Home > من و جامعه > نقش تربیتی زنان در انتقال مفاهیم دفاع مقدس به فرزندان

نقش تربیتی زنان در انتقال مفاهیم دفاع مقدس به فرزندان

در هر مقطعی از تاریخ پرفراز و نشیب ایران اسلامی و در مواجه با دشمنان قسم خورده این مرز و بوم زنان نقش آفرینان بلامنازع و بی بدیلی بوده­اند که تاریخ در بیان رشادت­ ها و فداکاری­ های ایشان نگاشته­ های بسیار دارد و کماکان نیز بخش­ های بزرگ از این اقدامات شگفت انگیز ناگفته مانده است. یکی از مهمترین نقش آفرینی این زنان در برهه های مختلف تاریخ  نقش آفرین ایشان در حطیه تربیت نسلی جهادگر و پویا بوده است. زنان علاوه بر ایفای نقش های فردی در مواجهه با دفاع مقدس و مفاهیم ارزشمند ایثار و مقاومت به ایفای نقش های اجتماعی متعددی نیز پرداخته اند و در ایفای نقش های فردی می توان به خودسازی و همچنین همسرداری وتربیت نسلی نیکو و انقلابی اشاره کرد. بی شک اگر مادران مجاهد و رشید ایران زمین نبودند و القای روحیه معنوی و باورهای صحیح دینی به فرزندان این مرز و بوم انتقال نمی­یافت موج دشمن ستیزی و میهن پرستی نمی توانست آنچنان در دل جوانان رخنه کند که داوطلبانه قدم در مسیر جهاد وبارزه با کفر بگذارند.

زنان مبارز و مجاهد مصداق روشن لاخوف علیهم و لا هم یحزنون اند و با روحیه صبرا و احتسابا ایشان بود که روحیه شهادت طلبی در فرزندان جلوه گرشد. در واقع مادران با الهام و اتکا به شرف مادری خود در سیره عملی و رفتاری خود مفاهیم دقیق  و عمیق ایثار را به فرزندان منتقل نموده و تأثیرات شگرفی در روحیه دفاع از میهن در برابر دشمن دون رقم زدند. مادران گرانقدر شهدا و همسران عظیم الشان ایشان مصداق آیه شریفه و بشر الصابرین الذین اذا اصابتهم مصیبته قالوا انا لله و انا الیه راجعون اولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمه هستند. و از این روست که امام خمینی (ره) می فرمایند مادر سالم یک عالم را تربیت می کند و مادر فاسد عالمی را فاسد می کند چرا که صلاح و فساد از دامن مادر به فرزند منتقل می گردد و مادران شهدا مصداق همین سلامت بخشی به اجتماع بودند. در واقع برای داشتن نسلی پاکیزه و متعهد به گفتمان انقلاب اسلامی برخی موارد ذیل توصیه می­گردد که با اتخاذ این تدابیر می توان در باز تولید فرهنگ دفاع مقدس در نسل چهارم انقلاب تلاش کرد.

 * مداومت در مطالعه وصیت نامه عبادی سیاسی و اعتقادی امام خمینی (ره) توسط مادران جوان

* تفکر  و غور  مکرر در اصول اعتقادی و باز تولید فکری و اعتقادی از اصول و فروع دین

* تلاش در جهت آموزش قرآن به عنوان بهترین برنامه  و الگوی زندگی به جوانان و کودکان

* تلاش در جهت زندگی آزادانه؛

در واقع وسوسه نفس، عامل مهلکی است برای ایجاد روحیه انقلابی. بنابراین مادران جوان انقلابی با بکارگیری علوم روز مسلح شدن به ابزار معنویت می توانند به تأسی از کلام حضرت سیدالشهدا در خصوص لزوم زندگی آزادانه و به دور از بند و قید اسارت در دست شیطان به ترتیب نسلی با آرمان­های انقلاب اسلامی گام بردارند.

 

کلیدوازه ها : زنان / دفاع مقدس / فرزند / تربیت  /  آموزش

منابع :

شیرودی، مرتضی؛ شیرودی، محمدسجاد ؛مجله: نخبگان علوم و مهندسی » اسفند ۱۳۹۵ – شماره ۲

فاضل، سهراب؛مجله: سیاست دفاعی » تابستان ۱۳۸۵ – شماره ۵۵

عزیزی، غلام رضا؛مجله: کتاب ماه تاریخ و جغرافیا » آبان ۱۳۸۹ – شماره ۱۵۰

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *