Home > من و خانواده > خانواده ؛ تنگه احد نظام (قسمت دوم)

خانواده ؛ تنگه احد نظام (قسمت دوم)

خانواده، زن و انقلاب اسلامی :

یکی از رهاوردهای  مهم انقلاب اسلامی افزایش چشمگیر گستره حضور اجتماعی زنان است. اینک در یک مقطع سی و نه ساله زنان ایرانی بیشترین حجم اجتماعی ، علمی، فکری و سیاسی را در تاریخ ایران تجربه می کنند. که حضور آنها در اجتماع هم اثراتی را بر شخصیت زنان وهم بر نهاد خانواده داشته است  و مقام معظم رهبری  اصولی رادر ارتباط باحضور زنان در جامعه مطرح میکنند . که دراین بخش به بررسی  قواعد ،انواع ، وآثارحضور زنان را از دیدگاه ایشان میپردازیم :

قواعد حضور :

۱٫حفظ کرامت انسانی :

یک کشور که نمی تواند از نیروی کار و زنان در عرصه های مختلف بی نیاز باشد اما این کار نباید با کرامت و ارزش معنوی و انسانی زن منافات داشته باشد، نباید زن را تذلیل کنند و او را وادار به تواضع و خضوع نمایند.( ۱)

۲٫رعایت حساسیت اسلامی :

اسلام معتقد است مرد و زن یک مرزبندی میان خودشان در همه جا داشته باشند. اختلاط و امتزاج زن و مرد مثل اختلاط و امتزاج مردان با هم و زنان با هم نیست این را باید رعایت کنند  این حساسیت اسلام اگر رعایت شود همه کارهایی که مردان می توانند در عرصه اجتماعی انجام دهند، زنان نیز انجام دهند(۲)

۳٫پرهیز از ملعبه شدن بوسیله دیگران در مسائل شهوانی و جنسی:

امروز شما زنان، سنگربان ارزشهای اسلامی در مقابل دنیای غرب هستید. در علم و فرهنگ و سیاست و در همه چیز زن باید پرورش اسلامی پیدا کند.در میدان اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و… همه جا برود و پیشتاز باشد. اما در مسائل شهوانی و جنسی، ملعبه دست نگردد. این حرف ماست (۳)

۴٫توجه به شأن و شرایط زن:

* لطمه نزدن به پیوند زناشویی:اگر کسی استعداد دارد در کارهای مربوط به بیرون منزل ، باید انجام بدهد و تنها یک شرط دارد باید جوری باشد که این اشتغال حتی در داخل خانواده به پیوند زن و شوهر لطمه نزند بعضی از خانم ها هستند که خودشان را از صبح تا شب می کشند بعد که مرد به خانه می آید حوصله یک لبخند زدن هم به او ندارند(۴)

*عدم تداخل با بچه داری : آیا زن حق دارد به خاطر همه چیزهای مطلوب و جالب شیرین بیرون از محیط خانه نقش خود را در خانواده از بین ببرد. زیرا هیچ کس غیر زن نمی تواند آن نقش را انجام دهد. بقای نوع بشر و رشد و بالندگی استعدادهای غیر درونی انسان به ایثار و مسئولیت اصلی زن ، مادری و همسری است. (۵)

انواع حضور :

۱٫فعالیتهای قرآنی : امید حضور شما در عرصه کار قران به جامعه زن کشور الهام خواهد داد .وزنان کشور مارا به قران متمایل خواهد کرد. اگر زنها با قران مانوس شوند بسیاری از مشکلات جامعه حل خواهدشد .(۶)

۲٫ فعالیتهای علمی :اگر خانمها می خواهند وارد فعالیت اجتماعی وسیاسی شوند مانعی نیست البته فعالیت علمی خیلی خوب است وبر سایرفعالیتها ترجیح دارد.(۷)

بعضی خانمها خیال میکردنداگر زنان در رشته زنان درس می خوانند فقط در زمینه بیماریهای ویژه زنان ومسئله زایمان درس بخوانند.درحالی که اینطور نیست آنها موظفند که انواع واقسام رشته تخصصی و پزشکی را دنبال کنند .(۸)

آثار حضور :

۱٫ چند برابر شدن پیشرفت در میدان های مختلف:

فعالیت زنان در عرصه اجتماع، فعالیتی کاملا مباح و روا ومطلوب و مجاز است که با حفظ حدود اسلامی اینها را انجام دهند و نیمی از نیروی فعال جامعه را به جامعه تقدیم کنند و در هر میدانی که بانوان مسئولانه وارد شوند پیشرفت در آن چند برابر خواهد شد(۹)

۲٫همسان بودن زن و مرد در همه عرصه های جامعه بشری :

از نظر اسلام در همه این فعالیت ها ی مربوط به جامعه بشری و فعالیت های زندگی، زن و مرد دارای اجازه مشترک و همسان هستند اگر زن بخواهد می تواند فعالیت های اجتماعی و آنچه مربوط به جامعه است انجام دهد.(۱۰)

خصوصیت حضور خانم ها در میدان های مختلف این است که وقتی زن خانواده وارد میدان میشوند یعنی همسر و فرزندان او هم دارند. حضور مرد به این معنا نیست اما حضور زن به این معنااست . (۱۱)

این همه زنان دانشمند، استاد در رشته های علمی ، در علوم حوزوی ،در علوم دانشگاه همه نشان دهنده موفقیت جمهوری اسلامی است .(۱۲)

……………

منابع:

۱٫خطبه عقد      12/11/72

۲٫دیدار اعضای شورای فرهنگی-اجتماعی زنان   16/10/69

۳٫دیدار جمعی از جوانان      7/2/77

۴٫خطبه عقد     6/4/89

۵٫ جمع بانوان خوزستان     20/12/75                       

۶٫ دیدار با قران پژوهان     28/7/88

۷٫ دیداربا بانوان ارومیه      28 /6/75

۸٫دیداربا بانوان پزشک      26/10/68 

۹٫ دیداربا بانوان ارومیه     28 /6/75

۱۰٫ همایش بزرگ بانوان در ورزشگاه آزادی   30/7/76

۱۱٫بیانات در همایش بانوان      30/7/76

۱۲٫در جمع بانوان نخبه   1/3/90

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *