Home > من و خانواده > آلبوم خانواده (تصویر هشتم )

آلبوم خانواده (تصویر هشتم )

تصویر هشتم :

اصحاب با سرمایه ای که داماد در اختیار پیامبر قرار داده، جهیزیه عروس را خریدند. دو دست رختخواب از پارچه مصری، یکی از لیف خرما و دیگری پشم گوسفند، فرشی از پوست، بالشی از پشم، عبایی خیبری، مشک آب، دو کوزه آب، آفتابه، پرده ای از پشم نازک، پیراهنی به قیمت هفت درهم، روسری به ارزش چهار درهم، حوله، تختی پوشیده به روتختی، چهار پشتی حصیری بحرینی، دستاس، ظرفی مسی، ظرفی برای شیر، ظرفی بزرگ برای آب…

نگاه حاکم جامعه مسلمین به جهیزیه دخترش می افتد.اشک در چشمانش حلقه می زند.

ممکن نیست حاکمی که اختیار اموال شهر در دست اوست آرزوهایی را که برای خوشبختی دخترش در دل دارد نادیده بگیرد و با این سادگی و بی تعلقی دخترش را به خانه بخت بفرستد اما فرهنگ وحی او را بر آن می دارد که به تنگدستی مردم در شرایط روز بیندیشد.

آهی می کشد. به آسمان نگاه می کند و می فرماید "پروردگارا برکت ده به قومی که بیشتر ظروفشان سفالین است"

 

پیام تصویر به خانواده معاصر

پدرها! مادرها!

در سنت اسلامی تهیه جهیزیه بر عهده داماد است.آن هم در سطح تهیه وسایل و لوازم ضروری زندگی. بر خانواده عروس که از بزرگواری و محبت عاطفی خود اقدام به تهیه جهیزیه کرده اند سخت نگیرید.لازم نیست تمام وسایل زندگی در بالاترین سطح آن تهیه شود. بگذارید عروس و داماد انگیزه ای برای کار و تهیه وسایل زندگی داشته باشند. شوق زحمت کشیدن و سختی دیدن را از آنها نگیرید.

عروس ها!

نگاه مردم و قضاوت دیگران در مورد جهیزیه تان اصلا مهم نیست.مهم استفاده ای است که شما در آرامش و خوشی از آنها می برید. نگذارید بار مخارج جهیزیه بعد از رقتنتان از خانه پدر هم چنان بر دوش آنها سنگینی کند.

دامادها!

جهیزیه خانواده همسرتان لطف آنها به شماست نه وظیفه شان. این را به یاد داشته باشید تا لذت استفاده از آن اشیا همواره بر دلتان بنشیند.

 

کلید واژه ها : جهیزیه / خانواده / حاکم / عروس / داماد

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *