Home > من و جامعه > بانو امین فخر دنیای اسلام

بانو امین فخر دنیای اسلام

 ما به عنوان زن مسلمان  باید به بررسی و مطالعه مفاخر زنان دنیای اسلام بپردازیم .  دراین مطلب سعی می شود نگاهی گذرا به شخصیت یکی از اسوه‌ های عالیقدر جامعه، بانوی مجتهد بزرگوار و متواضع، سیده نصرت امین، که از مراتب علمی و عملی والایی برخوردار است  بپردازیم.

 

زندگی نامه

 

نصرت الملوک دختر امین التّجار اصفهانی در سال ۱۲۶۶ هجری شمسی در خانواده ای اصیل و مذهبی در شهر اصفهان به دنیا آمد . پدر ایشان حاج سید محمدعلی امین‎التجار اصفهانی، فردی مومن و سخاوتمند و مادرشان دختر حاج مهدی ملقب به جناب است. بانو امین از ۴ سالگی به مکتب رفت و این آغاز یادگیری علوم دینی و قرآن برای وی بود، او عاشق کتاب خواندن و تفکر بود و لحظات زیادی از عمرش را به مطالعه یا خواندن قرآن می‌گذراند در حقیقت  بانو امین روزگار کودکی خودرا به تحصیل وتفکر پرداخت و اکثر علوم را نزد علامه فقیه میر سید علی اصفهانی نجف آبادی و شیخ مطاهری اصفهانی در منزل خویش پشت پرده فرا گرفت . ایشان در سن ۱۱ سالگی به تحصیل زبان عربی پرداختند.

ودر ۱۵ سالگی ازدواج کردند. در حقیقت  همسرداری و تربیت فرزندان، او را از تحصیل علم بازنداشت. بانوامین صاحب ۸ فرزندشد که ۷ تن از آنان در زمان حیات ایشان به مرگی زودرس در گذشتند. حتی پس از فوت چند فرزند بر اثر بیماری‌های مختلف نیز ناامید و دست بردار نشد و همیشه به رحمت خداوند امیدوار ، شاکر و شکرگزار بود.

 این بانوی مؤمنه سرانجام پس از یک عمر خدمت خالصانه در سن ۹۷ سالگی در بیست و سوم خردادماه ۱۳۶۲ به جوار رحمت الهی شتافت و مزارش در اصفهان زیارتگاه اهل علم و تقوا گردید.آرامگا ه ایشان  در تخت فولاد اصفهان ، کنار قبر حاج میرزا آقا معین التجّار اصفهانی است.

کسب مقام اجتهاد

ایشان کلیه دروس صرف ، نحو ، بلاغت و تفسیر ،علوم وحدیث ، فقه و اصول و فلسفه را به خوبی آموخت ودر آنها به طور کامل  مهارت یافت . در واقع  همه این علوم برای یک مفسر ضروری است  و همچنین وی  پس از پشت سر نهادن مدارج علمی در حضور استادانی چون شیخ ابوالقاسم زفره‌ای، حسین نظام الدین کچویی، سید ابوالقاسم دهکردی، میرزا علی آقا شیرازی، میر سید علی نجف آبادی، از علما و مراجعی چون محمدکاظم شیرازی و شیخ عبدالکریم حائری، مؤسس حوزه علمیه قم،] سید ابراهیم حسینی شیرازی اصطهبناتی، شیخ محمدرضا نجفی اصفهانی، شیخ مرتضی مظاهری نجفی اصفهانی اجازه اجتهاد دریافت کرد..

در حقیقت ایشان تا سن چهل سالگی دوران تهذیب ، ریاضت و تحصیل را طی کرد. پس از شرکت در آزمون که شامل سوالها و پاسخهای زیادی بود از طرف آیات عظام درجه اجتهاد ، روایت و قدرت استنباط   احکام شرع را دریافت کرد.

 

برخی آثار

اربعین الهاشمیه (عربی)

در واقع اولین تألیف ایشان و مشتمل بر چهل حدیث در توحید و صفات حق تعالی و اخلاق و احکام شرع و متضمن بیانات فلسفی و عرفانی و اصولی و فقهی است

جامع الشتات

در کتاب جامع الشتات پی به پرسشهای متعدد از اساتیدی چون محمدعلی قاضی، طباطبایی و نهایتا پاسخهای مبسوط این بانوی عالم که برای آنان تحریر کرده می بر

 

معاد یا آخرین سیر بشر

این کتاب راهنمای بسیار مفیده ای برای افرادی است که در صدد شناخت هویت آدمی پس از مرگ می باشند. با مطالعه این کتاب  به خوبی به نحوه سیر تکامل انسان از این دنیا به عالمی که فوق وی عالمی نیست پی خواهیم برد و آن عالم معاد یا قیامت است.

 

نفحات الرحمانیه فی الواردات القلبیه

این کتاب به زبان عربی نوشته شده و درباره کشف و شهود و مشاهداتی است که برای ایشان پیش آمده است  در حقیقت این اثر در  ارتباط با واردات قلبی و خاطراتی که مؤلف در سلوک الی اللّه به واسطه فیض حق در می یابد.

 

  تفسیر مخزن العرفان

کتاب مخزن العرفان تفسیر جامعی از قرآن کریم است که در ۱۵ جلد منتشر گردیده است . 

روش خوشبختی و توصیه به خواهران ایمانی

در این کتاب سعی شده‌است معنای «سعادت و خوشبختی» و راه نیل به آن با زبانی ساده و همراه با اندرزهای نیکو به زنان ابلاغ شود.

مخزن اللئالی

این کتاب در یک مقدّمه، پنج باب و یک خاتمه به ذکر فضایل و مناقب امیرالمؤمنین علی (ع) می‌پردازد

 

اقدامات فرهنگی بانو امین

الف . تاسیس حوزه علمیه :

بانوامین به عنوان یک معلم متعهد نسبت بعه جامعه زنان احساس مسئولیت میکرد .واز هر جانبی می توانست در راه تعلیم وتربیت آنان میکوشید . به همین جهت در سال ۱۳۴۴ حوزهای به نام مکتب فاطمه سلام الله علیها برای خانمها تاسیس کردکه در آن از شاگردان شهریه  دریافت نمیکرد و کلیه هزینه ها راشخصا پرداخت میکرد .

ب. تاسیس دبیرستان :

در آن زمان به این دلیل که اکثر دبیران دبیرستان های دخترانه مرد بودند . خانوادهای مذهبی اجازه محدودی به دختران برای شرکت در کلاس درس میدادند . که ایشان با این کار راه تحصیل را برای بسیاری از دختران فراهم نمود .

ج. برگزاری جلسات تدریس و بحث :

 شایان ذکر است که ایشان با برگزاری جلسات تفسیر و تدریس معارف اسلامی و پاسخگویی به سوالات و راهنمایی طالبان علم و فضیلت به ویژه جامعه زنان ، گامهای موثری در تربیت وتهذیب نفس شاگردان مکتبشان برداشتند.

 

کلیدواژه

مجتهده / بانو امین/ زن/ حوزه علمیه / اجتهاد

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *