Home > من و دغدغه هام > فضای مجازی در قلب فضای حقیقی ؛ بایدها و نبایدها

فضای مجازی در قلب فضای حقیقی ؛ بایدها و نبایدها

فضای مجازی و  شبکه های اجتماعی اینترنتی یکی از مهم ترین ابزارها برای تغییرات اجتماعی در بین جوانان است . این فضای مجازی عرصه وسیعی از اطلاعات و نمودهای مختلف معنایی را ایجاد می کند. افراد در مواجهه با این فضا و تکثر منابع دچار تغییرات اجتماعی در زندگی می شوند.

 

امروزه در ‌فن‌آوری اطلاعات ارتباطات انقلاب شگرفی به وجود آمده که زندگی همه‌ ی انسان‌ها‌ی روی کره‌ ی ‌‌‌زمین‌ را‌‌ تحت تأثیر قرارداده است. با ورود رایانه و اینترنت در میان خانواده‌ها، ارزش‌های اجتماعی، تحت تأثیرقرار گرفته وتغییراتی در رفتار و ‌گفتمان نسل جوان به وجود آمده است. با توجه به نقش فضای مجازی در توسعه‌ ی جوامع، در جامعه‌ ی ما نیز به فن‌ آوری اطلاعات و ارتباطات اهمیت داده شده است. یکی ازعوامل اجتماعی شدن، استفاده جوانان از فضای مجازی است. قرار گرفتن در فضای مجازی، وسایل مؤثری در فرآیند جامعه‌ پذیری کودکان و نوجوانان و سمت وسو دادن به نگرش‌ ها وگرایش‌ های ارزشی آنان دادند .

مطالعات نشان می دهد نشان می‌دهد که:

۱)ارزش‌ های خانوادگی در میان افرادی که از‌فضای مجازی استفاده می‌کنند و‌افرادی که استفاده نمی‌کنند،‌ متفاوت است؛

۲) ‌این ارزش‌ها در میان استفاده‌ کنندگان از فضای مجازی، متناسب با طول زمان استفاده (روزانه، هفتگی، ماهانه) استفاده از فضای مجازی متفاوت است؛پ

۳) ارزش‌های خانوادگی افرادی که فضای مجازی استفاده می‌کنند، با توجه به نوع استفاده ازفضای مجازی متفاوت است.

در واقع شبکه های اجتماعی نقش پررنگی در دنیای امروز دارند و نمی توان آن ها را نادیده گرفت. این شبکه ها بر ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد و در سطح کشورها و حتی بین الملل تاثیرگذارند و به همین دلیل در حال گسترش هستند و در آینده نقش به مراتب بیشتر و مهم تری را در زندگی بازی خواهند کرد. رسانه های اجتماعی در سال های اخیر در افراد آن چنان تاثیرگذار بوده اند که شکل های ارتباطات اجتماعی نیز از این رسانه های جدید تاثیر پذیرفته است.

یکی از مهمترین ابعاد توسعه و بکارگیری شبکه های اجتماعی، در توسعه روابط و تبادل اطلاعات بین افراد و گروه های مختلف بوده که توانسته تاثیر ویژه ای بر ابعاد اشتغال افراد جامعه و خود اشتغالی آنان داشته است.در حقیقت استفاده از فضای مجازی به  مثابه  تیغ  دو لبه ای است  که کیفیت بکار گیری آن  سعادت و  شقاوت فرد کاربر را  در پی دارد  و  از این  رو  ترویج فرهنگ استفاده صحیح  از امکانات  این  فضا به  مدیریت  حیات آتی و  روش زندگی آینده کاربران نیز منجر گردد.

امروزه گسترش فزاینده‏ای فناوری­های اطلاعات و ارتباطات و شکل­ گیری "جامعه‏ ی شبکه­ ای" منجر به تحول و دگرگونی ارزش­های فرهنگی در اغلب جوامع معاصر شده است که بارزترین مثال آن رشد ارزش­های سکولار ـ عقلانی و ارزش­های ابراز وجود یا رهاینده است.

بنابراین  در این  خصوص مدیران فرهنگی اجتماع و  خانواده تمام  تلاش خود را  به کار گرفته تا  با  بهره  برداری و  مدیریت  صحیح  سیستم فناوری اطلاعات  کشور به  توسعه  و  ارتقا سطح  فرهنگ بیافزایند.

همانگونه که گفتیم  امروزه گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات به گونه ای است که در هر کجای زندگی انسان، جلوه های حضور فناوری اطلاعات و ارتباطات به چشم می خورد. اینترنت و سرویس های ارائه شده در قالب آن، در عین حال که ابراز مفیدی برای کسب و تبادل اطلاعات است اما می تواند مخرب نیز باشد .

نتایج مطالعات حاصله نشان داد که استفاده از وسایل موثر در فضای مجازی در ابعاد خانوادگی، تحصیلی، سازگاری، اعتقادی- عبادی و روانی دانشجویان تاثیر منفی دارد، همچنین از این وسایل (اینترنت، بازی های رایانه ای، تلویزیون، ماهواره و موبایل)، بیشترین آسیب متعلق به موبایل و  شبکه های مجازی  و کمترین آسیب متعلق به بازی های رایانه ای است. بنابراین، یافته های تحقیقاتی نشان می دهد که دشمنان قصد دارند به طور نهان به زیربناهای سرزمین ما آسیب وارد کنند. آنها وضعیت تحصیلی، سازگاری و حتی اعتقادات و معنویت جوانان و دانشجویان را نشانه رفته اند تا زمینه تغییر رفتار و فروپاشی از درون را فراهم سازند.

در حالی که بیشترین برآیند  و نتیجه استفاده از فضای مجازی در سایر کشور در راستای پیشرفت و  توسعه اقتصادی و  اجتماعی است  اما  در ایران  این  فرصت ها غالبا تبدیل به  تهدید می شود  و  دشمن  در کمین  است  تا  با  سرگرم کردن جوانان  به  مظاهر دنیایی فضای مجازی و ارائه فرهنگ مخرب حاصل از این  موقعیت به  نخوت و  رکود و  آسیب جوانان  مبادرت  ورزند لذا این هوشیاری و  آگاهی خانواده های ایرانی و جوانان متعهد ایرانی است  که نقشه های شوم دشمنان اسلام را  در هم  می شکند .

 

کلمات کلیدی: فضای مجازی / شبکه های ارتباطی/ جوانان

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *