Home > من و مطالعه > من و قصه > آلبوم خانواده (تصویر هفتم)

آلبوم خانواده (تصویر هفتم)

تصویر هفتم

داماد مشغول آراستن اتاق عروس است. مقداری شن در کف اتاق پهن است. چوبی در داخل اتاق نصب شده و بر آن مشک و کوزه آب آویزان است. چوبی بزرگ که دو انتهای دیوار را به هم ارتباط داده، نقش چوب لباسی را برای این خانه ایفا خواهد کرد. پوست گوسفندی بر روی کف شن های اتاق پهن شده و بالشی از لیف خرما بر روی آن قرار گرفته است. هرکس وارد اتاق شود قبل از هر چیز سلیقه ای که سادگی اتاق را زیبا جلوه داده تحسین می کند. پیامبر رو به دامادش می فرماید: لازم است ولیمه داده شود!

داماد باید با دست خالی جماعت انصار و مهاجر را شام بدهد.اعتبار او در میان مردم آن قدر زیاد است که بخواهد از کسی قرض بگیرد و مجلس تکرار نشدنی زندگی اش را هرچه باشکوه تر برگزار کند .هرچه باشد او با دختر حاکم مسلمین ازدواج کرده است. اما تنها به خدا توکل می کند. تصمیم می گیرد با همان سادگی و صفا در حد وسع خود مردم را به ولیمه عروسی اش دعوت کند.

پیامبر آستین های خود را بالا زده و خرما را با روغن مخلوط می کند. مردی که قدرت جامعه و اختیار بیت المال به دست اوست، بی هیچ توجهی به پست و مقام خود تهیه شیرینی را عهده دار شده ، صحنه ای که هیچ حاکمی در عالم تجربه نکرده است.

تمام مهمان ها پذیرایی می شوند، بی آن که نقصانی در شام و شیرینی پیش آید خدا برکت خود را بر اخلاص میزبانان نازل کرده است.

 

پیام تصویر به خانواده معاصر

دامادها!

ولیمه عروسی سنت اسلامی است. اما مجلس اسراف و تجمل مورد تایید خدا نیست. شاید فقط مردم دنیایی آن را تایید و شما را به آن تشویق کنند. در حالی که در اصول خانواده شکوفا، سادگی و صفا حرف اول را می زند. این تشویق ها شما را نفریبد و وادار به قرض گرفتن های بی حساب و کتاب در اول زندگی نکند.

عروس ها!

به محبت و سلیقه داماد توجه کنید، نه به میزان هزینه ای که صرف کرده. آرامش زندگی خود را به بهای حرف مردم، پیش فروش قرض و وام نکنید. سادگی و قناعت گنجی است که هرگز تمام نمی شود.

پدرها! مادرها!

داماد را عضو خانواده خود بدانید، با او در برگزاری مراسم همدل و یکرنگ باشید. نه این که به دنبال نقطه ضعف بگردید! یادتان باشد مال حلال تنها چیزی است که می تواند ضامن سعادت فرزندتان باشد و برکت را برای او و شما به ارمغان آورد. ستون زندگی فرزندتان را بر پایه سعادت و برکت قرار دهید.

کلیدواژه ها: عروس / داماد / خانواده /محبت / ولیمه /

Check Also

شطیطه؛بانویی که عاقبت بخیرشد/عملی که سبب سعادت وعاقبت بخیری می شود

  شخصی است به نام «شطیطه». این نام برای بیدار‌دلان با بصیرت، بسیار آشناست. او …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *