Home > من و خانواده > من و میوه دلم > آیا کودک کمتر زندگی بهتر را به ارمغان می آورد؟

آیا کودک کمتر زندگی بهتر را به ارمغان می آورد؟

آیا تک فرزندان از تک بودن خود راضی هستند؟ پدر و مادر چطور؟

از نتایج سرشماری های سال های اخیر به این نتیجه می رسیم که بیشترین فراوانی مربوط به خانوارهای سه نفره (تک فرزند دارها) هستند.

امروزه خانواده ها فکر می کنند با کم بودن فرزندان مشکلات ، دردسرها و زحمات کم تر می شود در حالیکه واقعیت این است مشکلات تک فرزندی بسیار بیشتر از چند فرزندی است.

تک فرزندها معمولا پرتوقع تر بار می آیند زیرا خود را مالک تمام محبت های پدر و مادر و و دارایی و توجه آنها میدانند و همچنین کانون توجه بودن آنها‌ جاه طلبی را پرورش میدهد و آنها را مغرورتر می سازد.خانواده ها نیز انتظار بالایی از آنها دارند و این انتظار کشمکش ها و لجبازی ها را به وجود می اورد. در خانه ی سه نفره، امید و نشاط کمرنگ تر دیده می شود ولی در خانواده های چند نفره شور و هیجان بیشتر است با شاد بودن یک نفر همه شاد می شوند ،مشکل یک نفر مشکل همه است و اگر نباشد حداقل نظرها و کمک ها به یکدیگر چه عاطفی و چه مالی هرچند کم ولی وجود دارد.

دکتر تراشیون:

"در خانواده هایی که چند فرزند وجود دارد گهگاه بین فرزندان کشمکش بوجود می آید و فرزندان برای حل مشکلات تلاش می کنند و قدرت حل مساله در آن ها بالا می رود، ولی در خانواده های تک فرزند والدین همواره فرزند خود را مورد حمایت قرار می دهند و مشکلات فرزند را والدین حل می کنند. در آینده این فرزند در مدرسه و محیط های بزرگتر جامعه قادر به حل مشکلات خود نخواهد بود و همیشه نیازمند دخالت والدین برای حل مشکل خود است."

به علاوه در خانواده های چند فرزند یادگیری سریع تر رخ می دهد زیرا مهارت ها را از یکدیگر فرا می گیرند و در نتیجه رقابت و انگیزه هم بین آنها شکل خواهد گرفت.

تک فرزند ها به دلیل اینکه تنها هستند بی حوصله تر و استرس و نگرانی در آنها بیشتر است، نداشتن خواهر یا برادر خلاء های عاطفی را در آنها به وجود می آورد که هیچگاه با وجود ازدواج هم برای انها پر نخواهد شد زیرا در بعضی از مسائل نداشتن خواهر یا برادر، فرد را دارای اسیب های احساسی و رفتاری می کند.

و اما حرف حسابم با شماست که تک فرزندی را به چند فرزندی ترجیح می دهید در آینده خواهید دید که اگر به تمام خواسته هایتان در زندگی رسیده باشید به جایگاه مالی و کاری و هرچه، اما همیشه حسرت داشتن خانه ای پر از صفا و صمیمیت وشلوغ را خواهید داشت.

به این فکر کرده اید بعد از شما چه اسیب جدی به فرزندتان که تنها شما را دارد و وابسته ی شماست وارد خواهد شد؟ چه اینده ای برایش پیش خواهد امد؟ بعد از شما چه کسی او را حمایت خواهد کرد؟ شما واقعا قادر خواهید بود برایش نقش خواهر یا برادر را ایفا کنید؟ در زمانی که او به آنها نیاز دارد اما خود را تنها میبیند شما جواب نیازهای او را چه خواهید داد؟ کوچکترین مثال را میزنم ؛وقتی به جایی خواهد رفت با برادر یا خواهر خود برود خیالتان راحت تر است یا دوستش؟و

درست است چند فرزند داشتن سخت است اما خیلی جلوتر برویم شاید هنوز داشتن نوه های دختری و پسری و شور و عشق آنها را حس نکرده اید که حاضر نیستید صدای آنها را در خانه یتان کم تر بشنوید و برای آمدن تک تک شان لحظه شماری کنید.

 

کلید واژه:تک فرزندی

Check Also

شکل گیری حواس پنجگانه ی دلبندتان

برخی اعتقاد دارند اولین کلمات و جملاتی که کودک به زبان می آورد کلمات و جملاتی است که در روزهای بارداری شنیده و به حافظه سپرده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *