Home > من و خودم > صبر و مهارت بدست آوردن آن

صبر و مهارت بدست آوردن آن

 

پیشرفت تکنولوژی ازیک سو رفاه و آسایش را برای بشر امروز به ارمغان دارد و از سویی دیگر اورا بامشکلات عدیده ی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی ،خانوادگی و… روبرو کرده است  این سختیها  منجر به کاهش ظرفیت تحمل و زود رنجی او شده که این مسئله تبعات اجتماعی و روحی  را در پی دارد.

مسلماًهرگونه دستیابی انسان به موفقیت درعرصه های گوناگون با تحمل و شکیبایی معنا پیدا میکند زندگی افراد موفق موید این مسئله است . باید پذیرفت زندگی، آمیخته از فرازو نشیب ها، کمبودها، موانع  و مصیبت های فراوانی است که هر  کدام از آنها روان فرد را در تنگنا قرار داده و موجب بروز فشار روانی می شود.که اگر فرد تسلیم این حوادث شود هرگز به آرامش واقعی دست پیدا نخواهد کرد . بنابراین صبر و استقامت یکی از عواملی است که قدرت مدیریت انسان را در زمان بحران افزایش می دهد .

 از اینرو در این مقاله سعی میشود راهکارهای در جهت تقویت صبر و تحمل ارائه شود اما قبل از طرح موضوع به چند نکته اشاره میشود :

نکته اول : تعریف صبر

در کتاب ترتیب العین صبر و شکیبایی به معنای حبس و نگهداری، سر هر چیز و سنگ سخت و استوارآمده است. همچنین به معنای استقامت و پایداری در برابر مشکلات وحوادث است نه به معنای تسلیم شدن در برابر بدبختی ها  و تن دادن به ذلت ها .

نکته دوم :انواع صبر

رسول اکرم (ص)  برای صبر سه شاخصه ترسیم نموده است :۱-صبر برمصیبت ۲- صبر برطاعت ۳- صبر بر معصیت .  که صبر در این سه جایگاه منتهی به کامل شدن ایمان افراد میشود. 

 نکته سوم : کارکردهای صبر 

 این ویژگی به عنوان مهمترین فضیلت انسانی دارای کارکردهای بسیار متعدد و متنوع می باشد؛ زیرا بسیاری از مشکلات آدمی از رفتارهایی است که برخاسته از عواطف و احساسات تشدید شده و غیرقابل کنترل شده میباشد.  که  به برخی از آنها اشاره میکنیم :

۱-تقویت روحیه دینداری

۲-مدیریت و مهار نفس و خویشتن داری در برابر ناملایمات زندگی

۳- توامند سازی هیجانات و احساسات درونی

۴-ایجاد آرامش روح و روان

۵-مصونیت یابی از یاس و نومیدی

۶- موفقیت در روابط اجتماعی تحصیلی  شغلی و…

باید توجه نمود صبر مهارتی است که می بایست آنرا آموخت و برای نهادینه کردن آن تمرین وممارست کرد درواقع یاد بگیرید که  نبود آن را تشخیص دهید و بدانید که چه زمان باید عملکرد خود را تغییر دهید یا عقب بایستید و صبر کنید.  برای کسب این مهارت روشهای متعددی وجود دارد که با بهرگیری از آن می توان به فرد صبوری تبدیل شد. در اینجا راهکارهای پیشنهاد می شود و امیدواریم با به کارگیری آن به این هدف مهم دست یابیم:

  ایمان به هد ف

ایمان به هدف محرک باطنی و درونی است که انسان را به سوی هدف می‏کشاند و سختی‏ها وگرفتاری ها را آسان و هموار می‏نماید و باعث می شود تا انسان درمشکلات با دلی مطمئن و آرام به راه خود ادامه ‏دهد. هر چه ایمان به راهی که می رویم بیشتر باشد موفقیت و تحمل کمبودها و موانع نیز در طول مسیر آسانتر است.

نگرش فرد نسبت به مشکلات

نوع نگرش فرد نسبت به سختیهای زندگی تأثیر مستقیمی برفشار روانی حاصل از موقعیت دارد. اگر موقعیت ناخوشایند را مثبت بنگریم قابل تحمل خواهد بود. اما اگر آن را منفی ارزیابی کنیم، از کنترل ما خارج و غیر تحمل می گردد. درواقع، ما آن گونه که حوادث را تفسیر می کنیم، به آن واکنش نشان می دهیم. بنابراین، به وسیله ی تفسیرهایمان می توانیم موقعیت های ناخوشایند را کنترل و مدیریت کنیم، و توان خود را بالاببریم.

روحیه عجول بودن را کنار بگذارید
براى نتیجه گیرى بهتر در کارها عجول نباشید؛ واز اقدامات عجولانه و مطالعه نشده بپرهیزید. برای تقویت روحیه صبردر تصمیم‏گیرى‏ها، حتى‏الامکان با افراد عاقل و پخته مشورت نمایید وسعی کنید بیشتر با افراد خوش خلق و صبور معاشرت کنید.

تفریحات سالم داشته باشید

از تفریحات سالم و تقویت کننده اراده؛ مانند کوهنوردى، شنا، دو ، صحرانوردی و پیاده‏روى و گردش در طبیعت و… نیز استفاده کنید. این تفریحات صبر و تحمل انسان را افزایش میدهد .

 شناخت طبیعت زندگی دنیا

شناخت صحیح دنیا یکی دیگر از روشهای تمرین و تقویت صبر است که این جهان گذرگاهی بیش نیست و محل پاداش و مجازات نمی‏باشد، توجه به محدود بودن دنیا توان انسان را در مشکلات افزایش می دهد و چرا که این باور فرد رابا انگیزه می سازد که با صبر و امید در زندگی حرکت کند.

امید قطعی به گشایش

 انسان به یقین برسد که خداوند وعده داده بعد از هر سختی، آسانی است همان طور که در قرآن آمده است" فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرا"

توکل

توکل به معنی واگذاری امر به خداوند متعال است به خداوند بزرگ امیدوار باشید و دائماً بر او توکل کنید.ارتباط خود را با او استحکام بخشید و در مشکلات و مصیبت ها از او استمداد بطلبید. افراد متوکل از اضطراب و استرس به دور هستند. به طور کلی انس و ارتباط با خدا از طریق نماز و عبادت و ذکر و دعا به انسان آرامش واقعی می دهد و میزان صبر و استقامت انسان را در مواجهه با مشکلات و سختی ها بالا می برد.

ذکر «لا حول ولا قوه الا بالله» را زیاد بر زبان جارى سازید و سوره والعصر را زیاد بخوانید.

خواندن دعایی که در مفاتیح الجنان در اعمال ماه رجب وارد شده و به گفته شیخ عباس قمی –ره- خواندن آن در هر زمانی که حال و توجهی باشد مطلوب است برای این منظور مناسب است
این دعا چنین اغاز می شود : اللهم انی اسالک صبر الشاکرین لک و عمل الخائفین منک و یقین العابدین لک"                                                        

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *