Home > ویژه > تهاجم فرهنگی و  تاثیرات آن  بر زنان جامعه

تهاجم فرهنگی و  تاثیرات آن  بر زنان جامعه

امروزه استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی در میان خانواده های ایرانی ، نشان دهنده تغییر رفتار اعضای خانواده است . کاهش احترام به والدین ، گذراندن اوقات فراقت با دوستان و خارج از خانواده و گرایش به فردگرایی و تعامل با دیگران از طریق تلفن همراه و اینترنت ، نمونه های آشکار شیوه های رفتاری اغلب خانواده ها و نمونه هایی از این تغییرات است . از سوی دیگر، دین اسلام ، دستوراتی برای تعامل انسان ها ارائه نموده که برای خانواده های ایرانی به لحاظ دارا بودن مذهب تشیع ، حائز اهمیت است .

پژوهش ها نشان داد بین عوامل تهاجم فرهنگی و کارکردهای خانواده ، رابطه معنا دار وجود دارد. برخی متغیرها، مانند توانایی حل مسئله و ایفای نقش خانوادگی از جمله متغیرهای با واسطه هستند که به طور غیر مستقیم از طریق مهارت افزایی بر کاهش تاثیر تهاجم فرهنگی بر خانواده تاثیر دارند.

تبادل فرهنگی ملت‌ها که در طول تاریخ در بستری طبیعی ادامه داشته است برای تازه‌ ماندن حیات فرهنگی بشر، امری ضروری است و جامعه انسانی را در مسیر سعادت واقعی به پیش می‌برد. اما آنچه امروزه در عرصه فرهنگ‌ها شاهد آن هستیم تقابل فرهنگی یا تهاجم فرهنگی است که یک فرهنگ بر سایر فرهنگ‌ها هجوم می‌برد.

تجارب‌ بین‌المللی‌ نشان‌ می‌دهد رابطه‌ یک‌ ابرفرهنگ‌ با فرهنگ‌های‌ دیگر بر محور قدرت‌ می‌چرخد‌ و نه‌ کنش‌ فرهنگی. اصولا‌ در تاریخ‌ گذشته‌ و حال‌ ملت‌ها مشاهده‌ می‌شود که‌ در مقابله‌ فرهنگ‌ها، هر فرهنگی‌ که‌ از چیرگی‌ و ابزارهای‌ تواناتری‌ برخوردار باشد مایل‌ است‌ ارزش‌های‌ خود را در مصاف‌ با دیگران‌ به‌ کرسی‌ بنشاند. در این مسیر تهاجم فرهنگی در مقایسه با تهاجم نظامی یا اقتصادی، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و دارای برنامه و ابزارهای گسترده است. در عین حال باید اذعان داشت که تهاجم فرهنگی یک تهاجم خزنده و با ماهیتی ارتجاعی است که آن را منعطف می‌سازد. این عوامل، اهمیت پدیده تهاجم فرهنگی و ضرورت تدوین و اتخاذ راهبردهایی در راستای کاربست دفاعی و پدافندی را به خوبی مشخص می‌سازد.

در این  بین زنان با  توجه به گستردگی تمایلات و  علاقه  مندی هایشان و همچنین بالا رفتن  سطح آگاهی ها و  اختیاراتشان در جامعه شاید بیشتر از مردان مورد هجمه و یا  تحت رصد برنامه نویسان در پروژه های نفوذ فرهنگی قرار گیرند .چرا که استفاده از جذابیت های زنانه یکی از مهمترین  ابزار ها در جهت تخریب فرهنگ والای یک  جامعه است .

مهم ترین ابزار مورد استفاده در تهاجم فرهنگی عبارت اند از آموزش ، زبان ، ترجمه و اصطلاحات : آموزش به سبک غربی یکی از روش های استعماری نفوذ در کشورهای جهان سوم بوده است ؛ یکی از کارکردهای پنهان این برنامه های آموزشی که در ظاهر به منظور پیشرفت علمی در این کشورها اجرا شده ، زمینه سازی برای پذیرش فرهنگ بیگانه و برتر جلوه دادن آن و انهدام فرهنگ ملی بوده است . رهبر معظم انقلاب در این خصوص میفرماید: ما در زمینه فرهنگی برای اینکه بتوانیم در برابر تهاجم سیل آسای فرهنگ غربی که از صد سال پیش یا زودتر علیه ما شروع شده و همچنان ادامه دارد بنابراین ما برای احیاء فرهنگ اسلامی به پالایش صحیح این فرهنگ نیاز داریم و با مظاهر فرهنگ غربی چه در زمینه های ذهنی و چه در زمینه های علمی مبارزه کنیم و حتی به آن فرهنگ ها تهاجم کنیم ، زیرا در همه میدان ها بهترین دفاع ، هجوم است و آن کسی که هجوم میکند، در حقیقت از حیثیت و موجودیت خودش دفاع کرده است ."

یکی از مهمترین مثال های بارز در این  زمینه  ایجاد تغییر در سبک زندگی خانواده های ایرانی و  ایجاد تغییر در نگرش زنان  ایرانی در چگونگی مدیریت منزل و  اعضای خانواده و  تربیت فرزندان  است  .

باید دانست  که تهاجم فرهنگی به مفهوم نفی هویت فرهنگی و ملی کشور مورد هجوم ، برای برقرار کردن سلطه فکری و فرهنگی از طریق تغییر باورها، رفتارها، روش ها و آداب و رسوم زندگی فردی و اجتماعی آن ملت ، منطبق با الگوهای فرهنگ مهاجم خواهد بود. مقابله با تهاجم فرهنگی به دو دسته آفندی و پدافندی تقسیم می شود. یکی از راهکارهای آفندی شناسایی نقاط ضعف فرهنگی مهاجم و استفاده از آن ها برای مقابله و دفع تهاجم است.

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) نقاط ضعف فرهنگ غرب در بعد ارزش ها شامل بحران هویت ، بن بست نظام سرمایه داری، شکاف طبقاتی گسترده و بی عدالتی میباشد و در بعد باورها شامل دوری از معنویات و اخلاق ، رواج پوچ گرایی، از بین رفتن کرامت زن و آزادی بیحد و حصر میباشد همچنین در بعد رفتار نقاط ضعف فرهنگ غرب شامل فروپاشی بنیان خانواده ، ناامیدی، افسردگی در بین زنان و تزلزل روحی، همجنس گرایی و بردگی جنسی، آزادی روابط زن و مرد، خشونت و تروریسم ، چندگانگی رفتاری و عدم ثبات رفتاری و تهی شدن فرهنگ غرب از عاطفه میباشد.

بنابراین و با توجه به آنچه بیان شد، بررسی نقاط ضعف فرهنگ غرب در مقابله با تهاجم فرهنگی از منظر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) ضرورتی است که از یک سو میتواند ضمن تثبیت و تقویت امنیت فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران ، تصمیم گیرندگان عالی کشور را در برنامه ریزی و سازماندهی برای مقابله با تهاجم فرهنگی یاری رسانده و از سوی دیگر با معرفی و مدیریت این نقاط ضعف ، تمرکز غرب را در تهاجم به فرهنگ خودی مختل نموده و انرژی آن را مصروف و درگیر کاستیها و مشکلات خویش نماید.

 

 

کلمات  کلیدی: زنان-  تهاجم فرهنگی – پروژه  نفوذ

 

منابع :

  • شفیعی، جمال؛ حبیب اله زاده، محمدحسن؛ فغانی، حجت اله؛ مجله: امنیت ملی  تابستان ۱۳۹۳ – شماره ۱۲
  • قربی، سید محمد جواد؛مجله: مطالعات عملیات روانی بهار ۱۳۹۱ – شماره ۳۲
  • سیدنژاد، سید علی؛ حاتمی، حمید رضا؛ شبابی، مهرشاد؛ خلجی، عباس؛مجله: فرهنگی تربیت زنان و خانواده  پاییز ۱۳۹۳ – شماره ۲۸

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *