Home > من و خانواده > من و نیمه گمشده > گذشت در زندگی مشترک

گذشت در زندگی مشترک

با گذشت زمان، زن و مرد یکدیگر را بیشتر شناخته و با دقت نظر بیشتر به نقص ها و عیب های یکدیگر توجه می کنند که این امر منجر به دعوا و مشاجره و گاه قهرهای کوتاه و طولانی مدت می شود
 مسلما در زندگی زناشویی مسائل و مشکلاتی وجود دارد که باعث اختلاف نظر بین مرد و زن می شود اما تقویت کردن رفتارهای درست یکدیگر و تعریف و تمجید این رفتارها باعث بال و پر دادن به آنها و کم رنگ شدن نقص ها و عیب های یکدیگر می شود.اگر همسرتان بیش از آنکه شما را انتقاد کند ،تحسین نماید،بی شک دیگر شما قادر به انجام کارها و رفتارهای منفی نخواهید بود. اگر اختلافات و مشکلات زندگی باعث دعوا و در نهایت منجر به قهر طولانی مدت شود ،کینه و سوتفاهم های جدیدتر به وجود می آید.

همانطور که در بحث های قبل گفتیم؛ زن به دلیل ویژگی های زنانه اش،ممکن است یک مسئله را بارها و بارها در ذهن خود مرور کند و دلخوری های قدیمی را هم نیز به خاطر آورد و مرد با خودخوری و صحبت نکردن کینه را در دل پروش دهد و مشکل را بزرگ و بزرگ تر نماید. هردو با کینه گرفتن و قهر فقط و فقط موجب آسیب رساندن به خود و زندگی شان می شوند و دیر یا زود این کینه شادابی و امید را از زندگی آنان خواهد گرفت.
 

و اما راه حل!
' گذشت ' می تواند راه حالی مناسب باشد که ممکن است آن را بپذیرید، و ممکن است با نپذیرفتن ،دامن به مشکلات و مسائل بزنید.
لازمه ی یک زندگی پایدار و شاداب ، گذشت و مدارا کردن زن و مرد در آن است. ستون یک زندگی را گذشت مستحکم خواهد کرد.
پیش قدم شوید!
بعد از یک دلخوری و دعوا برای اینکه شما پیش قدم شوید چند لحظه خود را جای طرف مقابلتان بگذارید و از دید او به مسائل بنگرید.درست است شاید حق دادن به همسرتان که از او ناراحت هستید برایتان سخت باشد ولی دوری و دلخوری های دیگر سخت تر جبران خواهند شد.اگر عاشق همسرتان هستید مگر نه اینکه یکی از ویژگی های عاشق گذشت و بخشش است؟! پس عشق خود را ثابت کنید، و برای آرامش زندگیتان پیش قدم شوید.
منتظر عذرخواهی نباشید…افکاری مانند نکند او گذشت من را شکست من و پیروزی خودش تصور کند ؟! نکند دوباره این ماجرا تکرار شود و گذشت من بی فایده باشد؟!… ممکن است به سراغتان بیاید."امام علی (ع) می فرمایند گذشت اوج بزرگواری هاست."
پس هرکس بزگوارتر باشد با گذشت تر خواهد بود.
امام رضا (ع) می فرماید :هرگز دو گروه با هم رویاروى نشدند، مگر این که با گذشت ترین آنها پیروز شد.
پس خود را شکست خورده نپندارید. بدون سرزنش و منت باشد!
اگر گذشت  و مدارا کردید بدون سرزنش و منت باشد.  امام رضا درباره ی آیه ی (فَاصفَحِ الصَّفحَ الجَمیلَ)  «پس گذشت کن گذشتى زیبا…» فرمودند : مقصود، گذشت بدون مجازات و تندى و سرزنش است.

 

و اما بهتر از آن !
از گذشت پسندیده تر و عالی ترین صفت در انسان، متوجه شدن عیب و خطای همسر و به رو نیاوردن و خود را بی خبر جلوه دادن است.
این نهایت بزرگوارى و شخصیت است که مرد و زن از یکدیگر خطائى ببینند، و در کمال جوانمردى، عمداً خود را فراموشى بزنند و این فراموشی را در طول زندگی آینده حفظ کنند.
"امام علی علیه السلام: اِنَّ الْعاقِلَ نِصْفُهُ اِحْتِمالٌ، وَ نِصْفُهُ تَغافُلٌ
نیمى از وجود عاقل و خردمند تحمل و صبر و بردبارى، و نیم دیگرش خود به فراموشى زدن است"
هرکس با توجه به شرایط زندگی وخصوصیات همسرش بهتر می تواند به خطای او پاسخ دهد و همیشه گذشت کردن بهترین راه حل نیست.
اما اگر مرد و زن گذشت را  به تمرین بگذارند،بجای عیب جویی عیب پوشی را برگزینند کم کم این صفت در آنها تبدیل به یک عادت می شود و از مشکلات و مسائل راحت تر می توانند بگذرند.
پیشنهاد میکنم در مورد مشکلات و اختلافات یکدیگر، بیشتر باهم سخن بگویید و آن را کامل رفع کنید، روزی را در ماه یا هفته برای گفتن مسائلی که شما را آزار می دهد و موجب دلخوری و دعوا میشود اختصاص دهید و به دنبال راه حلی مناسب باشید.


کلید واژه:گذشت در زندگی

Check Also

وقت گذاشتن های عاشقانه با خانواده

خسته که از سرکار می آد وقتی چشمش به چشای من می افته، متوجه انتظار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *