Home > من و خانواده > من و میوه دلم > علل و درمان لجبازی کودکان

علل و درمان لجبازی کودکان

۷ سال اول زندگی تربیت کوک به عهده ی والدین است.این ۷ سال به عنوان پایه و اساس تربیت محسوب می شود.در این ۷ سال خصلت هایی نظیر لجبازی و حسادت در کودک نمایان می شود. در ۷ سال اول این رفتارها در کودک نشان دهنده ی صفت هایی است که عقل بر روی آنها تسلطی ندارد.

اولین قانون باید همیشه مد نظر والدین باشد که کودک با فطرت پاک به دنیا می آید و هیچ کودکی از اول لجباز نیست. هیچ کودکی دارای صفات شیطانی نیست. در ابتدا پدر و مادر این موضوع را درک می کنند ولی وقتی دو یا سه سال از سن او می گذرد و کارهایی انجام می دهد که موجب ناراحتی پدر و مادر می شود، آنها یادشان می رود که این کودک ،همان کودک با فطرت پاک است ، فکر می کنند که این شیطنت به معنای منفی در او شکل گرفته است و گزاره فطری بودن بچه خدشه دار می شود.مثلا مادر فکر می کند کودک عمدا خرابکاری می کند تا او را اذیت کند در حالیکه در دوره اول رشد، کودک هیچ مفهومی تحت عنوان قبح و شر را درک نمی کند. پس نمی توان فکر کرد او می خواهد ایجاد ناراحتی کند یا شرور است. این تصور غلط است، کودک در این دوره نمی خواهد عمدا لجبازی کند، او فقط فهمیده است که مثلا وقتی شیر را روی زمین می ریزد، مادر واکنش نشان می دهد، پس او هم کارش را تکرار می کند. بنابراین پدر و مادر عزیز همواره در این دوره وقتی کار سخت شد،  این قانون را که " کودک فطرت دارد و فطرت او پاک است" با خود مرور کنید.

استاد چیت چیان

اگر فکر می کنید کودک شما بشدت نافرمان و لجباز است؛ بررسی کنید:

آیا در برقراری ارتباط عاطفی و گفتگوی صمیمی با او مشکل دارید؟

آیا در طول روز به او زیاد امر و نهی می کنید؟

آیا از او انتظار دارید از پس همه کارهایی که انجام می دهد برآید؟

آیا در ارتباط با او غیر محترمانه و با لحن تند و عصبانی صحبت می کنید؟

اگر پاسخ شما به دو مورد از پرسش های بالا "بله" است ، به دنبال اصلاح سبک برخورد خود با او و تغییر در رفتار و گفتار خود باشید.

در صورتیکه پاسخ شما به پرسش های بالا "خیر" است؛ لجباز کودک شما انعکاسی نیست بلکه جزیی از طبیعت کودکانه اوست.

طبع کودک سماجت و لجبازی است، واین لازمه رشد اوست.

.دعوا ، کتک، امرو نهی کردن والدین باعث می شود کودک با لجباری نسبت به پدر و مادر جبهه بگیرد.در ۷ سال اول زندگی کودک نباید از نصیحت کردن استفاده نمود زیرا بی فایده است ،بجای آن تلاش کنید از سخت گیری های بی جا و زیاد دست بکشید.

امام على علیه السّلام در این باره می فرمایند:

"زیاده روى در ملامت، شعله هاى لجبازى را مشتعل تر مى کند."

به کودک آزادی بدهید، واکنش های تند از خود نشان ندهید بلکه خودتان با رفتار و گفتارتان الگوی خوبی برای او باشید. با او بیشتر بازی و گفت و گو کنید و آموزش های تربیتی خود را از طریق بازی به او یاد بدهید.

پدر و مادر با یکدیگر هماهنگ باشید مهم ترین شیوه ی تربیتی هماهنگ بودن شماست.

 

 

منبع : کتاب اصول و مهارت های تربیت کودک ۲ تا ۷ سال با رویکرد طیب گزینی

کلید واژه:تربیت کودک، لجبازی

Check Also

کمک به مسئولیت پذیری فرزند دلبندمان-۲

شاید شما والدین بارها و بارها این اشتباه را تکرار کرده باشید که دائما به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *