Home > ویژه > شاخصه های مهم زندگانی حضرت معصومه سلام الله علیها

شاخصه های مهم زندگانی حضرت معصومه سلام الله علیها

به مناسبت سالگرد رحلت عمه سادات؛

حضرت معصومه(س) از مدینه به طرف طوس حرکت کردند و در طول مسیر با بصیرت افزایی و تبیین بینش اهل بیت علیهم السلام، مردم را از جایگاه اهل بیت علیهم السلام و برخورد خلفای جور عباسی با ایشان را آگاه نمودند.

 

۱۰ ربیع الثانی سالروز وفات شهادت گونه بانویی است که به فرمایش امام معصوم علیه السلام، معصومه لقب گرفتند. توصیه به زیارت ایشان به همراه تشریح ابعاد شخصیتی آن حضرت توسط سه امام معصوم یعنی امام موسی کاظم، امام رضا و امام جواد علیهم السلام گویای جایگاه خاص و والای این دختر آسمانی است.

حضرت فاطمه معصومه علیهاسلام آن چه از مجموع گزارش ها به دست می آید در سن ۲۸ سالگی در شهرمقدس قم وفات نمودند و این یعنی کسب مراحل تقوا و علم اندوزی ایشان در سنین نوجوانی و جوانی واقع شده است و همین امر می تواند الگویی عالی در برابر الگوهای ساختگی دنیای امروزی برای دختران جوان ما باشد.

 

دو شاخصه مهم حضرت معصومه(س)

حضرت معصومه علیهاسلام با توجه به علم و آگاهی به علوم اهل بیت علیهم السلام که از طریق پدران بزرگوارشان فرا گرفته بودند و به خاطر پاکی و نجابت مثال زدنی ایشان به عنوان معصومه لقب گرفته و مشهور شدند. تمامی دختران حضرت موسی کاظم علیه السلام در پاکی و نجابت زبانزد بودند اما فاطمه معصومه علیهاسلام دارای جایگاه خاصی نزد امام علیه السلام بود به این دلیل که همچنین عالمه به علوم اهل بیت علیهم السلام بودند در کتاب کشف اللئالی ) تألیف دانشمند محقق "صالح بن عرندیس که به نقل ازمرحوم آیهالله سید نصر الله مستنبط (قدس سره) آمده است: روزی عده ای  از شیعیان وارد مدینه شدند و پرسش هایی داشتند که می خواستند از محضرحضرت امام موسی کاظم (سلام الله علیه) بپرسند، امام (علیه السلام) در سفر بودند، پرسش های خود را نوشته، به دودمان امامت، تقدیم نمودند، چون عزم سفر کردند، برای پاسخ پرسش های خود به منزل امام (علیه السلام) شرفیاب شدند، اما هنوز امام کاظم (علیه السلام) مراجعت ننموده بودند و آنها امکان توقف نداشتند از این رو، حضرت معصومه (سلام الله علیها) پاسخ آن پرسش ها را نوشتند و به آنها تسلیم نمودند، آنها با مسرّت فراوان از مدینه منوره خارج شدند در بیرون مدینه با امام کاظم (علیه السلام )مصادف شدند، داستان خود را نزد آن حضرت شرح دادند، هنگامی که امام (علیه السلام) پرسش های آنان و پاسخ های حضرت معصومه (علیهاسلام) را ملاحظه کردند، سه بار فرمودند :«فداها ابوها»  یعنی پدرش به قربانش باد. این اتفاق در زمان خردسالی آن بانوی کرامت رخ داد و این نشان از تسلط ایشان بر علوم اهل بیت علیهم السلام است.

 

مدینه قم و سفارش به زیارت بانو

با وجود امامزادگان واجب التعظیم زیادی که در کشور ما وجود دارد و به خصوص که در شهر مقدس قم تعداد ۴۴۴ امامزاده این شهر را نورانی کرده اند، تاکید به زیارت این بانو و ثواب های خاصی مانند وجوب بهشت برای زائرین ایشان که ذکر شده است را می توان نکات در خور فکری دانست. چه چیزی حضرت را از سایر امامزادگان مستثنی نموده است که این همه تاکید و جایگاه والا برای ایشان در نظر گرفته شده است؟ یکی از شاخصه های مهم شخصیتی ایشان را می توان آگاه بودن به زمانه خود دانست چون اینکه در زمانه ایشان حفظ احادیث و نگهداری و مواظبت از علوم اهل بیت علیهم السلام بود را به خوبی انجام دادند در کلام بهتر می توان بصیرت به نیازها برای کسب علم را شاخصه مهم ایشان نامید.

 

الگوی ناب دختران

جمع شدن نجابت و پاکدامنی در کنار عالمه بودن و با همراهی بصیرت مثال زدنی ایشان و همچنین ولایت مداری و ولایت پذیری ایشان از امام خود، حضرت فاطمه معصومه علیهاسلام را به یک الگوی کامل و ناب و جامعی برای دختران مسلمان هر عصر و زمانی تبدیل کرده است. نکته بسیار مهمی که باید دختران جامعه ما به خصوص قشر فرهیخته به آن اهتمام بورزند بحث دشمن شناسی و دشمن ستیزی است. شاخصه ای که در سیره اهل بیت علیهم السلام به عنوان یک اصل همیشه مطرح است. ایشان با توجه به تحرکات مأمون و مقاصد او برای تحت الشعاع قرار دادن امام رضا علیه السلام، جهت رساندن حرف حق ایشان به مردم و نیز نشان دادن مظلومیت این خاندان از مدینه به طرف طوس حرکت کردند و در طول مسیر با بصیرت افزایی و تبیین بینش اهل بیت علیهم السلام، مردم را از جایگاه اهل بیت علیهم السلام و برخورد خلفای جور عباسی با ایشان را آگاه نمودند.

 

زنان در کنار مردان زمینه ساز تمدن اسلامی هستند

به هیچ وجه تحصیل علم برای بانوان در اسلام ناپسند نبوده بلکه به آن امر نیز شده است. حضرت فاطمه معصومه علیهاسلام به یک عنوان یک دختر در کنار تمام وظایف خود، از علم اندوزی غافل نبودند و همین می تواند نشانه ای برای دختران ایران اسلامی و سایر کشورهای جهان اسلام باشد. تولید علم یکی از پایه های تمدن سازی نوین اسلامی است که زنان در کنار مردان باید به این مهم بپردازند و از الگوهای حقیقی نظیر حضرت فاطمه زهرا حضرت زینب و حضرت فاطمه معصوم علیهاسلام خوشه بچینند چون اینکه این بزرگواران نه تنها در کنار تمامی وظایف زنانه خود به علم مشغول بودند بلکه برای تمدن سازی اسلامی که همان برپایی حکومت عدل الهی است تلاش می کردند و ان شاءالله تمامی ما بتوانیم راه ایشان را همان گونه که امر کردند ادامه دهیم.

 

نویسنده: محمدجواد یاوری

منبع: خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *