Home > من و تهدیدها > عوامل انحطاط زن و خانواده

عوامل انحطاط زن و خانواده

انسان برای هدایت و تعالی و کمال آفریده شده که برای رسیدن به این اهداف نیازمند خانواده سالم است وهمواره عواملی  این نهاد مقدس را دچارآسیبهای می کند که این آسیب ها می تواند برتربیت نسلهای آینده موثرباشد. لذامقام معظم رهبری  در زمینه عوامل انحطاط زن و خانواده موارد متعددی را مطرح می نمایند که در ذیل به اختصار به دو عامل داخلی و خارجی  اشاره می شود:

عوامل داخلی:

نکته قابل ذکر این است که مسلماً عوامل داخلی تحت تأثیر عوامل خارجی می باشند:

فرهنگی :

۱-عدم توجه به هنر مادری و تربیت فرزند:

تضعیف و گاهی به فراموشی سپردن این نقش است که عامل اصلی تضعیف خانواده است.  هر جا سخن از بی اعتنایی به هنر مادری و هنر تربیت فرزند در آغوش پرمهر و محبت مادر است ، این نقش نادیده گرفته شده .(۱)

۲-  عدم توجه به شاخص های محبت :

اگر زن و شوهر نسبت به احساسات هم بی اعتنایی و بی توجهی کنند به تدریج حالت بی محبتی بوجود می آید، زیرا بی محبتی مرضی مسری است و به آن طرف هم سرایت می کند  که این عامل کانون خانواده را سست می کند.(۲)

۳-دخالت وبدگویی  توسط بزرگترها:

بزرگترها اگر می خواهند جوان ها راحت زندگی کنند ،باید آنها را نصیحت کنند و هدایت نمایند . اما دخالت نباید بکنند . بگذارند زندگی شان را بکنند.(۳)

عوامل خارجی:

رهبر معظم انقلاب معتقدند غرب در زمینه شخصیت و هویت  زن و خانواده در گمراهی و ضلالت بسر می برد و  دچار  تزلزل و مشکلات متعددی شده است که  از جمله آفات آن مسئله «فمینیسم»است .که گسترش افکار فمینیسم و نفوذ آن در کشورهای اسلامی موجب شده است تا برخی از زنان مسلمانی که آشنایی کمتری نسبت به حقوق، احکام و دستورات اخلاقی و دینی و فلسفه احکام دارند یا پایبندی آنها نسبت به فرهنگ دینی کمتر نیست، تحت تاثیر اندیشه های غربی قرار گرفته اند و بنا را بر ناسازگاری و مخالفت و درگیری و عدم توجه به حقوق همسر می گذارند. بر این مبنا ایشان متذکر میشوند در این دو دهه قبل از انقلاب به خاطر ورود فرهنگ های اروپایی بنیان خانواده متزلزل شده یعنی حقیقتا ً خانواده آن اصالت و ارزش و عظمتی را که در اسلام و فرهنگ سنتی ما دارد دیگرندارد  بنابراین ورود فرهنگ های اروپایی به عنوان یکی از عوامل خارجی مهم و تاثیرگذار در تزلزل اساس و بنیان خانواده می توان نام برد که این فرهنگ برای دستیابی به اهداف خود به این اقدامات متوسل می گردد:

فرهنگی :

ترویج رابطه بی قید و بند بین زن و مرد :

اگر رابطه بی قید و شرط و بی بند وباری در روابط زن و مرد وجود داشته باشد موجب فساد خواهد شد زیرا مرد و زن برای اشباع غرایز جنسی احتیاجی به کانون خانواده پیدا نمی کند.(۴)

اختلاط نقش زن و مرد در خانواده :بعضی از مسلک های غلط به دنبال آن هستند که بگویند اجناس این ترازو (نقش های زن و مرد) را جا به جا کنند حالا اگر این کار را بکنیم چه می شود به جز اینکه بوستان به زیبایی و نیکی را خراب می کنند به غیر از این کاری نمی کنند. زن و مرد را نسبت به هم دچار تردید و دودلی می کنند. گاهی اتفاق می افتد مرد در خانه نقش زن را در پیدا می کند زن حاکم مطلق می شود و به مرد دستور می دهد و مرد دست بسته تسلیم است چنین مردی دیگر نمی تواند تکیه گاه زن باشد زن یک تکیه گاه خوب را دوست دارد، گاهی اوقات از این طرف مرد چیزهایی را به زن تحمیل می کند فرض کنید تمام خرید و کار با خانم است یعنی کارهای بی جاذبه و سنگین برای زن. ممکن است چند صباحی سرگرمش کند اما کار او نیست.(۵)

توجه افراطی به ظاهر به عنوان مشغله اصلی :

اگر این مقوله زیبا سازی و رسیدن به سروضع و لباس و امثال این ها مشغله اصلی زندگی به صورت افراطی شود انحراف و انحطاط است اما در واقع رسیدن به ظاهر اگر در آن خودنمایی و تبرّج نباشد عیبی ندارد. (۶)

ترویج مصرف گرایی و تجمل گرایی:

سوق دادن به تجمل و مصرف گرایی و مخارج سنگین و تبدیل شدن به وسیله مصرف این ستم بزرگی بر زن است. زیرا او را از آرمان ها و اهداف تکاملی خود غافل و منصرف می کند و به چیزهای کوچک و حقیر سرگرم می کند.(۷)

ترویج آزادی جنسی:

اگر برای کشوری شهوات جنسی و آمیزش بی رویه زن و مرد را ترویج کردند، دیگر احتیاج به استفاده از توپ و تفنگ علیه یک ملت نیست. فساد یک ملت را بخودی خود ضایع و باطل می کند و آینده او را تباه میسازد.(۸د)ر دنیای غرب و بخصوص در آمریکا و بعضی از کشورهای اروپای شمالی، معروف است که بنیان خانواده خیلی متزلزل است. چرا؟! علّت این است که در آن جاها آزادی جنسی و بی بند و باری جنسی زیادتر است.(۹)

بی توجهی و تحقیر نهاد خانواده:

علیرغم پیشرفتهای صنعتی و علمی اش، غرب مشرف به سقوط و هلاکت است البته در بلند مدت، همین قضیه ی بی توجهی به خانواده است. نتوانستند خانواده را حفظ کنند. در غرب خانواده، غریب، مورد بی اعتنایی و تحقیر شده است.(۱۰) ویکی از گناهان کبیره ی تمدن غرب نسبت به بشریت، این است که ازدواج را در چشم مردم سبک کرد. تشکیل خانواده را کوچک کرد، مثل لباس که عوض می کنند. قضیه ی زن و شوهری را اینطور کردند.(۱۱)

 ابتذال کشاندن زنان:

غربی ها زن را به ابتذال کشانده اند و داخل خانواده ی او را هم اصلاح نکرده اند. مکرّر در مطبوعات امریکایی و اروپایی، میزان بالای زن آزاریها و شکنجه ها و بی مهری ها منتشر شده است. فرهنگ غربی در مورد زن و بی بند و باری و به ابتذال کشاندن زنان آن مناطق، موجب شده است که بنیان خانواده، سست و متزلزل گردد و خیانت زن و مرد به یکدیگر، در داخل خانواده چندان مهم شمرده نشود.(۱۲)

استثمار زنان : اگر چه از اواخر قرن نوزدهم  میلادی ،  حرکتهای به نام ازادی زنان شروع شده است نکته مهم این است که حتی در اروپا برای زن حق مالکیت معین شد به خاطر این بود که کارخانه ها که تازه بساط فناوری مدرن وصنعت در غرب را گسترده بودند، احتیاج به کارگر داشتند؛ اما کارگر کم بود و احتیاج به کارگر زیاد احساس می شد.لذا برای اینکه زنان را به کارخانجات بکشانندو از نیروی کارشان استفاده کنند اعلان شد که زن اروپای حق مالکیت دارد . این ، آن نگرش افراطی و غلط وظالمانه نسبت به زن در غرب ودر اروپاست .(۱۳)

 رسمی و قانونی شدن همجنس بازی:

امروز، در آمریکا و انگلیس، همجنس بازی رسمی و قانونی شده است و خجالت هم نمی کشند! کاری را انجام دادند که ما از نقل و حکایت آن شرم داریم و حیا می کنیم. مردم ما بدانند، آیا وقتی در کشوری ازدواج دو همجنس با هم قانونی می شود، بنیان خانواده در این جامعه باقی خواهد ماند؟!(۱۴)

…………………………..

پی نوشتها :

 

۱٫ بیانات رهبر انقلاب در سالروز ولادت حضرت زهرا        5/5/84

۲٫ بیانات رهبر انقلاب در خطبه عقد        24/9/71

۳٫  بیانات رهبر انقلاب در خطبه عقد       17/2/75

۴٫ بیانات رهبر انقلاب در خطبه عقد        22/12/78

۵٫ بیانات رهبر انقلاب در خطبه عقد        22/12/78

۶٫ بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از جوانان       7/2/77

۷٫ بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از جوانان          7/2/77

۸٫ بیانات رهبر انقلاب در خطبه عقد               1/12/74

۹٫ بیانات رهبر انقلاب در خطبه عقد             9/12/80

۱۰٫ بیانات رهبر انقلاب در خطبه عقد        1/12/74

۱۱٫ بیانات رهبر انقلاب در خطبه عقد         24/1/78

۱۲٫ بیانات رهبر انقلاب در دیدار گروهی از بانوان      30/6/79

۱۳٫بیانات رهبر انقلاب در دیدار با نخبگان      1/3/90

۱۴٫ بیانات رهبر انقلاب در دیدار با پزشکان و پرستاران      15/9/68

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *