Home > من و تهدیدها > شکاف نسل ها | قسمت اول

شکاف نسل ها | قسمت اول

ایران جزو کشورها و جوامعی به حساب می آید که در مرحله گذار از جامعه سنتی به سوی جامعه مدرن است. درجوامعی که بین سنت و مدرنیته در ستیزند و هنوز راه اصلی خود را پیدا نکرده اند همیشه مشکلاتی به وجود می آید که گاهی از حد مشکل فراتر می رود و به بحران تبدیل می شود. پافشاری بزرگان و سالمندان به شیوه و سبک گذشته و اصرار نوجوانان و جوانان به شیوه و سبک مدرن باعث بروز فاصله­ بین دو نسل می­شود.

در این میان، وجود اختلاف­ها در سلیقه­ ها و یا در برخی رفتارها طبیعی به نظر می­رسد و بهتر است با تدبیر و سعه­ صدر با آن کنار بیایند و نگذارند که اختلافات به شکلی عمیق، بین نسلها فاصله بیندازد.

اختلاف بین نسل­ها همیشه و در همه تاریخ تاحدی وجود داشته است، تا جایی که در لوحی که از قرون گذشته پیدا شده به وجود چنین مشکلاتی اذعان دارد و نشان می­دهد که وجود چنین برخورد تضاد گونه بین نسلی امری تاریخی است تا جایی که آنان نیز به این معتقد بوده ­اند که: (( اگر اجازه دهیم اعمال بی سابقه نسل های جوان تر ما ادامه یابد، تمدن ما محکوم به نابودی است)). این گفتاری است که بر یک لوحه باستانی کشف شده در شهر (( اور)) از مراکز مهم تمدن سومری که به گفته تورات، زادگاه ابراهیم نبی بوده و حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد شهر آبادی بود، نقش بسته است.

این جملات بازتاب عقیده ای است که در هر عصری شایع میباشد. بنابراین عقیده، جوانان هر دوره نسبت به سایر گروه های سنی، پایبندی و تعهد اندکی به نظم اجتماعی مستقر دارند و مظهر سرکشی و طغیان علیه هنجار های حاکم به شمار می روند. به بیان دیگر، این گفتار نشان از دغدغه همیشگی نسل مسن تر دارد و آن انتقال ارزش ها، باور ها، و هنجار های جامعه به نسل جوان تر است. البته فاصله و اختلاف یاد شده تا وقتی که ریشه ­دار و عمیق نشود مشکل­ زا نیست و وقتی که به شکاف تبدیل شود بحران­ زا شده و باعث می­شود که دو نسل رو در روی هم قرار بگیرند.

اما سوال اینجاست ­که ایران در چه مرحله­ ای قرار دارد و آیا دچار بحران شکاف نسلی شده است یا خیر؟

 و اینکه برای مبارزه با آن چه راهکارهایی را باید اتخاذ کرد ؟

ادامه دارد…

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *