Home > من و تهدیدها > بحران هویت | قسمت اول

بحران هویت | قسمت اول

از ویژگی های عصر جدید، جریان شتاب آلود زندگی است، حوادث و رویدادهای گوناگون آن چنان با سرعت پدید می آیند که فرصت تفکر و تامل را از آدمی سلب می کنند، در نتیجه مجالی برای تفرج در دنیای درون و جهان برون باقی نمی ماند و انسان این موجود سرگشته و درمانده نه تنها لذت تفکر را حس نمی کند، بلکه انگیزه کافی برای اندیشیدن در باب ضروریات زندگی در خود نمی یابد.

حاصل این روند، بیگانگی او با خویشتن و جهان خارج از خویشتن است. که آنچه درد آورتر، عمیق تر، و دشوارتر، رخ می نماید، بیگانگی با خود (عالم درون) است.

در کلام الهی، از خود بیگانگی، حاصل از خدا بیگانگی تلقی شده است.آنجا که می فرماید: " در زمره آنانی نباشید که خدای را از یاد بردند، پس خود را از یاد بردند. "

دهخدا در لغت نامه اش هویت را عبارت از شخص می داند. یکی از روانشناسان معتقد است؛ هویتی که نوجوان درصدد است تا به طور روشن با آن مواجه شود این است که او کیست ؟ نقشی که باید در جامعه ایفا کند چیست ؟ آیا او یک کودک است یا بزرگسال ؟ آیا او توانایی آن را دارد که روزی به عنوان یک همسر یا پدر و مادر باشد؟ آیا او علی رغم نژاد ، مذهب یا زمینه های ملی که او را از نظر مردم بی ارزش جلوه می دهد ،احساس اعتماد به نفس دارد ؟

باید موضوع هویت را از این منظر بنگریم که آیا اهمیت آن در حدی است که بتوان به عنوان یک نیاز اساسی بدان پرداخت ؟ فرق انسان با حیوان ابتدا در نیازهای اختصاصی اوست، از این رو شناخت او بدون آشنایی با این نیازها میسر نخواهد بود، این نیازها بدین قرار است:

نیاز به تعالی، نیاز به وابستگی، نیاز رجوع به اصل، نیاز به هویت.

گاهی انسانها در خلال کسب هویت خود دچار بحران هویت می شوند که بسیار برای خودشان و جامعه ای که در آن زندگی می کنند مشکل زا خواهند شد.جدی ترین بحرانی که یک شخص با آن مواجه می شود، در خلال شکل گیری هویت رخ می دهد، این بحران بدان جهت جدی است که عدم موفقیت در رویارویی با آن پیامد های بسیاری دارد. شخصی که فاقد یک هویت درست است، در خلال زندگی بزرگ سالیش با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد. برای هر فردی امکان دارد بحران هویت روی دهد و منحصر به دوره ی نوجوانی یا جوانی نیست.

و از نگاهی دیگر بحران هویت یا گم گشتگی اینگونه تعریف شده است: عدم موفقیت یک نوجوان در شکل دادن به هویت فردی خود، اعم از اینکه به علت تجارب نامطلوب کودکی و یا شرایط نامساعد فعلی باشد.

اما اینکه انواع هویت کدامند؟ چه عواملی در تحول هویت می­تواند نقش داشته باشد؟ و برای جلوگیری از بحران هویت چه راه کارهایی وجود دارد؟ مباحثی هستند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ادامه دارد…

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *