Home > من و جامعه > پرونده مشارکت زنان ایرانی در دفاع مقدس -قسمت دوم

پرونده مشارکت زنان ایرانی در دفاع مقدس -قسمت دوم

مقدمه:
در سازمان مطالعات علوم انسانی ما، کمیسیون حقیقت¬یاب تشکیل شد. ماموریت ما این بود که ظرف سه ماه، پرونده جامعی از مشارکت زنان ایرانی را در جنگ ۸ ساله تدوین کنیم. من به عنوان مدیر پروژه ده تن از بهترین محققان مسلط به زبان فارسی و دانشجویان ایران¬شناسی را به کار گرفتم.
تمام منابع تحقیقی از قبیل کتاب، روزنامه و نرم افزارهای مرتبط را در اختیار گروه قرار دادم. 
یکی از مهمترین منابع ما، منشور سخنان رهبر انقلاب اسلامی بود که در طول سالهای پس از جنگ درباره این موضوع با مردم مطرح کرده بودند. 
این پرونده در هشت فصل تقدیم می¬شود.

 

به دنبال درک تعریف جدیدی که زنان ایرانی ارائه داده بودند، اسناد گروه تحقیق را بررسی می­کردم. هریک از پژوهشگران بر روی اسناد مربوط به خود سرگرم تحقیق و تحلیل بود. در میان سکوتی که حکایت از تمرکز بالای آنها داشت، من داشتم با خود فکر می­ کردم، اصلا یک زن خانه دار، چگونه می­ تواند خود را به مرز برساند و قدم در میدان جنگ بگذارد؟ خوب می­ دانستم که این سوال من بی ارتباط با تعریف جدید از زن، نیست.

 در همین افکار بودم که یکی از محققان، گزارشی را قرائت کرد: در زمان جنگ، فـرودگاه تهران بمباران می ­شود. در همان ساعات اول، زنی بلافاصله به مجلـس می­ رود و درخواست مجوز می­ کند.

اعضای تیم پژوهشی با تعجب به او نگاه کردند و پرسیدند: تقاضا؟ برای چه مجوزی؟

گزارش را به دست خودشان داد تا در خطوط بعدی به پاسخ سوال خود برسند: او درخواست مجوز کرد برای اینکه بتواند به جبهه رفت و آمد داشته باشد. در واقع این زن تقاضای اجازه برای حضور در جبهه­ ها را مطرح کرد و براساس صلاحیتی که از او دیده شد، برایش برگه عبـور صادر می­ شود. جالب است بدانید از آن زمان، خانه او به مقر فعالیت خانمها تبدیل می­ شود.[۱]

یکی از محققان جوان، بلافاصله منشور را باز کرد و رو به بقیه گفت: به نظر من اصلا جای تعجب ندارد؛ اگر شما هم مانند من قدری در تابلوی کلمات رهبر ایران به تماشای تصویر زن ایرانی بنشینید، می­توانید به راحتی ببینید که ایشان چقدر صریح، هویت زن را به ترسیم کشانده است: زن، در تعریفِ غالباً شرقی همچون عنصری درحاشیه و بی­نقش در تاریخ ­سازی؛ و در تعریفِ غالباً غربی، بمثابه موجودی که جنسیّت او بر انسانیتش می­ چربد و ابزاری جنسی برای مردان و در خدمت سرمایه­ داری جدید است، معرفی می­ شد. شیرزنانِ انقلاب و دفاع مقدس نشان دادند که الگوی سوّم، «زنِ نه شرقی، نه غربی» است.[۲]

 


[۱]  مستوران روایت فتح، ص۱۱۱

 

 

[۲]  پیام مقام معظم رهبری به کنگره هفت هزار زن شهید کشور۱۳۹۱/۱۲/۱۶

 

 

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *