Home > من و مطالعه > معرفی کتاب” شارون و مادرشوهرم”

معرفی کتاب” شارون و مادرشوهرم”

کتاب" شارون و مادرشوهرم"به نویسندگی سعاد امیری و ترجمه گیتی گرگانی که توسط انتشارات تهران در ۲۲۴ صفحه به چاپ رسیده است .

 شارون و مادرشوهرم،خاطرات واقعی زندگی یک زن فلسطینی در"رام الله"  که از اوایل دهه‌ی هشتاد میلادی تا به حال را بازگو می‌کند. آن هم از زبانِ سُعاد العامری  زنی تحصیل‌کرده که خود نیز در مذاکرات صلح اعراب و اسراییل چندین نوبت شرکت داشته است.

این کتاب ازچند جهت جذاب و دارای  اهمیت ویژه ای است.

یکی اینکه مسأله ی فلسطین را به دور از شعار ها و دعوا ها برایمان ملموس می کند. برای یک بار هم  که شده به جای یک فلسطینی قرار می گیریم و از زبان او می شنویم که اسارت یعنی چه؟ اشغال یعنی چه؟

دوم اینکه با چشمان تیز بین نگارنده می بینیم که زندگی یک فلسطینی فقط کشتار ها و اعتراضات و اعتصابات نیست.  در حقیقت فلسطینیان حتی در بدترین شرایط زندگی مانند همه ی ما می گویند و می خندند و در یک کلام زندگی می کنند.

بخشی از کتاب :

حوصله نداشتم به مأمور امنیتی بگویم که در ۱۹۴۰ پدرم، که از یافا به بیروت آمده بود، لحظه‌ای که مادر اهل دمشقِ مرا دید، مجذوب او شد. مادرم هیجده ساله بود؛ او سی و سه سال داشت. پدرم دوازده سال قبل از دانشگاه امریکایی بیروت فارغ‌التحصیل شده بود، درحالی که مادرم هنوز داشت در بریتیش سیرین ترینینگ کالج تحصیل می‌کرد.
لحظه‌ای که پدرم به حیاط عظیم عمارت خانوادگی مادرم در شهر قدیمی دمشق پا گذاشت و متوجه شد پدر تاجر او چقدر ثروتمند است، رویای ازدواج کردنش با این زن زیبا، بلند قد با چشم‌های سبز خاکستری شروع کرد به محو شدن. در پایان، این رویای خاص به حقیقت پیوست، اما خیلی از رویاهای دیگر از هم پاشیدند

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *