Home > من و خانواده > گفتگوی خصوصی والدین و فرزندان (پیش از ازدواج)/۴

گفتگوی خصوصی والدین و فرزندان (پیش از ازدواج)/۴

بعد از بحث در مورد گفتگوهای خصوصی بین والدین و فرزندان در خصوص مسائل بلوغ و همچنین مدیریت بدن و مراقبت از خود، به بحث در مورد گفتگوی خصوصی بین والدین و فرزندان پیش از ازدواج می­پردازیم.

 

نوجوانان و جوانان به دلیل شرایط سنی­ شان بسیار احساساتی و عاطفی فکر می­کنند و تصمیم می­گیرند، و اگر راهنمایی درست والدین نباشد، ممکن است در انتخاب­ها و تصمیم­ گیری­ های خود اشتباهات جبران­ ناپذیری داشته باشند. البته این را باید به خاطر داشت که نوجوانان و جوانان استقبالی نسبت به نصیحت کردن نشان نمی‌دهند، مخصوصا اگر پی­ در­پی و دخالت گونه انجام شود، ولی اگر با آرامش،  دوستانه و کوتاه باشد، احتمال پذیرش آن بیشتر می­شود.

والدین از دوران نوجوانی باید به دختران و پسران خود دیدی واقع ­بینانه بدهند و آنها را نسبت به واقعیت­ هایی که در جامعه وجود دارد آگاه نمایند.

 به عنوان نمونه، به دختران نوجوان خود آگاهی بدهند که قرار نیست شاهزاده­ ای با اسب سفید بیاید و تو را به تمام آرزوهایت برساند، او نیز یک انسان است با خوبیها و بدیها و نقصهایی، و تو باید عاقلانه در مورد انسان­ها فکر کنی و نه رویایی. پسری که در آینده قرار است همسر تو بشود، انسانی است که در شرف مرد شدن قرار گرفته و به سختی قرار است روی پای خود بایستد، و تو باید در این ایستادگی او را با تمام وجود یاری نمایی و نه بر فشارهای او بیفزایی.

و به عنوان نمونه به پسران خود آگاهی دهند که همسر تو در آینده قرار است یار و مونس تو باشد و برای فرزندانتان مادری کند. پس در انتخابت عاقلانه رفتار کن و دختری را بپسند که لیاقت مادری فرزندانتان را داشته باشد و به بهترین شکل آن­ها را تربیت نماید، و تو در کنار او آرامش را احساس کنی( که البته این قضیه دو طرفه است).

این نوعِ تفکر که اگر پسر مشکلی دارد با ازدواج حل می­شود و یا دختر هر اخلاقی دارد اصلاح می­شود، تفکر اشتباهی است. زیرا همیشه تغییر صورت نمی­گیرد و تغییر دادن افراد همواره کار آسان و شدنی نیست. انسان­ها را به همان شکلی که هستند باید پذیرفت نه اینکه همیشه در پی تغییرشان بود.

«همسان­ همسری» یکی از معیارهای انتخاب همسر است که در روایات گوناگون ( کفو) و همچنین جامعه­ شناسی و روانشناسی به آن پرداخته شده است. پس باید فرزندانمان را آگاه کنیم که همسری از قشر، طبقه، جایگاه اجتماعی، تحصیلات، و فرهنگ شبیه به خودش انتخاب کند، و آگاه باشد که اختلاف­ های زیاد در ابعاد مختلف، زندگی را سست می­نماید.

والدین باید اصل «راستی»، «وفاداری» و «شفافیت» در زندگی زناشویی را به فرزندان خود بیاموزند.آنها باید قبل از ازدواج به فرزندان خود بیاموزند که قرار نیست همسرت در کنترل تو باشد بلکه تو می­توانی با عشق و محبت «عملی» و «زبانی» او را مقید به انجام دادن یا ندادن کارهایی بکنی.

والدین بهتر است در اوائل نامزدی، محرمیت زود هنگام را برای فرزندانشان انجام ندهند[۱] تا شناخت کلی از فرد و خانواده به دست آید، و بعد از آن محرمیت کوتاه مدتی را پیشنهاد نمایند، و پس از این مرحله وارد محرمیت دائم شوند.

والدین باید همواره این نکته را در نظر بگیرند که تمام راهنمایی­ ها و گوشزد کردن نکات، قبل از ازدواج باید صورت بگیرد و بعد از ازدواج فقط در صورت درخواست خود فرزندان، به شکلی عاقلانه و به دور از احساسات آنها را راهنمایی نمایند، و همیشه عروس و داماد را امانتی الهی در خانواده خود ببینند.

موضوع گفتگوی خصوصی والدین و فرزندان قبل از ازدواج بحث بسیار مفصلی است که نویسنده در این متن به چند سرفصل مهم آن اشاره نموده است.

 

…………………………………

[۱] . معمولا محرمیت، ارتباطات جسمی را به همراه دارد و اگر دختر و پسر در همان ابتدا متوجه مشکلاتی در رفتار و کردار هم بشوند جدا شدن برایشان بسیار دشوارتر از زمانی می­شود که هیچ نوع ارتباط جسمی برقرار نشده است. این را باید در نظر گرفت که دختران در چنین جدایی­ هایی بیشتر از پسران آسیب می­بینند.

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *