Home > من و خانواده > بررسی عوامل خیانت در زندگی

بررسی عوامل خیانت در زندگی

خیانت زناشویی یکی ازمهمترین عوامل  طلاق محسوب می شود . دردنیای امروز شاهد روابط خارج از زندگی مشترک هستیم که این روابط بسیار آسیب زا و مخرب است. مسلما درشکل گیری این پدیده اجتماعی  عوامل مختلفی نقش دارند  که دراین مطلب به بررسی برخی از این عوامل  می پردازیم .


تنوع طلبی و هوسرانی:

 متاسفانه تنوع‌طلبی در جامعه کنونی که دسترسی به برنامه‌های محرک و پوشش‌های نامناسب وجود دارد، بیشتر از گذشته است .
 همچنبن این یک حقیقت غیر قابـل انـکـار اسـت کـه  برخی بدلیل هوسرانی ،تنوع طلبی و زیاده خواهی توانایی نه گفتن در روابط جنسی را ندارند. گاهی ممکن است موقعیتی ایستادگی ناپذیر برایشان پیـش آید در ایـن زما ن فرد هوسـبـاز تصـور می‌کنـنـد کـه این موقعـیت شاید دیـگر هرگز در زندگیش ایجاد نشود بنابراین دست به عهد شکنی زناشویی می زند.

نارضایتی زناشویی:

نارضایتی زناشویی یکی از مهمترین علل خیانت محسوب می شود . در حقیقت فردی که از زندگی خود راضی نباشد ، ممکن است به هر دلیلی به خیانت روی بیاورد .

این نارضایتی می تواند به دلایل مختلفی داشته باشد :

ناکامی عاطفی :

همانطور که می دانید خانواده ، کانون دوستی و مهربانی است و یکی از نیازهای اساسی انسان که باید درون خانواده برآورده شود ارضای عاطفی است . مسلماً فقدان صمیمیت و محبت بین زوجین و بی‌توجهی آنها  به خواسته‌ها و تمایلات همدیگر  موجب نارضایتی وخلا عاطفی می شود.

پس در نتیجه نادیده گرفتن این نیاز موجب نارضایتی می شود ودر نهایت  فرد را به سوی ابراز علاقه به دیگران، متمایل سازد.

در این زمینه پژوهش های متعددی از سوی صاحبنظران حوزه خانواده صورت گرفته که نتایج آن حاکی از آن است که نارضایتی عاطفی نقش مهمی را در خیانت زنان دارد  تحقیق دکتر شهلا معظمی جامعه شناس درباره ۱۴۷ زن خیابانی مقیم مراکز بازپروری سازمان بهزیستی و یا خارج آن حاکی از آن است که، ۲/۷۵ درصد این زنان در طول زندگی مشترک هیچ‌ گونه مهر و محبتی را از همسر خود ندیده بودند

ناکامی جنسی:

 غریزه جنسی از قویترین نیازهای انسان است و خانواده، تنها منبع مشروع برآوردن این نیاز است و که عدم ارضای به موقع و به اندازه آن موجب احساس ناکامی جنسی می گردد، و بداخلاقی و ناسازگاری را به همراه دارد، به طور خودآگاه یا ناخودآگاه منجر به کاهش صمیمیت بین زوجین می شود وممکن است موجب خیانت شود.

نتایج تحقیقات انجام شده در این زمینه  نشان می دهد  که با افزایش رضایت جنسی، رضایت زناشویی نیز بیشتر شده و همچنین بین عملکرد جنسی با سازگاری زناشویی زنان رابطه معناداری وجود دارد و با بالا بردن میزان رضایت جنسی زنان می‌توان به ادامه زندگی و رضایت زناشویی آنها کمک کرد.

فساد اخلاقی

زنان ومردانی که در خانواده های آزاد و بی‌ بندوبار پرورش یافته و در دوران تجرد روابط آزاد و دوستی‌های متعددی را تجربه می کند مسلماً در دوران تاهل دچار مشکلات عدیده ای می شوند زیرا برایشان سخت خواهد بود تا در چارچوب تعهد خانوادگی عمل کنند. در حقیقت این افراد روابط صمیمانه یا دوستی‌های دوران مجردی خود را نمی‌توانند به اتمام برسانند و برایشان بسیار سخت است تا خود را در زمان تاهل کنترل کنند لذا در همان چارچوب به روابط خود ادامه می‌دهند .

بر همین اساس فساد اخلاقی و روابط خارج از چارچوب و عدم پایبندی به اصول اخلاقی از دیگر عوامل خـیـانت محسوب می شود.

 

کلید واژه ها : خیانت / زناشویی / ناکامی / هوسرانی

 

 

 

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *