Home > من و خانواده > گفتگوی خصوصی والدین و فرزندان (بلوغ)/۲
Caucasian father carrying son on his shoulders

گفتگوی خصوصی والدین و فرزندان (بلوغ)/۲

همان­طور که در مبحث قبل بیان شد، ما در گذشته هم عادات، باورها، ارزش­ها و رفتارهای خوب داشتیم و هم باورها، ارزش­ها و رفتارهای غلطی که باعث مشکلات بسیاری می­ شد.

یکی از مشکلاتی که به واسطه­ ی همین ارزش­های ساختگی، باورها و رفتارهای غلط وجود داشت، نبود آگاه سازی فرزندان نسبت به مسائل بلوغ بود.

دختران و پسران از نظر ویژگی­ های فردی و شخصیتی با هم متفاوتند، و باید با هر جنس به شیوه­ای متفاوت رفتار شود. مادران باید آگاه­ سازی و آموزش در مورد بلوغ دختران را انجام دهند و آگاه­ سازی و آموزش درباره­ ی بلوغ پسران را به عهده­ ی پدر بگذارند و در آن ورود پیدا نکنند.

تشخیص این­که آموزش از چه سنی شروع شود، به عهده والدین است. والدین باید متناسب با وضع جسمانی و روانی فرزندشان و یا میزان کنجکاوی او نسبت به چنین مسائلی، آموزش را آغاز نمایند. گاهی برخی از دختران از هشت یا نه سالگی و پسران از یازده یا دوازده سالگی، به دلیل رشد خوب جسمانی و یا کنجکاوی­ هایشان در مورد مسائل مربوط به بلوغ، آمادگی پذیرش سخنان والدین در این مورد را دارند، و گاهی این آمادگی در برخی فرزندان مقداری دیرتر به­ وجود می­آید.

در مرحله­ ی اول والدین باید بنا به تشخیص زمان این آگاه­ سازی و آموزش، به شکل کلی موضوع را برای بچه­ هایشان روشن نمایند و تا حدودی آنان را با مسائل مربوط به بلوغ آشنا کنند.

در مرحله­ ی بعدی، والدین باید زمانی که اولین علائم را در فرزندانشان مشاهده کردند، وارد جزئیات شوند و با آرامش و به­ دور از ابراز نگرانی، فرزندانشان را نسبت به تمام علائم بلوغ و راه­کارهای مواجه با آن آگاه نمایند.

والدین باید آگاه باشند که اگر به کنجکاوی، سوالات و نیاز فرزندشان به موقع و به طور صحیح پاسخی داده نشود، ممکن است فرزندشان از منابع نامطمئن اطلاعات دریافت کند و دچار مشکلاتی شود.

گاهی کودکان و نوجوانان در دوران بلوغ دچار حالات روحی خاصی مانند افسردگی و اضطراب می­ گردند که این مشکل در بلوغ­ های زودرس بیشتر اتفاق می­ افتد. والدین بهتر است مواظب چنین حالات روحی و روانی باشند و محیطی آرام و تغذیه­ ای مناسب (به دور از محرک­ های خوراکی) را برای فرزندانشان فراهم نمایند. آنان را تشویق به آرامش کرده و به آنان دلگرمی بدهند که چنین حالاتی موقتی است و نباید موجب نگرانیشان گردد. اما اگر چنین حالاتی شدت گرفت و روند صعودی طی کرد، بهتر است حتما به مشاوره مراجعه کنند تا خدای ناکرده این حالات در بزرگسالی با فرزندانشان همراه نباشد.

در مبحث بعدی در مورد چگونگی آموزش مدیریت بدن و خودمراقبتی به فرزندان صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *