Home > من و تهدیدها > بحران هویت | قسمت سوم

بحران هویت | قسمت سوم

 

برخی از عوامل موثر بر تحول هویت

۱. دانشگاه ۲. تفاوت­های جنسیتی ۳. شناخت ۴. هیجان ۵. رسانه ۶. موسیقی و….

دانشگاه:  برای گروهی از نوجوانان دانشگاه به عنوان یک بافت آموزشی کنش هایی را در نوجوان ایجاد نموده و پلی است میان نوجوانی و ورود به دنیای بزرگسالی. پیشرفت عمده در شکل گیری هویت، معمولا در طول سالهای تحصیل در دانشگاه رخ می دهد و این به دلیل تنوع محرکات فکری و اجتماعی است که فرد در طول این سالها با آن مواجه می شود.

تفاوتهای جنسیتی: محققان در زمینه هویت معمولا نظریات هویت را برای هر دو جنس به طور مشترک به کار برده اند؛ ولی هنوز عدم توافق قابل توجهی در این زمینه وجود دارد که فرایند و زمان تحول هویت در دو جنس، مشابه باشد. نتایج تحقیقات داخلی حاکی از این است که جنسیت افراد با وضعیت هویت یابی آنان رابطه معنادار دارد.

شناخت: دیدگاه های مختلف همگی این فرض را پذیرفته اند که برای شکل گیری هویت، سطوح پیشرفته تر شناختی مورد نیاز می باشد. پیشرفت های شناختی، نوجوان را قادر می سازد که هویت های آینده خود را تصور کرده، بیشتر به تفکر در ابعاد پیچیده پرداخته و بهتر چالش های هویتی خود را حل نماید.

هیجان: دوره انتقال به زندگی بزرگسالی و مواجه شدن با فرایند هویت یابی، فرد را با چالش هایی مواجه ساخته و باعث شده که نوجوان آشفتگی های قابل توجهی را تجربه نماید که گاهی با در هم شکستن فرایند بهنجار تحول، اختلالات هویتی را ایجاد می نمایند. محققان این آشفتگی ها را در واکنش به تنوعی از جریانات هویتی نظیر اهداف بلند مدت، انتخاب شغل، روابط دوستانه، جهت گیری های جنسی، همانند سازی های رفتاری و مذهبی، نظامهای ارزشی و اخلاقی و تعهدات گروهی دانسته اند.

رسانه: با در نظر گرفتن میزان استفاده کودکان و نوجوانان از رسانه ها و زمانی را که آنها با رسانه می گذرانند، درمی یابیم که رسانه ها به چه میزان در ساخت هویت آنها می توانند تاثیر بگذارند.

اما این را باید در نظر گرفت که برخی از الگوهای رسانه­ای مثل رادیو، روزنامه، مجلات و غیره که بخش عظیمی از الگو های ممکن و بالقوه هویت سازی هستند، در حال از بین رفتن هستند و این الگو ها جای خود را به الگو های دیگری خواهند داد. اینترنت در حال حاضر جذابیت خاص و ویژه ای برای نوجوانان و جوانان در امر هویت سازی ایفا می کند و نه تنها به عنوان منبعی برای هویت سازی، بلکه به عنوان ابزاری و عرصه ای برای بیان و طرح خود درآمده است. سایتهای شخصی و اینترنتی به عنوان عرصه ای برای بیان خود است. موج وسیع شبکه گسترده وب، نوجوانان و جوانان را قادر ساخته تا به اطلاعاتی که مورد علاقه آنهاست دسترسی پیدا کرده و این اطلاعات را بدون هیچ محدودیتی(صحیح و یا ناصحیح) دریافت کنند. علاوه بر این استخراج و دریافت اطلاعات، آنها قادر هستند سایتی برای خود ایجاد کنند و صاحب صفحات شخصی شوند.

ایجاد سایت و صفحه ی شخصی ، افراد را قادر می سازد تا تمام آن تصاویر و معانی کسب شده از رسانه ها را در معرض دید دیگران قرار دهند. به عبارت دیگر، آنها از طریق این صفحات قادر هستند که ذهنیات خود را در معرض نمایش قرار دهند. ایجاد صفحات و سایت های شخصی در اینترنت نه تنها می تواند اطلاعات و داده هایی را در اختیار دیگران قرار دهد، بلکه نشان دهنده ی هویت شخص نیز است. این هویت مشتمل است بر اطلاعات گوناگون و متنوعی که فرد از رسانه های دیگر گردآوری کرده است. این مسئله از آن جایی حائز اهمیت است که نه تنها نوجوانان و جوانان را قادر به دسترسی به طیف گسترده رسانه های مورد علاقه ساخته، بلکه منجر به هویت سازی (مثبت یا منفی)  نزد آنها شده است. فرد در اثر تعامل با دیگران و در معرض نمایش قرار دادن شخصیت خود در دنیای واقعی می تواند به ساختن هویت خود کمک کند.

موسیقی: موسیقی نقش مهمی در هویت سازی کودکان و نوجوانان دارد، به ویژه وقتی بچه در حال گوش دادن و توجه به شعر آن ترانه است، این تاثیر(مثبت یا منفی) بیشتر خواهد بود. گاهی اوقات بچه از میان طیف گسترده ای از موسیقی ها و ترانه ها، زمینه ای خاص را انتخاب میکند. این زمینه ی خاص از آن جهت از سوی او مورد پذیرش قرار گرفته که با روحیاتش سازگار و در مراحل بعد، در هویت سازی او تاثیر گذار است.

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *