Home > من و مطالعه > معرفی کتاب مبانی فقهی قانون حمایت از خانواده (مصوب ۱۳۹۱)

معرفی کتاب مبانی فقهی قانون حمایت از خانواده (مصوب ۱۳۹۱)

با عنایت به نقش و جایگاه ویژه نهاد خانواده در نظام حقوقی و تربیتی اسلام و با توجه به وجود خلأهای قانونی در بخش‌هایی از قوانین مربوط به حقوق خانواده و با لحاظ کردن برخی کاستی‌ها و نواقص در قوانین پیشین حاکم بر نهاد خانواده، به منظور تحقق بخشیدن به مفاد اصل ۲۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و رفع ابهام و تعارض از قوانین موجود، قانون حمایت از خانواده در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

کتاب "مبانی فقهی قانون حمایت از خانواده" با طرح این فرضیه که قانون جدید دارای مبانی فقهی می‌باشد ، به تحقیق در این حوزه مبادرت نموده است.

این پژوهش ، به تبیین جایگاه فقهی و حقوقی موادی از قانون که مربوط به مهریه، طلاق، حضانت و نفقه است ، پرداخته و آنها را از دیدگاه فقه شیعه مورد بررسی قرار داده است. طبق بررسی انجام شده، بسیاری از مواد این قانون در موضوعات چهارگانه فوق الذکر، دارای مبانی فقهی می‌باشد و فقط در برخی از مواد ابهام یا اشکال وجود دارد. آنچه مسلم است ، در این قانون ابهاماتی دال بر فقدان مبنای فقهی برای احکام مرتبط با موارد فوق وجود دارد، که نیازمند رفع ابهام و یا اصلاح می‌باشد.

این کتاب به قلم سمیه گلپور چمرکوهی در ۱۴۸ صفحه توسط انتشارات موجک در بهار ۱۳۹۶ به چاپ رسیده است.

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *