Home > من و خانواده > پیامدهای عهدشکنی زناشویی

پیامدهای عهدشکنی زناشویی

بدون شک خیانت به همسر عوارض و پیامدهای متعددی را به دنبال خواهد داشت که هم بر فرد و هم بر خانواده و هم بر جامعه تاثیر خواهد گذاشت.  بنابراین در این مطلب سعی می شود به بررسی پیامدهای عهد شکنی زناشویی بپردازیم .

 

پیامدهای عاطفی و شناختی _ رفتاری

عهد شکنی موجب حسادت جنسی درزنان و مردان می شود .و همسر زخم خورده پس از افشای عهد شکنی  به خاطر ترشح آدرنالین و سایر هورمون های تنش ، حالت برانگیختگی  و خشم پیدا می کند .

بی خوابی یکی دیگر از پیامدهای  خیانت است در واقع  احساس اضطراب وبی قراری مانع از این می شود که فرد خواب راحتی داشته باشد ، شب ها به کرات از خواب می پرد.ونسبت به سروصدا حساس تر می شود پس دچار کم خوابی ،فکر و خیال بیش از حد می شود.

همسر زخم خورده اعتماد به نفسش به شدت کاهش می یابد .در حقیقت فرد به این جهت که نتوانسته این مسئله را بپذیرد که نسبت به او بی انصافی شده ، اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.

نکته اساسی و قابل تامل این است که پاسخ به عهد شکنی میان زنان و مردان متفاوت است . البته این بدان معنا نیست که الگوها کاملا اختصاصی اند . در واقع عکس قضیه هم صادق است . اما به طور کلی  می توان گفت زنان سعی دارند رابطه زناشویی خود را باسازی و زنده کنند  ولی مردان  تمایل به خاتمه آن و به دنبال جانشین می گردند . زنان به افسردگی روی می آورند و رابطه پنهانی همسرشان را به بی لیاقتی خود نسبت می دهند.  این در حالی است که مردان  دچار عصبانیت وخشم می شود وعهد شکنی همسرشان را به عدم کفایت جنسی خود نسبت می دهند.

 

فروپاشی رابطه اولیه

خیانت یکی از دلایل عمده‌ طلاق و از هم پاشیدن ازدواج است. سوث و لیود روانشناس در پژوهش های خود به این نتیجه رسیدند رابطه خارج از حیطه زناشویی  علت  یک سوم طلاق ها در آمریکا می باشد .

 

بهداشت روحی و روانی فرزندان

روابط فرازناشویی علاوه براینکه بروی روان زوجین تاثیر می گذارد برای فرزند انی که در این محیط پرورش پیدا می کنند هم آسیب های جبران ناپذیری دارد به عنوان مثال در این خانه مرد و زن در حال پرخاشگری و توجیه روابط  نادرست خود هستند در این شرایط در رفتار فرزندانی هم که  در محیط حضور دارند پرخاشگری د ید ه می شود.

 همچنین تحقیقات  زیادی  تاثیر محیط امن و آرام خانه و خانواده را بر رشد و تکامل کودکان نشان داده است. به عبارت دیگر سلامت روانی و حتی جنسی کودکان در گرو ارتباط صمیمانه و متعهدانه والدین با یکدیگر است.

 

پیامدهای اجتماعی

افزایش روابط جنسی خارج از خانواده نقش عمده‌ای در بروز و شیوع بیماری‌های آمیزشی مانند سفلیس، سوزاک ، ایدز، زگیل تناسلی و… در جامعه دارد. بر اساس اعلام وزارت بهداشت موارد ابتلا به ایدز از راه جنسی رو به افزایش است. در استراتژی‌های اصلی پیشگیری از ایدز، وفاداری به همسر به عنوان یک رکن مهم پیشنهاد شده است. بدیهی است اصولی که وفاداری زوجین به یکدیگر را موجب می‌شود متعدد است ولی از جمله عمده‌ ترین آنها می‌توان به تعهد، پایبندی به ارزشهای دینی و اخلاقی، صداقت، توجه به یکدیگر و روابط جنسی مستحکم زوجین اشاره کرد.

 

کلیدواژه ها : خیانت / عهدشکنی / زناشویی /روابط زوجین /خانواده /طلاق

Check Also

شطیطه؛بانویی که عاقبت بخیرشد/عملی که سبب سعادت وعاقبت بخیری می شود

  شخصی است به نام «شطیطه». این نام برای بیدار‌دلان با بصیرت، بسیار آشناست. او …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *