Home > من و تقویم > مشارکت زنان خبرساز در دفاع مقدس

مشارکت زنان خبرساز در دفاع مقدس

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، زنان  که تجربه یک مبارزه طولانی علیه رژیم پهلوی را به عنوان آزمونی سنگین اما سرافرازانه با  خود به  همراه  داشتند ، بار دیگر بر خود تکلیف دیدند برای دفاع از انقلاب، به ایفای نقش‌های تازه‌تر و مؤثرتر در عرصه‌های جدیدتر بپردازند، ازاین‌رو، شرکت در بحران‌هایی را که در گوشه و کنار کشور، به‌ ویژه در کردستان بر پا شد، جزء وظیفه خود دانستند، ولی آنچه بعد از حدود ۵/ ۱ سال پس از پیروزی، زنان را به کمک و مساعدت بیشتر طلبید، دفاع مقدس بود  که هشت سال نظاره‌ گر رشادت‌های زنان و مردان این مرز و بوم بود، از این رو  و  به علت گستردگی  فداکاری زنان در عرصه دفاع مقدس، احصاء همه آن ایثارگری‌ها ممکن نیست، و در هر نوشته‌ ای تنها می‌توان به بخش کوچکی از آن اشاره کرد. انجام  نقش های رزمی ، حمایت  های عاطفی ، امور پشتیبانی ، امداد و  درمان ، جهاد مالی و  ایثار و  فداکاری در پذیرش مصائب و  مشکلات از جمله مهمترین  مشارکت های زنان  در این  عرصه  بود .

یکی از مهمترین  زمینه های مشارکت زنان در حوزه  اطلاع رسانی و  خبرسازی است .زنان  خبرساز و  خبرنگار در هشت سال دفاع مقدس با دغدغه ای مثال زدنی و  با  دقتی بی نظیر ابعاد مختلف جهاد و  مبارزه با  دشمن بعثی را به  تصویر کشانیده و مجدانه در راه اعتلای فرهنگ ایثار و مجاهدت گام  برداشتند.

زنان خبرنگار با  در دست  داشتن جان خود  قدم در راه  خبر نگاری و  اطلاع رسانی گذارده و جان بر کف تلاش نمودند  تا  ابعاد و  زوایاتی مختلف جهاد و  جنگ نابرابر را به  جهانیان نشان دهند .  بی شک خبرنگاری شغلی سخت و  طاقت فرساست و  خبرنگار علاوه بر لزوم  داشتن روحیه ای مقاوم و دستی توانا  بایستی از شجاعت و  مهارتی خاص در انجام امر خبرنگاری و  خبرسازی بهره مند باشد و  این امر زمانی  اهمیت  دو چندان  می یابد  که  خبرنگار بانویی محجبه با   تحمل سختی ها و  مشقات خاص  جنسیتی و  شغلی خود  باشد .

فی الواقع جامعه امروز ما نیازمند  و  تشنه ی الگوهای دوران دفاع مقدس است . زنان در دوران دفاع مقدس احساس، عواطف و لطافت را با شجاعت آمیخته و مردانه‌ میدان‌ها را تسخیر کردند. آنان علاوه بر حفظ سنگر خانواده، در عرصه‌های اجتماعی جامعه نیز وارد شدند،  زنان  خبر نگار و خبر ساز با  مجاهدت ها و  شجاعت های بی نظیر خود و  با  رویارویی با  مشکلات و  مصائبی که شاید برخی مردان را  یارای تحمل آن   نباشد ، کوشیدند  تا  با  ثبت و ضبط اتفاقات و  وقایع آن سال ها ، شجاعت و شیردلی را  تا  ابد در هستی  ماندگار کردند  ،  از این روست که  امروزه  با  توجه به  خلاء های معرفتی و اطلاعاتی  در خصوص ارائه الگوهای درست اجتماعی و  فردی برای دختران  و زنان  جامعه  نیازمند یاری اصحاب رسانه برای ارائه این الگوهای سرافراز و  درست هستیم.

لذا  با  عنایت  به  فعالیت  های بی بدیل و  چشمگیر زنان  فداکار و  فعال در سال های دفاع مقدس امروز بر ما به  عنوان  نسل حاضر  واجب خواهد  بود  نقش زنان در دوران جنگ را  در تاریخ ثبت و ضبط کنیم  و همچون زنان پیشرو در آن  مقطع حساس تاریخی که هم در پیدایش انقلاب و هم در استمرار آن نقش پویا و  موثری را  ایفا کردند  بر ماست که این نقش را در تاریخ ثبت کنیم و  با  تاکید بر آن  بر حفظ و  تداوم آن  بکوشیم .

 

 

Check Also

کجایند مدعیان حمایت از حقوق زنان؟؟؟

آن هنگام که نظام آفرینش حقیقت وجودی زن را بر صحیفه حیات بشر رقم می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *