Home > من و تهدیدها > دو تا کافی نیست

دو تا کافی نیست

یکی از عرصه هایی مهمی که در زمینه سبک زندگی مردم ایران دچار تغییرات اساسی و نگران کننده ای شده موضوع ازدواج و فرزند آوری است تا حدی که مقام معظم رهبری در سخنان خود دراین زمینه به عدمه تمایل زوجهای جوان به فرزنداوری و تمایل آنان به تک فرزندی به تصمیم گیران و نخبگان جامعه هشدار داده اند. همچنین بسیاری از تحلیل گران اجتماعی و کارشناسان جعمیت  ادامه روندفعلی را بروز بحران جمیعتی در دهه های آتی اعلام نمودند .

پس سعی می شود دراین مطلب به بررسی  این موضوع مهم  بپردازیم.

کاهش جمعیت

طبق سرشماری سال۸۵ ۲،/۵ درصد از خانواده ها دارای یک فرزند ، در سال ۹۰ خانواده های تک فرزند ۱/۷و در سال ۹۵  34/1به کاهش یافته است .

سرشماری سه دوره کشور بیانگر بحران جمعیتی  وبه تعبیر دیگرکاهش جمعیت است .

نکته قابل توجه اینکه براساس گزارش آمار و اطلاعات سازمان مرکزی  آمریکا تعداد فرزندان  در یک خانواده ایرانی کمتر از تعداد فرزندان در خانوادهای انگلیسی ، فرانسوی و حتی اسرائیلی است .

باید اذعان نمود  ادامه این روند کشور را با بحران پیری جمعیت روبرو می کند که مسلما این کاهش وپیری جمعیت آسیب  های جدی را در پی خواهد داشت.

آسیب های کاهش جمعیت

کاهش نشاط اجتماعى

با ادامه روند پیری جمعیت تا چند سال آینده جامعه از نیروی شاداب ، پر انرژی و مولد نسل جوان که اکثر جهش‌های اجتماعى، سیاسی و اقتصادى نیز از دل آنها می جوشد محروم شده در نتیجه جامعه در عرصه های گونا گون دچار ضعف،عقب افتادگی، رکود و سکون خواهد شد.

عدم رشد و توسعه اقتصادی

در دهه های آتی شاهد ورود نیروهای کا مهاجردر زمینه های گوناگون اقتصادی ، بهداشتی ، علمی و…. به کشور خواهیم بود که این مسئله  تبعات فراوان  اجتماعی ، فرهنگی و امنیتی در پی خواهد داشت .به همین دلیل در قبال جوامع دیگردر موضع ضعف قرار خواهیم گرفت .علاوه برآن با کاهش جمعیت افراد به دلیل عدم بهره مندی ازموهبت خویشاوندی و تنهایی دچار د معضلات روحی و روانی عدیده می شوند .در حالی که با افزایش جمعیت جوان و مولد ایران قادر خواهد بود با بهره گیری از نیروی جوانان به جامعه ای مقتدر ،پیشرفته، امن و سرشاراز روح امید و شادابی تبدیل شود .

افزایش هزینه های سلامت

پیری جامعه ، هزینه های مرتبط با سلامتی و نگهداری سالمندان به شدت افزایش می دهد زیزا سالمندان نیاز به مراقبتهای بیشتر و ویژه دارد .

اگر نیمه ای از جمعییت کشور سالمندان باشد ونیمه ای دیگر جوان ، جوانان به عنوان  نیروی فعال و مولد   باید انرپی خود را صرف نگهداری آنان کنند و این مسئله بر اقتصاد کشور تاثیر میگذارد .

انقطاع نسل

از جمله آثار رشد منفی جمعیت حرکت به سوی انقطاع  نسل بشر است .

براساس آموزهای دینی و فطرت انسانی یکی از مهم ترین فلسفه های ازدواج ، زادو ولد و تشکیل اجتماعات بشری و بقای نسل است  که با پیری جمعیت این هدف هرگز حاصل نخواهد شد.

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *