Home > من و خانواده > تفاهم در زندگی زناشویی چه زمانی محقق می شود؟

تفاهم در زندگی زناشویی چه زمانی محقق می شود؟

یکی از مهم ترین انتخاب های انسان در زندگی، انتخاب همسر است؛ زیرا بدین وسیله ،به تشکیل خانواده میپردازد و این امر در زندگی شخصی، اجتماعی و تربیت فرزندان تأثیر بسزایی دارد. اهمیت این انتخاب به قدری است که می توان سعادت و رضایت و نیز ناکامی و حسرت آدمی را در زندگی به چگونگی این انتخاب مربو ط دانست. ازدواج موفق و تشکیل یک خانواده پایدار و مستحکم، به دو عامل مهم و اساسی بستگی دارد:

اول. کفویت؛ یعنی وجود تناسب، هم شأنی و هم طرازی نسبی میان زن و شوهر؛

دوم. تفاهم؛ یعنی همدیگر را فهمیدن و علت رفتارهای همدیگر را درک کردن و به دیگری در باورها و رفتارهای شخصی اش حق دادن.

در این صورت توانایی انسان در تحمل و پذیرش تفاوتهای همدیگر، تا حد شگفت آوری افزایش می یابد.

 

اما برای ازدواج با همسری هم شأن و رسیدن به تفاهم در زندگی، آگاهی از ملاک های منطقی گزینش همسر و رعایت آن در انتخاب ضروری است. جوان مسلمان ایرانی باید باور کند که همسرگزینی بر اساس معیارهای اسلامی و قرآنی است که زوجها را از فواید شگفت انگیز ازدواج بهره مند خواهند ساخت و با ارضای نیازهایشان، در بستر عقلانیت و معنویت، همراه با تفاهم و همدلی به آرامش خواهند رسید. اینجاست که کلام نور انی

رسول مکرم اسلام محقق می گردد که  ازدواج سنّت من است و هر کس از سنّت من روی بگرداند از من نیست و همچنین می فرمایند : هرگاه مردی برای ازدواج نزد شما آمد و اخلاق و دینش مورد رضایتتان بود، به او دختر

بدهید؛ زیرا اگر این کار را انجام ندهید، در روی زمین فتنه و فساد ی بزرگ روی خواهد داد.

با الگوهای غربی و انسان محور، که حد  والای انسانی در آن فراموش شده و اعتقاد به مبدأ و معاد مورد انکار قرار گرفته و همۀ حیات در دنیای موقّت، آن هم برای ارضای نیازهای مادی و روانی خلاصه میشود، نمیتوان از تحکیم خانواده و کاهش آمار طلاق سخن گفت، بلکه خانواده به شدت آسیب می بیند. متأسفانه در کشور ما نیز به دلیل عدم توجه به مجموعه الگوهای اسلامی در انتخاب همسر و نیز در روابط زناشویی و غفلت از ارضای نیاز معنوی، هر ساله بر تعداد طلاقهای محضری و عاطفی افزوده می شود و خطر ازهم پاشیدگی بر سر بسیاری از کانونهای خانوادگی سایه افکنده است.

یکی از مهمترین راهکار ها در جهت کاهش آمار اختلافات منجر به  طلاق ایجاد تفاهم مستمر در بین  زوجین  است .

تفاهم را  می توان  در دو دسته و  به  دو مرحله  تسری داد .

  1. مرحله پیش از هم خانه شدن(عروسی)
  2. مرحله پس از عروسی

انچه تفاهم اولیه و  قبل از عروسی را  رقم میزند  مجموعه باورها و معیارهاییست که به  واسطه  تحقق آن  معیار ها زن و  مرد  علاقه  مند  به  ازدواج  با  یکدیگر شده و به  عقد نکاح هم در می آیند . در واقع تفاهم  اولیه  زمانی ایجاد می شود  که دختر و  پسر یکدیگر را  منطبق با  معیار ها و  مجموعه  خواسته های خود  می یابند  و  به  نقطه  اشتراک فکری و  عاطفی می رسند .

اما از این  مرحله مهمتر مرحله دوم  است  که در این  مرحله بایسته است  تا  خانم و  اقایی که به  ئاسطه عقد ازدواج در زیر یک  سقف برای زندگی مشترک گام  نهاده  اند  به  یک تفاهم مستمر و  پایدار بر اساس احترام  به  الگو ها و  معیار های هم برسند .

پرهیز از رفتار های یک  سویه و  دیکتاتور مآبانه، احترام به  آزادی ها  و  حقوق یکدیگر ، پرهیز از تربیت مدام یکدیگر و  پذیرش همسر با  کاستی های گریز نا پذیر وی که طبیعت هر فرد و  هر انسانی است   و  تلاش در جهت تقویت مشترکات و  سعی در وسعت دادن به  مجموعه توانمندی های هر یک به طوری که به  این  باور برسند  که رشد  و  تعالی طرف مقابل  به  طبع موجب رشد و  تعالی من  نیز خواهد شد این ها همه در کنار هم موجبات ایجاد تفاهم ثانویه  و  تفاهم مرحله دو را  فراهم  می کند.

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *