Home > من و جامعه > فرزندآوری متناقض یا همسو با فعالیت اجتماعی زنان

فرزندآوری متناقض یا همسو با فعالیت اجتماعی زنان

چند سالی که از انقلاب گذشت، زمزمه فرزند کمتر زندگی بهتر در همه جای کشور طنین انداز شد. در هر شهر و روستا، و در هر کوی و برزنی این شعار شنیده و دیده می‌شد که دو فرزند کافیست. پس از آن کار بالا گرفت و تصویب شد که فرزندان چهارم و بیشتر، از بعضی حقوق‌شان محروم ‌شوند.

این روند سالها ادامه داشت تا اینکه چند سال پیش، رهبر انقلاب در یکی از سخنرانی‌ هایشان خطر بزرگی  که کشور را تهدید می کند، گوشزد کردند و فرمودند که جمعیت کشور رو به پیری می رود و در سالهای آینده کشور ما تبدیل به کشوری پیر خواهد شد و ما دچار بحران جمعیتی و مشکلات مرتبط با آن خواهیم شد. پس از این سخنرانی تاریخی و مهم، بسیاری از گروه­ها، نهادها و سازمان­ها به بحث درمورد این موضوع پرداختند و درپی آن شدند که مردم را از خطراتی که در آینده، کشور را تهدید می کند آگاه سازند.

حوزه های علمیه، صدا و سیما، پژوهشگران علوم اجتماعی و… مهمترین افراد و نهادها و سازمان هایی بودند که تا حدودی به بیان خطرات و تهدیدها پرداخته، و مردم را به فرزندآوری تشویق نمودند.

در این میان برخی گروه های مذهبی و متعهد که خطر را به شکلی جدی درک کردند و خود را در برابر آینده ایران و ایرانیان مسئول دانستند به طور جدی شروع به تشویق زوج های مذهبی جوان کردند و در این راه به موفقیت هایی دست یافتند.

اما نکته مهم و قابل تأمل این است که گاهی مشاوره ها و نصیحت ها شکلی افراطی به خود گرفت، به گونه ای که دختران متدین به خانه نشینی و فرزندآوری تشویق شدند تا جایی که برخی احساس کردند که وظیفه اصلی زنان در این دوره، فقط فرزند آوری و رسیدگی به همسر و فرزندان است.

هر چند مهمترین وظیفه زن که نقشی بی مانند، بی بدیل و بدون جایگزین است، نقش همسری و نقش مادری اوست، اما باید دانست که این نقش، تنها نقش او در زندگی نیست و همان گونه که امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب تاکید داشته اند، نقش آفرینی زنان در اجتماع، برای جامعه بسیار مهم و سرنوشت ساز است و نقش مادری و همسری نباید نقش اجتماعی آنان را تضعیف کند.

گاهی در دوره هایی از تاریخ برخی تفکرات چنان پا را از حد اعتدال فراتر می نهند و شکل افراطی به خود می گیرند که اثرات جبران ناپذیری به بار می آورند.

پس بهتر است به دختران و پسران انقلابی و مذهبی بیاموزیم که اهمیت دادن به نقش مادری و همسری زن بسیار لازم است، اما حضور زن در اجتماع، و فعالیتها و نقشهای او در جامعه را نیز نباید بی اهمیت دانست، زیرا اگر زنان انقلابی و متدین خانه نشین شوند و تمام انرژی خود را صرفاً صرف همسر و فرزندان خود کنند و از جامعه کناره بگیرند، در آینده این قشرسهم ناچیزی در جامعه و در حوزه های تخصصی اعم از آموزشی، پرورشی، درمانی و… خواهند داشت در حالی که فرصتی برای جبران باقی نمانده است.

  کلیدواژه ها: فرزندآوری، زن، اجتماع

 

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *