Home > من و تهدیدها > شکاف نسل ها | قسمت دوم

شکاف نسل ها | قسمت دوم

درباره ی وجود یا عدم وجود شکاف نسلی در ایران، دیدگاه ها را می توان به پنج دسته تقسیم کرد:

۱- دیدگاهی که از وجود شکاف نسلی در ایران دفاع می کند. این دیدگاه معتقد است که در ایران شکاف نسلی وجود دارد و به تدریج بر شدت آن افزوده می شود.

۲- دیدگاهی که به تفاوت نسلی اعتقاد دارد و نه شکاف یا گسست نسلی.

۳- دیدگاهی که مسئله اصلی را گسست فرهنگی می داند نه گسست نسلی.گسست فرهنگی، گسستی در آداب و عادات کهنه و جدید نسل جوان و پیر است که به اقتضای گذر عمر متفاوت می شود، و گسست نسلی، گسستی در اندیشه و فرهنگ و نیز ایدئولوژی و آرمان است.

۴- دیدگاهی که مسئله اصلی را گسست نسل می داند و نه گسست نسلی. در این دیدگاه اعتقاد بر این است که گسست نسل یک مسئله اجتماعی نیست، بلکه یک مسئله ی بیولوژیک و ناشی از اقتضای سنی است.

۵- دیدگاهی که با بیم و امید به این پدیده نظر دارد و معتقد است شرایط فعلی اگر مدیریت نشود کشور پتانسیل گسترش تفاوت نسلی را تا سر حد شکاف نسلی دارد.

در جمع­بندی این دیدگاهها می توان چنین گفت که در ایران هنوز بحران شکاف نسلی به وجود نیامده، اما در خطر بروز این مسئله مهم واقع شده است، و اگر تدبیر لازم اندیشیده نشود در آینده ای نه چندان دور با این بحران روبرو خواهیم شد.

برخی از صاحب نظران، ایجاد شکاف نسلی را ناشی از تغییرات اجتماعی وسیع و عمیقی می­دانند که در دنیا اتفاق افتاده، و دنیا را وارد مرحله­ی جدیدی از رشد و تحول نموده است، زیرا چنین تغییراتی، فرآیند مداوم و آرام انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر را دچار مشکل می کند، و بین دو نسل اختلاف تجربه و فرهنگ ایجاد می نماید.

در برخورد با چنین تغییرات اجتماعی وسیع و عمیقی، سه نوع فرهنگ وجود دارد.

۱-فرهنگ نیاکان گرا؛ که فرهنگ غالب در آن تبعیت و الگوگیری از نیاکان و پیشینیان است..

۲- فرهنگ همسان گرا؛ که در آن از همسالان و دوستان الگوگیری می شود.

۳- فرهنگ جوان گرا؛ که نه تنها بزرگترها و والدین الگوی نسل جدید نیستند، بلکه باید مداوم تلاش کنند تا خود را هم پای جوانان قرار دهند و مطابق با فرهنگ جدید دست به اصلاح خود بزنند.

به نظر می­رسد در ایران، در مواجهه با شتاب تغییرات اجتماعی هر سه نوع فرهنگ گفته شده در بالا، در خانواده ها وجود دارد و هر خانواده ای به شیوه­ای خاص با این تفاوتها و تغییرات، رفتار می نماید.

اما نکته مهم این است که چه راهکارهایی در برخورد با چنین پدیده ای مناسب تر است؟

ادامه دارد…

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *