Home > من و خانواده > ویژگی های زن و خانواده اسلامی ایرانی

ویژگی های زن و خانواده اسلامی ایرانی

مقام معظم رهبری معتقدند زن و خانواده اسلامی ایرانی باید دارای  شاخص هایی باشد که به شرح ذیل می باشد :

 

فاطمه زهرا(س) الگوی زن مسلمان:

بانوان مومن می بایست در جامعه ارزش و قدر زن ایرانی مسلمان را بدانند و خود را در دامنه قله هایی که فاطمه زهرا در اوج آن است  بینند. این شاخصه زن مسلمان ایرانی است. چنین زنی از بازیچه قرار گرفتن در تمدن غربی رویگردان است .(۱)

پرهیز از برهنگی، اختلاط و معاشرت با مردان :

اسلام زنان را به عصمت،عفت، حجاب، عدم اختلاط و آمیزش بی حد و حصر میان زن و مرد و حفظ کرامت انسانی دعوت می کند. اینها کرامت زن اسلامی و مسلمان است.(۲)

تشخیص درست هدف و راه آن: 

ویژگی زن مسلمان این است که هدف و راه را درست تشخیص می دهد و در این راه حاضر به فداکاری است. مسلماً چنین زنی عظمت می آفریند. (۳)

کسب  مقامات عالی علمی، فقهی و فلسفی:  

 زنان مسلمان قادرند  در عرصه ی علمی و در کلیه ی علوم از جمله تجربی، انسانی و دینی به کسب درجات و مقامات عالی دست پیدا کند که مسلماً چنین زنانی مایه ی افتخار جامعه اسلامی هستند. (۴)

نقطه اتکا برای مسائل روحی و معنوی زندگی خانوادگی:

زنان به عنوان نقطه اتکا مسائل روحی و معنوی زندگی محسوب می شوند. آنها قادرند مردان را در فضایی سرشار از محبت از همه غم ها خارج کنند. همچنین آرامش و سکونی که در خانواده حاکم است به برکت زن و طبیعت زنانه حاصل می شود.(۵)

پایه تربیت مردم و عامل گسترش فضای اخلاقی و معنوی :

اگر زنان این ویژگی خود را از دست دهند مسلماً پایه تربیت در چنین جوامعی ناقص و فضای اخلاقی و معنوی جامعه دچار مشکل می شود.(۶)  

………………………………..

پی نوشتها:

۱٫ دیدار گروهی از بانوان     25/1/70

۲٫ دیدار گروهی از بانوان     30/6/79

۳٫ دیدار با پرستاران   22/8/70

۴٫ خطبه عقد     6/6/81

۵٫ دیدار با مردم    25/3/84

۶٫ در جمع بانوان خوزستان  20/12/75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *