Home > من و مطالعه > معرفی کتاب “شیعه در اسلام”

معرفی کتاب “شیعه در اسلام”

کتاب شیعه در اسلام، نوشته علامه سید محمد حسین طباطبائی کتابی است که با هدف معرفی مذهب شیعه به‌ خصوص برای مخاطبان غیرمسلمان نوشته شده است.

در این کتاب، بسیاری از مطالب لازم برای شناخت تشیع ــ از نحوه پیدایش تاریخی، عقاید، فقه و شریعت تا لطیف‌ترین حقایق معنوی ــ به زبانی ساده و مختصر، در سه فصل کلی جمع‌آوری و بیان شده است.

این کتاب به زبان فارسی بارها نشر یافته و ترجمه انگلیسی آن که توسط سید حسین نصر انجام شده است در آمریکا و اروپا منتشر شده است.

درباره مؤلف :

علامه سید محمد حسین طباطبائی (متوفی ۱۳۶۰ ش.) از علمای برجسته و مشهور سده ۱۴ قمری است. او در علوم مختلفی مثل تفسیر، فلسفه اسلامی، فقه،‌ اصول فقه و عرفان نظری صاحب‌ نظر و دارای تألیفاتی مهم است. تفسیر المیزان مهم‌ ترین اثر اوست. دو کتاب فلسفی او با نام‌ های بدایه الحکمه و نهایه الحکمه جزو کتاب‌های درسی حوزه علمیه قم هستند.

انگیزه نگارش:

علامه طباطبائى این کتاب را در پاسخ به درخواست عده‌‏ اى از دانشمندان غربى ؛ مانند پرفسور مورگان امریکائى و عده‌ ‏اى از شاگردان علامه براى معرفى شیعه در مغرب زمین به زبان فارسى در حدود سال ۱۳۴۵ ش تألیف نمود.

ویژگی‌ها:

کتاب شیعه در اسلام تحقیقی است با هدف شناساندن شیعه و جوانب گوناگون آن به افرادی که با عالَم فکری اسلامی و شیعی آشنایی ندارند و مایل‌ اند از دیدگاهی کلی، نظری جامع به این بخش مهم از اسلام بیافکنند.

این کتاب تلاش کرده است که همه مطالب مهم مربوط به شیعه را در خود جای دهد. به همین منظور هم به تاریخچه شکل‌ گیری شیعه پرداخته است، هم به انشعبات شیعه،‌ هم عقاید و باورهای شیعه و هم معرفی امامان شیعه.

ویژگی دیگر کتاب مختصر بودن آن است. به گونه‌ای که با وجود اشاره به همه مطالب مهم و مرتبط با شیعه حجم چندان زیادی ندارد.

از ویژگی‌های دیگر این کتاب این است که نویسنده بدون کوچک‌ترین اهانت به اهل سنّت و جماعت، به دفاع از مبانی و اصالت شیعه و بیان علل پیدایش آن پرداخته است و بدون اینکه کوچک‌ ترین کلامی در جهت تفرقه یا شکاف بین تشیّع و تسنّن بیان کند، کوشیده است نشان دهد که تشیّع جنبه‌ای کاملاً اصیل از اسلام است.

نحوه بیان این کتاب نیز از جمله ویژگی‌ های مثبت آن است؛ زیرا بیانی بسیار ساده و روان دارد و مطالعه آن نیازمند آگاهی به مباحث تخصصی نیست. از این رو، فهم آن برای مخاطبان عام نیز ممکن و ساده است.

این کتاب شاید نخستین کتاب به زبان فارسی باشد که تشیع را بر مبنای معارف شیعی به نحوی کامل معرفی کرده و تمام مطالب لازم برای شناخت تشیع ــ از نحوه پیدایش تاریخی آن و فقه و شریعت تا لطیف‌ترین حقایق معنوی ــ را به زبانی ساده عرضه کرده است.

…………………………………………..

منبع : ویکی شیعه

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *