Home > من و خانواده > من و میوه دلم > شکل گیری حواس پنجگانه ی دلبندتان

شکل گیری حواس پنجگانه ی دلبندتان

حواس پنج گانه نوزاد که شامل حس لامسه، چشایی، شنوایی، بویایی است در زمان بارداری به ترتیب شکل میگیرند.حس لامسه اولین حس بوجود آمده در جنین است بدین صورت که در ماه چهارم بارداری، جنین نوازش‌ها را احساس میکند.دومین حس به وجود آمده جنین در زمان بارداری ،حس چشایی است که از هفته ی چهاردهم شکل میگیرد.در ماه چهارم بارداری جنین طعم تلخ ، شیرین و ترش را تشخیص میدهد. توجه داشته باشید بو و طعم غذاهایی که مادر میخورد وارد مایع آمنیوتیک می شود و بر ذائقه ی کودک پس از تولد تاثیر میگذارد پس با خوردن انواع غذاهای مختلف در دوران بارداری و شیردهی کودک پذیرای غذاهای بیشتر و متنوع تری خواهد بود و همچنین کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند نسبت به کودکانی که شیر خشک می‌خورند، غذاهای متنوع و جدید را بیشتر می‌پذیرند زیرا آن‌ها در دوران شیرخوارگی به طعم‌ غذاهای گوناگون که وارد شیر مادر شده است عادت کرده اند.
سومین حس ،حس شنوایی است که در هفته ی بیست وهشتم بارداری جنین نسبت به صدا واکنش نشان میدهد.
برخی اعتقاد دارند اولین کلمات و جملاتی که کودک به زبان می آورد کلمات و جملاتی است که در روزهای بارداری شنیده و به حافظه سپرده است.
جنین صدای قلب مادر و حرف های او را گوش می دهد و به همین دلیل هنگام متولد شدن صدای مادر را در بین صداهای دیگر تشخیص میدهد.
حس بعدی ،حس بویایی است که همزمان با تکامل حس چشایی، جنین می تواند بوی مواد غذایی که مادر می‌خورد را استشمام کند.و آخرین حسی که شکل میگیرد حس بینایی است.جنین تا هفته ی هفدهم بارداری چشم هایش بسته است. ماه هفتم بارداری جنین می تواند چشم هایش را باز و بسته کند.
برخی حواس پنج گانه ی جنین در دوران بارداری تکامل نمی یابد مانند حس بینایی، نوزاد تازه متولد شده ابتدا تار میبیند و تا ۲ماهگی بر روی اجسام و اشیا در فاصله ی ۲۰ سانتی متری می تواند تمرکز کند و در ماه های بعد رنگ ها را تشخیص می دهد.
با به دنیا آمدن نوزاد ،علاوه بر حواس پنج گانه احساسات دیگر را نیز درک می کند .به هنگام تولد نوزاد احساس نا امنی میکند زیرا نه ماه درون رحم مادر بوده و احساس امنیت کرده است اما با وارد شدن به دنیایی جدید و نا آشنا‌ احساس ترس و نا امنی به سراغش می آید برای شناسایی مادرش بیشتر از حس بویایی کمک میگیرد و همچنین صدای او را تیز به خاطر دارد، اگر نوزاد را بعد از تولد روی شکم برهنه ی مادر بگذارید نوزاد با حس بویایی خود می تواند سینه ی مادر را پیدا کند.
علاوه بر حواس پنج گانه احساسات دیگر نوزاد خود را بشناشید.
حرف نزدن او با شما به معنی این نیست که احساسات شما را درک نمیکنددرست است که لبخند نوزاد در هفته ی اول برای خندیدن توانمند نیست در واقع صورت او توانایی خندیدن را ندارد و اولین لبخند واقعی نوزاد در هفته ی ششم تولد او رخ می دهد.خنده او نشانه ی شناخت شما و دریافت احساسات شماست ،علاوه بر این ارتباط نوزاد با شما از طریق گریه کردن اتفاق می افتد.گریه کردن او نشانه ی وجود احساسات اوست، یا مالیدن چشم هایش بیانگر خواب آلودگی می باشد همچنین باز کردن دهان بیانگر احساس گرسنگی اوست. کم کم با شناخت بیشتر از نوزادتان میتوانید احساساتش را حدس بزنید.
"دکتر سلطانی: در شش ماه اول سیستم احساسی نوزاد کامل است، نوزاد احساسات را می بیند درک نمی کند، هاله شناسی را شنیده اید؟ احساسات انسان یک هاله است در اطراف بدن
 امروز دستگاه هایی هستند که از هاله ها  عکس برداری می کنند برای تشخصیص زودهنگام بیماری. یکی از چیزهایی که در هاله ها دیده می شود، سرطان هاست که هنوز به جسم نرسیده، در هاله خودش را نشان می دهد. در چند تا از مراکز تهران این دستگاه ها وجود دارد عکس هایشان را من دیدم.
 نوزاد زیر شش ماه که هنوز کلام ندارد، این هاله را می بیند، احتیاج به عکس ندارد. چند نفراین تجربه را دارید که نوزادتان بغل بعضیها می رود بغل بعضی ها نمی رود. این تجربه را دارید؟ همه داریم. نوه ی من که به دنیا آمد، بغل خواهر من نمی رفت بغل خواهرخانم هم نمی رفت. خوشبختانه تعادل برقرار بود یکی از این طرف یکی از آن طرف. هردوی این بزرگواران عاشق این بچه بودند، ولی حال خودشان خوب نبود من می دانستم حق با نوزاد است.
 ببینید، احساس ناخوشایند به دوست داشتن ربطی ندارد. مادر عاشق بچه اش است ولی حالش خوب نیست. به حالمان ربط دارد. بچه ها احساس را می بینند بعد این مهارت را ازدست می دهند ولی احساس را کاملا درک می کنند."
به نوزادتان در تکامل حواسش کمک کنید .در ماه های اول تولد که فقط سایه ای از رنگ های سیاه سفید را می تواند تشخیص دهد، رنگ های سیاه و سفید را کنار هم و بالای گهواره اش نصب کنید تا با دیدن آنها بینایی و هوشش تقویت شود، با نوازش و ماساژش دادن به حس لامسه اش کمک کنید به چشم هایش خیره شوید و با او حرف بزنید


 

Check Also

کمک به مسئولیت پذیری فرزند دلبندمان-۲

شاید شما والدین بارها و بارها این اشتباه را تکرار کرده باشید که دائما به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *