Home > من و خانواده > ۱۰ راز برای داشتن فرزندی شاد

۱۰ راز برای داشتن فرزندی شاد

هرپدر و مادری  در طول زندگی تمام تلاش  خود رامی کنند که فرزندی شاد و سرزنده ای داشته باشند .چه رفتارها و کارهای سبب خوشحالی فرزندمان می شود ؟

 یکی از مهمترین وظایف  هر پدر و مادراین است که   حس شاد ی را از همان اوایل کودکی به فرزند خود آموزش دهد . این مسئله آنقدر اهمیت دارد که روانشناسنان معتقدند که شادی در کودکان سبب افزایش روحیه اعتماد به نفس ، خوش بینی ،  خویشتن داری ، آرامش و… می شود وهمچنین باعث پیش گیری  بسیاری از مشکلات اودر بزرگسالی وزمینه موفقیت وپیشرفت اورا  در آینده هموار میسازد .نگران نباشید برای ایجاد وپرورش این حس لازم نیست  هزینه زیادی کنید. بلکه از روش های ساده و کم هزینه که ما به شما پیشنهاد می کنیم لحظات شادی را برای فرزندتان ایجاد کنید :

 همانطور که میدانیدهیچ کس به اندازه شما از روحیات و خلقیات فرزندتان  با خبر نیست پس دفتری را تهیه کنید و راههایی که موجب خوشحالی فرزندتان میشود را یاداشت کنید و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی دقیقی انجام دهید.

خانواده صمیمی

 یکی از مهمترین رازهای شاد زیستن این است که رابطه میان اعضای خانواده باید گرم ، محبت آمیز، وهمراه با احترام باشد.  مسلما کودک در این خانه که پدر ومادرهمدیگر را عاشقانه دوست دارند احساس امنیت و آرامش می کنند و این احساس سبب خوشحالیش می شود .

سعی کنید فضای خانوادگی شادی را ایجاد کنید مثلا  برای روزهای تعطیل برنامه ریزی کنید که به همراه اعضای خانواده یا دوستان به کوه یا دشت بروید. واز هوای تازه و مطلوب استفاده کنید و از کنار هم بودن لذت ببرید مسلما بااین کار از یک سو رابطه میان افراد خانواده مستحکم می شود وازسوی دیگر با نشاط و سرزنده می شوید .

شرکت کردن در کارهای خیر خواهانه

 شرکت کردن در کارهای خیر خواهانه و جشن های نیکوکاری اثرات مثبتی را بر روح وروان فرزندتان می گذارد. پس کمک کردن وبخشش را از همان سنین پایین به کودکتان بیاموزید. سعی کنید با بوجود آوردن موقعیتهای مناسب، این احساس را در او ایجاد کنید. مثلا از او بخواهید به خواهر یا برادرش در تکالیف مدرسه کمک کندیا کتابهای داستان خودرا به دوستانش هدیه یا امانت دهد.و همین طور می توانید اسباب بازیهای قدیمی ولباسهای کوچک شده را در جعبه ای جمع ودراولین فرصت به خانواده های نیازمند هدیه بدهد. با این کاراحساس مفیدوارزشمند بودن میکند .

اشباع ازمحبت

 یکی از ساده ترین  و کم هزینه ترین روشها این است کهبه کودکتان عشق و محبت به ورزید و در آغوشش بگیرید و به اوبگویید از صمیم قلب دوستش دارید . همچنین احترامش را حفظ واحساسات وآرزوهایش را درک کنید . بهتر است در تصمیم گیرهای خانواده از نظرات و ایدهایش بهرمند شوید  برروی کارت پستال یا کاغذی بنوسید که همیشه بیادش هستیددر واقع از این طریق فرزندتان از استرس وتنش دور می شود. برای خندیدن لازم نیست که پول خرج کنی دپس به موضوعات خنده دار فکر کنید، با همدیگر شوخی کنید،بلند بخندید وشعرهای شاد بخوانید. مطمئنا رابطه مستقیمی بین خندیدن وشادمانی است. در زمان خندیدن،استرس و اضطراب آزاد واحساس آرامش و سبکبالی می کنید.

سرگرمی های خانگی

یکی دیگرازروشها این است که بچه ها را باسرگرمی‌های ساده خانگی شاد کنید . معمولا کودکان علاقه زیادی دارند که درتهیه غذابه مادرشان کمک کنندپس به او بگویید که امروز باکمک هم  می خواهیدآشپزی کنید. مثلاکیک و بیسکویت، سوپ و… بپزید و همه دور هم نوش‌جان کنید. می توانید در تهیه کیک یا بییسکویت از قالب های کودکانه مثل ستاره ، ماه ، انواع حیوانات و…. استفاده کنید که فرزندتان جذب شود دقت کنیدهنگام تهیه غذ بچه‌ها  را آزاد بگذارید .

همچنین می توانید با هم  به باغچه سر بزنید وگل ها ودرخت ها را آبیاری کنید .مسلما فرزندتان بسیار از این موضوع شاد می شود.

توجه داشته باشیدهر پدر و مادری بهتر از هر کس دیگری ازاستعداد و توانایی کودکش با خبر است  پس سعی کنیدهنر درونی فرزندتان را کشف کنید و به او کمک کنید تا شکوفا شود.

معمولابچه‌ها علاقه زیادی به کارهای هنری دارند. از او بخواهیدکه برایتان نقاشی یا کاردستی  درست کند. با کمک هم کاغذ دیواری درست کنید .

خمیر بازی یکی دیگر از علایق بچه‌ها است بگذاریدشکل‌های مورد علاقه‌شان را بسازند و بعد از خشک‌ شدن، آنها را رنگ کنند.

بهتر است که نمایشگاهی از کارهای هنری فرزندتان در خانه برگزار کنید و از اقوام ودوستان دعوت کنید که از نمایشگاه دیدن کنند.با این کار عزت نفس فرزندتان  افزایش می یابد و خوشحالی وشادی را برایش به ارمغان می آورد .

ورزش وتفریح مناسب

سعی کنید در روز زمانی را به ورزش و تحرک اختصاص دهید. لباس‌ مناسب ورزش بپوشید و با هم کمی نرمش کنید. دقت کنید ورزش مستمرکودکان موجب کنترل استرس وحفظ تندرستی شان می شود و سالمتر و شادابتر از کودکان کم تحرک و چاق هستند.بازی کردن باعث نشاط فرزندتان واز طریق آن مهارتهای مهم وضروری  زندگی را فرا می گیرد.

 این مسئله بسیاراهمیت دارد که برای بازی کردن با بچه ها حتما نیازی به اسباب بازی های گران قیمت نیست . بهتر است نوع بازی را او انتخاب کند ودرروزهای تابستان برای ورزش  وبازی می توانید به پارک نزدیک منزلتان بروید. با همدیگر دوچرخه سواری کنید. یا این که در بازی اش شریک شوید مثلا با او توپ بزنید، مسابقه دو دهید، ، بادبادک هوا کنید. مسلما حضور شما باعث خوشحالیش می شود .

 معمولا کودکان بازی با همسن و سال های خودشان را  دوست دارند . می توانید از دوستان فرزندتان هم بخواهید به پارک بیایند و بازی‌های گروهی انجام دهند در واقع ورزش کردن موجب تخیله انرژی ،استرس را ازآنها دورو در نهایت سبب خوشحالیشان می شود.

صبروتحمل

 یک عامل اصلی شاد زیستن برخورداری ازمهارت پشت سر گذاشتن مشکلات و صبر است این نکته بسیار مهم اینکه وقتی برای فرزندتان مشکلی یا ناراحتی پیش آمد صبر کنید. بگذارید فرزندتان با کمک تواناییها و استعدادش مشکل را حل کند .و احساس موفقیت کند مثلا بالا و پایین رفتن کودک یکساله ازپله، عوض کردن لباس برای کودک سه ساله و….در واقع حل موفقیت آمیز آنها موجب می شود که فرزندتان در برخورد با مشکلات خود با تجربه ترشود.

 بهتر است مسئولیت کوچکی را  به فرزندتان بسپارید زمانیکه آنرا به نحو احسن انجام داد تشویقش کنید. مثلابه او بگویید  که باعث افتخار خانواده است مطمئنا کودکان موفق شادتراز دیگر کودکان هستند.‎

افکار مثبت و نشاط آور

افکارمنفی اثرات مضری را برجسم وروان انسان می گذارد پس سعی کنید افکار امید بخش و خوش بینی نسبت به مسائل ومشکلات را در خانه آموزش دهید.مثلا چقدر خوب است ما کنار هم هستیم ، ما با کمک هم از پس همه مشکلات بر می آییم ، ما خیلی خوشبختیم و….

نقش رنگ ها

براساس تحقیقات انجام شده هریک از رنگ ها ، تاثیر خاصی بر روح روان انسان می گذارد.رنگهای روشن باعث پیشرفت و نشاط و برعکس رنگهای تیره وکدر موجب کم شدن فعالیت وپیشرفت می شود .پس سعی کنی محیط خانه مخصوصا اتاق فرزندتان از رنگهای زنده وشادی بخش مثل زرد روشن ، لیمویی ، سبزروشن و….. بیارایید و ازرنگهای قهوه ای ، مشکی ، خاکستری و…در حد امکان استفاده نکنید.

دعا ونیایش

بسیاری از پژوهشگران معتقدند دعا کردن مانند نیاز انسان به اکسیژن و آب است .وهمچنین سبب آرامش روح وجسم وشادی می شود از همان ابتدا نماز و قرآن را به کودکتان بیاموزید.سعی کنید در روز قرآن را تلاوت وبرای حفظ کردن سورهای قرآن برنامه ریزی کنید.

خوردنی های شادی آور

براساس تحقیقات انجام شده تغدیه مناسب و سالم سبب ، نشاط وپرانرژی بودن کودکان می شود . پس برنامه غذایی مناسبی را برای فرزندتان تنظیم کنید.در واقع انچه ما می خوریم برخلق وخوی ما اثر میگذارد.

خوردن میوه ،مخصوصا در وعده صبحانه را فراموش نکنید مخصوصا میوه های که دارای ویتامین ث هستند مثل پرتغال ،لیمو و….

آب مایه حیات است و نوشیدنی که تاثیر زیادی برسرزندگی و شادابی شما دارد. حتما به فرزندتان در طول شبانه روز آب به میزان مناسب بدهید .

خوردن شکلات موجب شادی ونشاط می شود اما در مصرف آن به هیچ عنوان زیاده روی نکنید . وحتما بعد از مصرف مسواک را فراموش نکنید.

خوردن سبزیجات بالاخص سبزیجات با برگهای سبز ماننداسفناج ، نخودفرنگی و…. مسلما تاثیر زیادی در آرامش فرزندتان می گذارد .

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *