Home > من و تهدیدها > شکاف نسلها | قسمت سوم

شکاف نسلها | قسمت سوم

با توجه به مطلب گفته شده در مبحث گذشته، جوامع در رویارویی با تغییرات اجتماعی به سه مدل فرهنگی متفاوت رفتار می کنند که شامل فرهنگ نیاکان گرا (الگوگیری از رفتار گذشتگان) فرهنگ همسال گرا ( الگوگیری از گروه همسالان) و فرهنگ جوان گرا (تلاش والدین برای بازسازی تفکرات خود و نو کردن آنها) می باشد. و البته می توان فرهنگ جدید دیگری را به این سه فرهنگ افزود که فرهنگ باز و فردیت گرایی محض است، که در این فرهنگ نوجوان و جوان در برابر تغییرات، تابع است و بی هیچ مقاومتی آنها را می پذیرد و خانواده نیز در برابر عملکرد آنان واکنش خاصی نمی تواند از خود بروز دهد، زیرا بر اساس فرهنگ فردیت گرایی هر کس مختار است به گونه ای که می خواهد رفتار کند.

تمام فرهنگهای گفته شده در مواجهه با تغییرات اجتماعی به نوعی با نواقص و معایبی همراهند و نمی توانند به درستی به ما کمک کنند تا در برابر تغییرات اجتماعی واکنش درست را از خود بروز دهیم و در جلوگیری از تبدیل تفاوتهای نسلی به شکاف نسلی موفق باشیم.

همانطور که در کتب مذهبی ما هم، افراط و تفریط در هر کاری رد شده است، ما برای رهایی از بحرانهای فرهنگی، تربیتی و … لازم است که شیوه ای متعادل را پیش بگیریم تا هم دوست و همراه فرزندانمان باشیم و هم بتوانیم به شیوه ای درست و فارغ از جبر و فشار آنها را هدایت نماییم. ما برای اتخاذ شیوه­ی درست در برخورد با تغییرات اجتماعی باید تلفیقی از تمام این فرهنگها را برگزینیم، بدین گونه که؛ ا- تا حدی از الگوهای رفتاری درست و بجای گذشتگان پیروی کنیم و نوجوانان و جوانان را با آن آشنا نماییم و اصراری بر تبعیت تام آنان از تمامی رفتارهای گذشتگان نداشته باشیم.۲- خود را ملزم کنیم که تا حدی استفاده از وسایل مدرن و تکنولوژی را بیاموزیم تا با دنیای جوانان بیشتر آشنا شویم، البته نه تا حدی که خودمان هم دچار لغزش شویم و فرهنگ اصلی و ارزشهایمان در نظرمان رنگ ببازد.۳- در الگوگیری جوانان از گروه همسالان که قویترین الگو هستند، جبهه گیری نکنیم و بیشتر به شکلی دوستانه و همدلانه آنان را به خطرات پیش رو آگاه و روشن نماییم و به شکلی غیرمستقیم آنان را تحت نظر داشته باشیم.۴- به آنان استقلال رای دهیم اما به شکلی غیرمستقیم و هوشمندانه رفتار آنان را در کنترل خودمان داشته باشیم، زیرا جوانان و نوجوانان هنوز از تجربه کافی برخوردار نیستند.

برای اتخاذ شیوه­ی درست رفتاری لازم است که والدین سطح مطالعه و اطلاعات خود را بالا ببرند و از کارشناسان قابل اطمینان که در ابعاد علمی، اخلاقی و مذهبی در سطح قابل قبولی هستند کمک بگیرند.

راهکارهای گفته شده در این بخش مربوط به خانواده می باشد، و باید این را در نظر گرفت که جامعه، نهادهای تربیتی و آموزشی و رسانه نقش بسیار پررنگی در برخورد با چنین مشکلاتی دارند که از حوصله این بحث خارج است.

 

 

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

One comment

  1. چه مطالب ارزشمندی کاش آموزش و پرورش ما هم …..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *