Home > من و خانواده > آلبوم خانواده (تصویر ششم)

آلبوم خانواده (تصویر ششم)

تصویر ششم:

دختر رهبر جامعه در اتاقی نشسته است. داماد و پدر در حال گفتگو درباره مهریه هستند. دختر حاکم اسلام خواستگاران ثروتمندی داشته است. پیش از این مادرش، به عنوان سرمایه دارترین زن قریش، تمام اموال خود را صرف تبلیغ دین خدا نموده است.

مادر از دنیا رفته اما پشت پا زدن هایش به مال دنیا، درگوشه ذهن دختر، ثبت مانده است. دختر خوب می داند که خواستگارش از مال دنیا بهره چندانی ندارد. می داند در آیین خدا، مهریه نماد محبت مرد به زن است. باید در مرد، توانایی پرداخت باشد تا به مرز مطالبه زن آن را به او عرضه کند. داماد دارایی اش را اعلام کرده و پیامبر دستور داده با فروش قسمتی از دارایی اش مقدمات مجلس عروسی را فراهم کند. نوبت دختر است که رضایت خود را از مهریه اعلام کند.

دختر رو به پدر می فرماید: دختران دیگر مهریه شان سکه و اموال دنیاست. من می خواهم متفاوت باشم.

آن گاه فاطمه (س) که حضور وحی را در این ازدواج به روشنی حس می کند، می فرماید: می خواهم مهریه من شفاعت گنهکاران امت در روز قیامت باشد.

پیام تصویر:

دامادها!
با نهایت صداقت، حقایق را اعلام کنید. وعده ای ندهید که از عهده اش برنیایید.

عروس ها!
کسی که پشت پا به دنیا بزند، دنیا به او روی خواهد آورد. اما کسی که در جستجوی دنیا باشد، روی سعادت را نخواهد دید.

ساده بگیرید چون در سادگی، سعادت نهفته است.

پدرها!‌ مادرها!

مهریه بالا تاکنون خوشبختی هیچ کس را ضمانت نکرده است. مهریه بالاتر از توان داماد، اولین دروغ او به زندگی دخترتان و اولین خیانت او به اعتماد شماست. سعی کنید دامادتان را مجبور به خیانت و دروغ نکنید.

 

کلیدواژه ها: مهریه /عروس /داماد/ محبت /مرد/ زن

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *