در سازمان مطالعات علوم انسانی ما، کمیسیون حقیقت­یاب تشکیل شد. ماموریت ما این بود که ظرف سه ماه، پرونده جامعی از مشارکت زنان ایرانی را در جنگ ۸ ساله تدوین کنیم. من به عنوان مدیر پروژه ده تن از بهترین محققان مسلط به زبان فارسی و دانشجویان ایران­شناسی را به کار گرفتم.

تمام منابع تحقیقی از قبیل کتاب، روزنامه و نرم افزارهای مرتبط را در اختیار گروه قرار دادم.

یکی از مهمترین منابع ما، منشور سخنان رهبر انقلاب اسلامی بود که در طول سالهای پس از جنگ درباره این موضوع با مردم مطرح کرده بودند.

 

شب بود و تیم محقق به سختی در پیچ و خم پژوهش و تحلیل غوطه می­خورد.

من با کمک یافته های علمی تیم، کم کم داشتم می­پذیرفتم که زنان ایران در جنگ حضور مستقیم داشتند. اما با خود فکر می­کردم که حضور گروهی از زنان آموزش ندیده، چه تاثیری می­توانست در فرایند و نتیجه جنگ داشته باشد. تصمیم داشتم این موضوع را به صورت عمیقتر در میان یافته­های گروه، بررسی کنم و در میان این پرونده به ثبت برسانم. در همین اندیشه و برنامه ریزی سیر می­کردم که یکی از پژوهشگران با سابقه­ام گفت: ما منتظریم که در مذاکرات هسته­ای، ایران خود را تسلیم شرایط ما کند. اما در جنگ ایران و عراق، از این تسلیحات خبری نبود. درحالیکه ما ده­ها کشور را به یاری عراق فراخوانده بودیم. در چنین شرایطی برایتان قابل توجه خواهد بود اگر بگویم زنی به نام نوشین نجار، در میدان جنگ، در وسط شهر محاصره شده، کوکتل مولوتوف درست می­کرد. نه فقط او که جمع دوستانش در کنار او گونیها را پر از شن می­کردند و در نقاط حساس خرمشهر می­چیدند. این زنان رزمنده حتی شب­ها روی پشت بام مسجد جامع با اسلحه­ ام­ـ­یک نگهبانی می­دادند و هرچند ساعت یکبار پست خود را عوض می­کردند.[۱]

از نظر من، متن گزارش این محقق، تنها مصداق ملموسی از کلام رهبر ایران بود که سالها بعد از جنگ، در بازخوانی حقایق آن گفته بود:

در آن دوران سخت، نقش زنان، یک نقش فوق‌العاده بود؛… نقش زنان مباشر در میدان جنگ، در کارهاى پشتیبانى و بعضاً بندرت در کارهاى عملیاتى و نظامى- که من بخش کارهاى پشتیبانى‌اش را خودم از نزدیک در اهواز دیدم- یک نقش فوق‌العاده بود. زنها حتّى در بخشهاى نظامى هم فعال بودند.[۲]

 


[۱]  خرمشهر در جنگ طولانی، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، ص ۳۹۶

[۲]  بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در سومین نشست اندیشه­های راهبردی با موضوع زن و خانواده۱۳۹۰/۱۰/۱۴

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *