Home > من و مطالعه > من و قصه > سبک زندگی زنان شهیده- قسمت۱

سبک زندگی زنان شهیده- قسمت۱

شهید سیده طاهره هاشمی

نام: سیده طاهره

نام خانوادگی: هاشمی

تاریخ تولد: ۱/۳/۱۳۴۶

محل تولد: آمل

تاریخ شهادت:۶/۱۱/۱۳۶۰

محل شهادت: آمل

نحوه شهادت: اصابت گلوله

شب، دیروقت به خانه آمد. زن با دلواپسی در را به رویش باز کرد و پرسید: چه شده؟ کجا بودی؟

قبل از آنکه منتظر شنیدن جواب شود، بوی سیگار به مشامش خورد. دیگر می­دانست که اعصاب همسرش از موضوعی به هم ریخته و برای همین به سیگار پناه برده.

چیزی نگفت. سفره را انداخت و در سکوت، لحظات را طی کرد. ساعتی بعد مرد، مقابل تلویزیون نشست و در‌حالی‌که کانالها را عوض می­کرد، گفت: من باید کارم را عوض کنم، اما سرمایه­ ای ندارم که خودم مستقل کار کنم. شاید مدتی بیکار بمانم.

زن با تعجب پرسید: برای چه؟ تو که این کار را خیلی دوست داشتی. محل کارت هم به خانه نزدیک است.

مرد با ناراحتی جواب داد: دیگر طاقت ندارم. صاحب‌کارم آدم نامسلمانی ­است. با مشتری به انصاف برخورد نمی­ کند. اصلاً ملاحظه ندارد. من دیگر نمی ­توانم با یک آدم بی­ انصاف کار کنم. هر وقت برخوردش را با مشتری می ­بینم از کارم بیزار می­ شوم. امروز هم با یک پیرمرد که جای پدرش بود، رفتار تندی داشت.

زن مکثی کرد و سپس گفت: اما تو همیشه برای اطرافیانت سمبل اخلاق بودی. اگر تو نتوانی او را به خود بیاوری،‌ دیگر کسی نخواهد توانست. علاوه بر این، تو باید سعه صدر داشته باشی. باید با او کنار بیایی و طوری رفتار کنی که کم کم تحت تاثیر برخوردهای تو، او هم به حسن خلق علاقه ­مند شود.

اتفاقاً قبل از آمدن تو تلویزیون داشت درباره زن شهیدی صحبت می‌کرد که بسیار صبور و دارای شرح صدر بود.

نامش سیده طاهره بود. او در روستای شهید آباد، در خانواده‌ای متدین، مذهبی و طرفدار انقلاب به دنیا آمد. پدر و مادرش هر دو از سادات منطقه‌ هزار جریب ساری بودند.

سیده طاهره از کودکی با قرآن، نهج‌البلاغه و سایر کتب روایی شیعی انس و الفت پیدا کرد و به دلیل جوّ فرهنگی و مذهبی خانواده روح تشنه‌اش با عمیق‌ترین مفاهیم دینی و معنوی آشنا شد.

او دختری مهربان، دلسوز و دانش‌آموزی نمونه و موفق و درسخوان بود. هرگز در ادای تکالیف واجب دینی، کوتاهی نمی‌کرد و مستحبات را تا جایی که می‌توانست، به جا می‌آورد. در کارهای هنری مثل خطاطی، طراحی، گلدوزی، نگارش مقاله، تهیه‌ روزنامه دیواری و نیز اداره برنامه‌های فرهنگی مدرسه بسیار موفق بود.

او داوطلبانه بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و حرکت‌های سیاسی مدرسه را بر عهده‌ گرفته بود.

برخی از دانش آموزان مدرسه به دلیل اندیشه سطحی خود، تحت تأثیر تبلیغات گروهک‌های منحرف قرار گرفته بودند.

آنها در برابر سیده طاهره ایستادگی می­ کردند. اما طاهره با برخوردی مهربانانه و دلسوزانه، با حوصله و صبر در صدد جذب آنها به سوی اندیشه­ های انقلابی برآمد.

در یکی از غروبهای زمستانی، طاهره در‌حالی‌که به کمک نیروهای مدافع شهر شتافته بود، در درگیری خونین گروهک‌های معاند انقلاب با نیروهای بسیجی و مردمی، با اصابت دو گلوله به شهادت رسید.

او در هنگام شهادت دانش آموزی ۱۴ ساله بود. اما با قلب زلال و اندیشه روشنی که همواره از آن صیانت کرده بود، توانست آثاری قلمی و هنری از خویش به یادگار بگذارد. موضوع انشایی که معلم به او داده بود، نامه ای به یک دوست بود. طاهره مبتکرانه موضوع نامه را به جبهه ­ها پیوند داد و در از این قالب برای بیان سخنان و اندیشه ­اش خطاب به دوست امدادگر و رزمنده ­ای، بهره گرفت.

 

مرد، نفس عمیقی کشید. از مقابل تلویزیون برخاست و در‌حالی‌که به طرف اتاق خواب می­ رفت، به زن گفت: یادت باشد، صبح مرا زودتر بیدار کنی. باید قبل از رفتن به سر کار، باغچه را آب بدهم.

Check Also

سبک زندگی زنان شهیده- قسمت۷

ساعاتی قبل از شهادتش به خواهر گفت: من خواب دیدم که خرم آباد بمباران شده. دو تا کبوتر سفید آمدند و دستهای مرا گرفتند و به طرف آسمان بردند. ساعاتی بعد با وجود اصرار خانواده برای ماندن او در خانه، به مدرسه رفت...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *