Home > من وبقیه > هویت ملی | قسمت سوم

هویت ملی | قسمت سوم

امروزه یکی از نهادهای فرهنگی موثر  در ایجاد وتقویت هویت ملی میراث فرهنگی میباشد. که به عنوان یک پدیده اجتماعی جنبه جبری و تحمیلی بر زندگی انسان‌ها دارد، به طوری که عده‌ای معتقدند که طرزو کیفیت زندگی، آداب و رسوم، عقاید، ارزش‌ها، هنجارها و بالاخره فرهنگ هر جامعه‌ای در میراث فرهنگی آن نهفته است.

در عصر ارتباطات و جهانی شدن، وجه تمایز ملت‌ها از یکدیگر هویت فرهنگی است که ریشه در  این میراث دارد. از اینرو، حفظ آن برای یک ملت، پشتوانه حیات فرهنگی در آینده خواهد بود.امروزه  جوامع  بی‌بهره از آگاهی تاریخی در مواجهه با رویدادها و چالش‌های تاریخی آسیب‌پذیرترهستند .

 همانطور که می دانید توجه به میراث فرهنگی پدیده نوینی محسوب می شود.به طوریکه در فرانسه، موزه لوور چهار سال بعد از انقلاب کبیر فرانسه، یعنی در ۱۷۹۳ با نام موزه ملی فرانسه افتتاح شد و در انگلستان لایحه حفظ میراث فرهنگی در ۱۸۸۲ به تصویب رسید. در ۱۹۳۱ در کنگره آتن، حفاظت از میراث فرهنگی در هفت قطعنامه اصلی با عنوان منشور مرمت به تصویب رسید و در آنجا توجه و احترام به آثار تاریخی از طریق حفاظت، حمایت، مراقبت، و مرمت توصیه شده است .

از اینرو در این مطلب به بررسی برخی از برنامه های نهادهای فرهنگی  سایر کشور های جهان در حوزه هویت ملی  می پردازیم که از این طریق به راهکار های نوینی در جهت تقویت وتحکیم هویت جوانان  دست یابیم.

کره :

دولت کره تعدادی از افراد را در زمینه صنایع دستی ؛موسیقی رقص درام هنرهای مادی و… به عنوان "گنجینه فرهنگی انسانی " شناسایی کرده است . این افراد حقوق مادام العمر دریافت میکنند وبه ازای شاگردانی که تعلیم میدهند نیز حقوق میگرند .

چین :

 کشور چین با تاسیس پروژه" فرهنگ طلایی"  سعی در حفظ میراث فرهنگی کرده است که از جمله دستاوردهایی آتی این پروژه می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

۱- راه اندازی شبکه اطلاع رسانی در زمینه فرهنگ و هنر ملی و امور فرهنگی

۲- راه اندازی شبکه اطلاع رسانی موزه ها و اشیا تاریخی  کشور

۳- راه اندازی شبکه اطلاع رسانیدر زمینه مدیریت تجارت فرهنگی

فرانسه :

فعالیت در حوزه میراث فرهنگی دومین فعالیت فرهنگی فرانسه به شمار می رود.وزارت فرهنگ در صدد فراهم آوردن  دسترسی آسان عامه مردم و نسلهای آینده به تعداد زیادی از کتب، آثار و اشیا هنری و آثار تاریخی دارد که در واقع این  دانش می تواند به عنوان مدرک وسند تنوعات فرهنگی ملت فرانسه قلمداد گردد.

هلند:

دولت هلند به منظور تشویق مشارکت عمومی در زندگی فرهنگی "روادید حوزه و روادید جوانان فرهنگی "را عرضه کرده است . به این صورت که تخفیف ویژه ای درنرخ ورودی  اغلب موزه ها  ایجاد کردند . وهمچنین جوانان زیر ۲۶ سال  این اجازه را دارند بدون پرداخت  نرخ ورود ی ازتئاتر و سینما  استفاده کنند.

 با توجه به اینکه ایران، سرزمینی است با حجم زیادی از میراث معنوی و مدنی ، لذا صیانت از آثار و ابنیه تاریخی باید در خط مقدم همه برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای دولت قرار گیرد که متأسفانه چنین نیست.
درحوزه میراث فرهنگی وقتی اثری، بنایی و محوطه‌ای از میان رفت، دیگر به هیچ بهایی و با هیچ هزینه‌ای نمی‌توان جبرانش کرد. بنابراین میراث فرهنگی، میراث اقتدار و انسجام و وحدت وهمبستگی ملی ماست. از اینرو باید به این موضوع که تاثیر بسزایی در افزایش هویت ملی و میهن دوستی جوانان میشود توجه ویژه ای داشت .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *